Policie chce Humla kvůli posudku, potvrdil zástupce

Domácí ČTK Domácí, ČTK
21. 2. 2011 11:50
Policie žádá sněmovnu o vydání poslance Věcí veřejných Stanislava Humla

Praha - Státní zastupitelství v pondělí potvrdilo, že za žádostí policie o vydání poslance Věcí veřejných Stanislava Humla k trestnímu stíhání skutečně stojí případ sporného znaleckého posudku.

Obvodní státní zástupce Tomáš Bláha ale více nechtěl případ komentovat do doby, než o žádosti policie rozhodne sněmovní mandátový a imunitní výbor. Jednat má začít v úterý.

Huml minulý týden uvedl, že imunitu využít nechce a bude žádat, aby ho sněmovna vydala.

Poslanec dříve řekl, že netuší, čeho se žádost policie týká. Na svých webových stránkách pak napsal, že jde o z roku 2009 k nehodě nákladního vozu s motorkou. Na žádost obhajoby jej vypracovala společnost V.V.V. Expert, jejíž byl Huml ředitelem.

Posudek prý není jen jeho dílem, ale podílel se na něm s dalšími kolegy.

"Já jsem tento znalecký posudek vyhodnotil jako nepravdivý. Z tohoto důvodu jsem pojal podezření, že by mohlo dojít ke spáchání trestného činu křivé výpovědi a nepravdivého znaleckého posudku a podal trestní oznámení," řekl v pátek soudce z Obvodního soudu pro Prahu 2 Jiří Říha, který v případu nehody rozhodoval.

Poslanci v hledáčku policie

  • Od roku 1993 bylo na žádost policie zbaveno imunity 19 poslanců či senátorů.
  • Poslanec za extremistickou stranu Sdružení pro republiku - Republikánská strana Československa (SPR-RSČ) Josef Krejsa byl dokonce vydán trestnímu stíhání ve dvou případech.
  • Naposledy sněmovna rozhodla v listopadu 2009 o vydání tehdejšího nezařazeného poslance Petra Wolfa (dříve ČSSD).
  • Ten byl podezřelý z úvěrového podvodu, zkreslování údajů o stavu hospodaření a z porušování autorských práv.

Chtějí mě zastrašit, tvrdí poslanec

"Policie žádá moje vydání, aniž by za rok a půl vyslechla kohokoliv ze zpracovatelů posudku. Soudce i policie přesně ví, že jsem se podílel pouze na části posudku," podivil se na svých internetových stránkách Huml.

"Mediální tlak" a trestní stíhání prý chápe jako zastrašování. "Ne mne jako poslance, ale všech, kteří se pohybují v podivné justiční praxi na straně obhajoby. Za relevantní odborný názor vás někdo chce trestně stíhat. Zastrašují znalce, aby se báli svědčit?" ptá se na webu Huml.

Posudek podle něho poukazoval na údajné rozpory mezi policejním plánkem, fotodokumentací a skutečně zachycenými stopami.

"Nabyli jsme totiž důvodné podezření, že k nehodě došlo jiným způsobem. Závěr našeho posudku byl jediný, je nutné provést řádnou rekonstrukci. Rekonstrukce provedena nebyla a soudce Jiří Říha odsoudil řidiče nákladního vozidla," uvedl již dříve na internetových stránkách poslanec.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy