Plán: Dvě sazby DPH zůstanou, zmražení důchodů ne

Jakub Novák
16. 3. 2012 17:15
Ekonomičtí ministři smetli ze stolu možnost zmražení důchodů
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Ekonomičtí ministři Nečasova kabinetu se přiklánějí k zachování dvou sazeb DPH. A to s tím, že dojde k jejich navýšení o jedno procento.

Od roku 2013 by tak měly být sazby ve výši 15 a 21 %. Na páteční tiskové konferenci to řekl premiér Petr Nečas.

Zároveň se však odmítl vyjádřit k tomu, jak by měla vypadat valorizace důchodů.

Podle zdroje blízkého ODS vypadla z debat o valorizaci důchodů možnost jejich zmražení. Bude zachováno schéma valorizace podle inflace a růstu reálných mezd, nicméně budou diskutovány změny jejich procentuálních podílů na valorizaci.

Právě úprava valorizace důchodů by spolu se zvýšením DPH měly tvořit pětadvacetimiliardový základ úspor, jejichž celkový objem má dosáhnout 42 miliard.

Ty je potřeba ušetřit, aby se schodek státního rozpočtu pro příští rok podařilo dostat pod tři procenta.

Třetím významným pilířem je potom redukce státní administrativy - ta je však v porovnání s výše zmíněnými změnami marginální.

"Musíme dělat velké změny. Kdybychom měli metodou vlaštovčího hnízda lepit miliardu k miliardě, nikdy by se nám to nepovedlo," řekl Nečas.

Zároveň zmínil, že zůstane zachován současný stav, co se položek v jednotlivých sazbách daně z přidané hodnoty týče.

Jedinými výjimkami mají být dětské pleny a zdravotní pomůcky, jejichž zatížení sníženou sazbou neumožňují evropské směrnice, proto se přestěhují do zvýšené sazby.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března

Národní galerie Praha prodlouží výstavu maleb a dalších prací slavného malíře Rembrandta van Rijna do 21. března. Uvedla to dnes Česká televize. Výstava v paláci Kinských nazvaná Rembrandt: Portrét člověka začala 25. září a měla trvat do konce ledna. Kvůli nejpřísnějším opatřením proti koronaviru je od 27. prosince pro veřejnost uzavřená.

V paláci Kinských je vystaveno deset maleb a přes 50 prací slavného malíře. Výstava měla původně začít na jaře, její otevření bylo kvůli šíření nemoci covid-19 přesunuto na září. V prosinci byla mezi pěti výstavami, které měly výjimku ze zákazu otevření. Výjimku hygieniků s několika podmínkami dostaly výstavy s významnými zahraničními zápůjčkami. Ostatní galerie a muzea musela zavřít od 18. prosince.

Výstavu NGP připravila ve spolupráci s Wallraf-Richartz-Museum & Fondation Corboud v Kolíně nad Rýnem. Díla zapůjčily instituce jako Metropolitní muzeum v New Yorku, Londýnská Národní galerie, madridské Prado, Rijksmuseum v Amsterdamu či vídeňská Albertina. Výstava byla ústředním loňským projektem NGP. Bývalá ředitelka NGP Anne-Marie Nedoma ČTK před otevřením výstavy řekla, že tolik významných uměleckých děl Rembrandta i jeho souputníků lidé v Praze ještě neviděli.

Zdroj: ČTK
Další zprávy