Po Kočí míří satira na prezidenta, vzniká hra Miloš Ubu

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
11. 11. 2013 8:49
Národní divadlo uvede hru Tomáše Svobody, autora politického kabaretu Blonďatá bestie.
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Miloš Zeman se po devíti měsících v úřadu dočkal divadelní hry, která pojednává o jeho prezidentování. Ve foyer Nové scény Národního divadla se v pondělí večer koná premiérové představení Miloš Ubu aneb ... málem králem.

Autorem politické grotesky je novinář Ondřej Formánek a Tomáš Svoboda z Divadla pod Palmovkou, který má na kontě sérii představení Blonďatá bestie vycházející z odposlechů Kristýny Kočí.

Představení inspirované absurdním dramatem Alfreda Jarryho Král Ubu mapuje vstup Miloše Zemana do prezidentské volby i jeho počínání ve funkci, včetně instalace úřednické vlády.

O té pojednává scéna s názvem Rusnokovy dobroty, kde premiér spolu s Milošem vaří "rusnočku" o patnácti ingrediencích. "Každý idiot ví, že dobrotu z odborníků ti Češi sežerou vždycky. Mohou se po ní utlouct. Doslova. Proto si ji dávaj už potřetí," vysvětluje nad hrncem Miloš Ubu.

Rusnok pak varuje, že některé z ingrediencí se nedají nahradit, například takový Balvín. "Balvín je zahušťovadlo. Kam ho přidáte, tam to zhoustne," radí divákům.

Zmínky se dočkala také nominace Livie Klausové na post velvyslankyně na Slovensku. "Pošli Lívii někam hodně daleko, ať mám pokoj," žádá Miloše král Václav. Nakonec se domlouvají, že bude stačit i sousední Slovensko.

Matku Ubu ve hře nahradí Zemanův někdejší spojenec Miroslav Šlouf. Na přetřes přijde i Andrej Babiš a jeho hnutí ANO a Tomio Okamura nebo Zemanovo spojení s kmotrem Františkem Mrázkem.

Cesta k divadelnímu představení o prezidentovi ale nebyla jednoduchá. "Napsal jsem tři nebo čtyři kabarety a všechny mi postupně zestárly. Nedá se to stíhat, i média mají problém, aby byla aktuální, protože se to děje v rámci hodin," popsal Svoboda.

Ještě v červenci plánoval představení na motivy zatčení Jany Nagyové, přes léto ale téma ztratilo na aktuálnosti. Autoři proto zvolili "stálejší" téma, i když motiv lásky Nagyové a Nečase se objevuje i v Milošovi Ubu.

Chceme být kontroverzní

"Vybrali jsme si hru, která adoruje pažravost primitivního individua, a našli jsme paralelu s naší současnou hlavou státu," přiznává Svoboda.

Ze scénáře je jasné, že divadelníci si servítky neberou. Otevřeně zesměšňují Zemanovo pití alkoholu nebo jeho urážení novinářů. Z odmítavé reakce veřejnosti strach nemají.

"Já doufám, že to vyvolá kontroverze. Politický kabaret je veskrze provokativní. Kdybych říkal, že se kontroverze bojím, byl bych blázen," tvrdí Svoboda.

Hra navíc přichází v období, kdy se veřejně diskutuje o tom, do jaké míry je možné hlavu státu kritizovat. První dáma v rozhovoru řekla, že by se prezidentovi měla prokazovat alespoň elementární úcta vzhledem k jeho úřadu.

"Jestliže sám prezident tomu úřadu neprokazuje vůbec žádnou úctu svým chováním, je to důvod udělat si z toho legraci i v takto vyhroceném představení," domnívá se Svoboda.

Představení se do konce roku bude kromě premiéry hrát ještě dvakrát - 14. listopadu a 16. prosince. Hlavní role Miloše Ubu se ujal Vasil Fridrich z divadla ABC, matku Ubu alias Miroslava Šloufa hraje Dušan Sitek.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy