Po Kočí míří satira na prezidenta, vzniká hra Miloš Ubu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 11. 2013 8:49
Národní divadlo uvede hru Tomáše Svobody, autora politického kabaretu Blonďatá bestie.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miloš Zeman se po devíti měsících v úřadu dočkal divadelní hry, která pojednává o jeho prezidentování. Ve foyer Nové scény Národního divadla se v pondělí večer koná premiérové představení Miloš Ubu aneb ... málem králem.

Autorem politické grotesky je novinář Ondřej Formánek a Tomáš Svoboda z Divadla pod Palmovkou, který má na kontě sérii představení Blonďatá bestie vycházející z odposlechů Kristýny Kočí.

Představení inspirované absurdním dramatem Alfreda Jarryho Král Ubu mapuje vstup Miloše Zemana do prezidentské volby i jeho počínání ve funkci, včetně instalace úřednické vlády.

O té pojednává scéna s názvem Rusnokovy dobroty, kde premiér spolu s Milošem vaří "rusnočku" o patnácti ingrediencích. "Každý idiot ví, že dobrotu z odborníků ti Češi sežerou vždycky. Mohou se po ní utlouct. Doslova. Proto si ji dávaj už potřetí," vysvětluje nad hrncem Miloš Ubu.

Rusnok pak varuje, že některé z ingrediencí se nedají nahradit, například takový Balvín. "Balvín je zahušťovadlo. Kam ho přidáte, tam to zhoustne," radí divákům.

Zmínky se dočkala také nominace Livie Klausové na post velvyslankyně na Slovensku. "Pošli Lívii někam hodně daleko, ať mám pokoj," žádá Miloše král Václav. Nakonec se domlouvají, že bude stačit i sousední Slovensko.

Matku Ubu ve hře nahradí Zemanův někdejší spojenec Miroslav Šlouf. Na přetřes přijde i Andrej Babiš a jeho hnutí ANO a Tomio Okamura nebo Zemanovo spojení s kmotrem Františkem Mrázkem.

Cesta k divadelnímu představení o prezidentovi ale nebyla jednoduchá. "Napsal jsem tři nebo čtyři kabarety a všechny mi postupně zestárly. Nedá se to stíhat, i média mají problém, aby byla aktuální, protože se to děje v rámci hodin," popsal Svoboda.

Ještě v červenci plánoval představení na motivy zatčení Jany Nagyové, přes léto ale téma ztratilo na aktuálnosti. Autoři proto zvolili "stálejší" téma, i když motiv lásky Nagyové a Nečase se objevuje i v Milošovi Ubu.

Chceme být kontroverzní

"Vybrali jsme si hru, která adoruje pažravost primitivního individua, a našli jsme paralelu s naší současnou hlavou státu," přiznává Svoboda.

Ze scénáře je jasné, že divadelníci si servítky neberou. Otevřeně zesměšňují Zemanovo pití alkoholu nebo jeho urážení novinářů. Z odmítavé reakce veřejnosti strach nemají.

"Já doufám, že to vyvolá kontroverze. Politický kabaret je veskrze provokativní. Kdybych říkal, že se kontroverze bojím, byl bych blázen," tvrdí Svoboda.

Hra navíc přichází v období, kdy se veřejně diskutuje o tom, do jaké míry je možné hlavu státu kritizovat. První dáma v rozhovoru řekla, že by se prezidentovi měla prokazovat alespoň elementární úcta vzhledem k jeho úřadu.

"Jestliže sám prezident tomu úřadu neprokazuje vůbec žádnou úctu svým chováním, je to důvod udělat si z toho legraci i v takto vyhroceném představení," domnívá se Svoboda.

Představení se do konce roku bude kromě premiéry hrát ještě dvakrát - 14. listopadu a 16. prosince. Hlavní role Miloše Ubu se ujal Vasil Fridrich z divadla ABC, matku Ubu alias Miroslava Šloufa hraje Dušan Sitek.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

teď

Cenu Václava Havla za rok 2021 získala běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikavová. Cenu uděluje Rada Evropy a Knihovna Václava Havla.

před 5 minutami

Prezident podepsal zákon vylučující z dostavby Dukovan ruské a čínské firmy

Ruské a čínské firmy se zřejmě nebudou moci jakkoliv zúčastnit stavby nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Počítají s tím bezpečnostní záruky v takzvaném nízkouhlíkovém zákoně, který podepsal prezident Miloš Zeman. 

Zákon počítá s tím, že pro výstavbu bude možné využít pouze technologie od dodavatelů ze států, které přistoupily k mezinárodní dohodě o vládních zakázkách z roku 1996. Rusko a Čína mezi tyto státy nepatří. Nejen pro stavbu, ale ani pro údržbu nového bloku nebudou moci být použity technologie jakkoli závislé na nepovolených dodavatelích.

Norma má podle původního záměru umožnit ministerstvu průmyslu a obchodu poskytnout návratnou finanční výpomoc na stavbu dukovanské elektrárny. Zákon přezdívaný Lex Dukovany má rovněž zavést způsob stanovení výkupní ceny z nového bloku dukovanské elektrárny, což souvisí se zajištěním financování projektu.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Léčebné konopí bude i na elektronický recept a zřejmě dostupnější

Léčebné konopí by mělo být do budoucna levnější a dostupnější. Přispět k tomu má novela, kterou v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu informoval Hrad. Lékaři navíc budou moci podle předlohy předepisovat léčebné konopí také na elektronický recept. V technickém konopí bude moci být vyšší obsah účinné látky než nyní.

Soukromé subjekty budou moci podle novely pěstovat rostliny konopí pro léčebné použití, vyrobit z nich léčivou látku a distribuovat ji za stejných podmínek jako jakoukoli jinou návykovou látku. Ministerstvo zdravotnictví si od této změny slibuje zvýšení konkurence a snížení ceny léčivých přípravků s obsahem konopí, které jsou z 90 procent hrazené z veřejného zdravotního pojištění.

Nyní Státní ústav pro kontrolu léčiv vykupuje na základě tendru objednaný objem konopí od vybraného dodavatele.

Léčebné konopí se užívá třeba u chronických bolestí, na něž nezabírají jiné léky. Předepisují ho vybraní lékaři, například lidem s roztroušenou sklerózou, rakovinou a AIDS.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Ochrana zákazníků na trhu s energiemi se zvýší, Zeman změny podepsal

Dodavatelé energií budou muset informovat zákazníky adresně o cenových změnách. Jejich zveřejnění na internetu stačit nebude. Počítá s tím novela energetického zákona, která rozšiřuje ochranu zákazníků před nekalými praktikami nepoctivých obchodníků. Parlament ji schválil navzdory varování velkých dodavatelů elektřiny a plynu nebo Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR, že úpravy mohou znamenat zdražení energií. Prezident Miloš Zeman novelu podepsal, oznámil dnes ČTK jeho mluvčí Jiří Ovčáček.

Novela proti takzvaným energošmejdům zavádí zejména registr zprostředkovatelů nabídek energií. Zprostředkovatelskou činnost v energetice stanoví jako nový druh podnikání na základě oprávnění Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Zprostředkovatelskou licenci budou muset mít i mít společnosti, které za účelem zprostředkování dodávek energií zakládají jejich dodavatelé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy