Plán na superministerstvo? Ukáže se "do roka a do dne"

Domácí Domácí
6. 12. 2012 15:37
Otázky a odpovědi: Jak číst současné vládní rošády
Karolína Peake a Martin Kuba.
Karolína Peake a Martin Kuba. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kdo nahradí liberálního demokrata Pavla Dobeše, který v pondělí skončil ve funkci ministra dopravy? A kdo vystřídá Alexandra Vondru, který označil za poslední den ve funkci ministra obrany tento pátek? Skutečně se premiér Petr Nečas chystá vytvořit superúřad, který pod sebe zahrne agendu dopravy a průmyslu?

Situace ve vládě je - znovu - poněkud nepřehledná.

Redakce Aktuálně.cz proto oslovila vyjednavače jednotlivých partají a ve stručném přehledu přinášíme fakta o chystané rošádě.

1. Opravdu chce strana LIDEM ministerstvo obrany?

Předsedkyně strany Karolína Peake ještě před dvěma týdny tvrdila, že se jí boj s korupcí líbí a za silový resort obrany by ho rozhodně neměnila. "Můžu říct skoro s jistotou, že zrovna ministerstvo obrany bych asi odmítla," tvrdila Peake serveru Aktuálně.cz.

Dobře informované zdroje z nitra strany LIDEM však mluví o tom, že obranu zvažovala už dříve. "Už delší dobu říkala, že ta obrana vlastně není špatný nápad. A zatímco navenek deklarovala, že o ni nestojí, své nejbližší okolí přesvědčovala, že by tam jít měla," řekl deníku Insider zdroj z ODS obeznámený se situací.

Jenže strana Karolíny Peake si jednak nebyla tak jistá, že je to skutečně dobrý nápad ("Nevím, jestli liberální straně sluší silové ministerstvo," říká hned několik poslanců za LIDEM), jednak část z nich o změně postoje, kterou Peake udělala, ani nevěděla.

"Dáša Navrátilová ještě minulý týden dál hledala někoho vhodného na ministerstvo dopravy, zatímco Karolína už chtěla obranu. Prostě to Dáše neřekli," usmívá se zdroj přímo z LIDEM.

2. Co chce LIDEM za to, že si "vezme obranu"?

Karolína Peake, která kvůli svému názorovému přemetu ztrácí podporu jak uvnitř strany, tak navenek, podmiňuje přijetí křesla na obraně a ztrátu resortu dopravy vznikem superministerstva.

"Panu premiérovi jsem sdělila, že chceme jednat o alternativě výměny ministerstev v případě, že bude zároveň shoda na postupném sloučení ministerstva dopravy a ministerstva průmyslu a obchodu, které spadá pod ODS. Pokud bychom místo ministerstva dopravy dostali obranu, pak bych byla kandidátem na tento post za LIDEM já. Konečné slovo má premiér," zní čerstvý výrok Peake.

3. Skutečně vznikne spojené ministerstvo dopravy a průmyslu?

Premiér Nečas se navenek tváří, že ano: "Mým dlouhodobým záměrem bylo snížit počet ministerstev, jsem dlouhodobým zastáncem vzniku silného ministerstva hospodářství," řekl po zasedání vlády.

Sloučení dopravy s průmyslem tak premiér podporuje. "To, že by strana LIDEM převzala zodpovědnost za ministerstvo obrany, je logický krok. Včetně nominace předsedkyně této strany na tuto pozici. Ale vše je teprve v jednání," řekl Nečas.

Jenže: Sloučit dvě ministerstva není akcí na jeden týden a mimochodem - byla by nutná změna zákonů. O tom už se ale nahlas nemluví.

"Nebude to dřív než za rok," odhaduje střízlivě dobu, po kterou by měl proces fúze obou ministerstev probíhat, jeden z poslanců ODS, obeznámený ze situací.

4. Kdo do čela sloučeného gigantu?

Mediální spekulace, že by obě křesla spojil jakousi "personální unií" dosavadní šéf resortu průmyslu Martin Kuba a stal se "superministrem", zatím podle zjištění deníku Insider svého naplnění nedojdou.

"Tu myšlenku nepouštíme, ale určitě se tam (na ministerstvo dopravy) musí na ten proces sloučení někdo (jiný než Kuba) dát," řekl listu dobře informovaný zdroj z ODS.

Libor Lukáš při zahájení plavební sezóny na Baťově kanále. Snímek z roku 2011.
Libor Lukáš při zahájení plavební sezóny na Baťově kanále. Snímek z roku 2011. | Foto: liborlukas.cz

Jiný zdroj z hlavní vládní strany pak přidává i možné jméno "přechodného" ministra dopravy: "U nás se mluví o bývalém zlínském hejtmanovi Liboru Lukášovi. Už dlouho pro něj hledají nějaké uplatnění. Ale dopadnout to tak nemusí, je to jen ve stadiu úvah."

Sám Lukáš o ničem neví: "Jsou to mediální výkřiky a spekulace, nikdo se mnou nejednal," řekl Aktuálně.cz.

Na námitku, že se o tom vážně mluví uvnitř ODS, pak doplnil: "Já jsem taky z ODS. A připadám si jako Yetti, když se mě na to pořád někdo ptá."

Ať už bude ministrem dopravy kdokoliv, neznamená to, že by Martin Kuba pustil otěže z rukou. "To sloučení ministerstev by měl řídit Kuba společně s premiérem," upřesňuje už dříve citovaný zdroj blízký vedení ODS.

5. Co na to opozice a premiér?

Zatímco plán úspor (vzniklých sloučením dvou agend) se nahlas odváží kritizovat málokdo, největší rozpaky vzbudila Karolína Peake v čele ministerstva obrany.

Proti jejímu novému angažmá se postavila opozice. Lídr sociálních demokratů Bohuslav Sobotka podotkl, že by si obrana zasloužila mít v čele kompetentního a důvěryhodného politika. Podle komunistů jsou úvahy o nástupu předsedkyně LIDEM na obranu důkazem nezodpovědnosti vlády.

Nadšená ovšem není ani vládní TOP 09. Podle Karla Schwarzenberga se změny závažně dotýkají koaliční smlouvy, takže očekává, že se s ním premiér spojí.

A konečně, je tu prezident Václav Klaus. Nechápe prý, proč chce ODS získat ministerstvo průmyslu, které již občanští demokraté drží. "Ale jako prezident republiky to začnu považovat za návrhy, až mi je sdělí předseda vlády," řekl Klaus na dotaz ČTK v Maďarsku, kde byl na státní návštěvě.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy