Pithart do čela Senátu? Lidovci váhají kvůli KSČM

Martina Macková
2. 11. 2008 23:00
ČSSD by ráda změnila šéfa senátu za ODS
Petr Pithart
Petr Pithart | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Lidovci váhají nad plánem sociálních demokratů zvolit do čela obměněného senátu Petra Pitharta.

Lidovecký senátor by měl podle ČSSD nahradit v čele horní komory Přemysla Sobotku (ODS) poté, co občanští demokraté ztratili ve volbách senátní většinu. O tom, že by mohl vystřídat Sobotku místopředseda Senátu Pithart, mluvil po volbách předseda Jiří Paroubek i poslanec a budoucí hejtman David Rath.

ČSSD nabídla lidovcům podporu i s ohledem na vyjednávání o krajských koalicích a případnou budoucí spolupráci na vládní úrovni.

S KSČM, už ne

Důvodem, proč se KDU-ČSL otálí s nominací svého člověka do nejvyšší senátní funkce, i když jí opoziční strana nabízí podporu, je lidovecký odpor ke KSČM.

Pithart by se totiž předsedou mohl stát jen s podporou tří komunistických senátorů.

Z 81 členů senátu, ODS zůstalo po volbách 35 senátorů, ČSSD má k dispozici 29 senátorů, lidovci 7 senátorů, KSČM 3 senátoři. Ke zvolení Pithart potřebuje většinu, tedy 41 senátorů. Jeho zvolení by museli podpořit ještě dva ze 7 nezávislých senátorů.

„Všichni si pamatujeme, co se stalo," připomínají si lidovci situaci před dvěma lety, kdy ministr financí Miroslav Kalousek ještě coby předseda strany připustil menšinovou vládu s ČSSD s tichou podporou komunistů.

Plán pražského vedení doslova přes noc „zvedl" členskou základnu strany k ostrým reakcím. Kalouska, který stál v čele lidovců tři roky, stál tento krok funkci.

Miroslav Kalousek, ministr financí
Miroslav Kalousek, ministr financí | Foto: Ondřej Besperát

„Myslím, že kolega Pithart je śamozřejmě velmi dobře schopen zastávat tuto nejvyšší funkci. Ale k jeho zvolení jen potřeba senátorů z KSČM, a to je problém," řekl Aktuálně.cz místopředseda strany a odcházející pardubický vicehejtman Roman Línek.

Také poslanec Jan Kasal má stejný názor. „Bez komunistů to nyní nejde. A to už jsme si u nás zažili, co znamená tichá podpora," míní.

Dnes místopředseda senátu Pithart se dostal do senátu díky nejtěsnějšímu rozdílu hlasů před dvěma lety. V Chrudimi porazil kandidátku ODS Janu Fischerovou ve druhém kole o pouhých 24 hlasů s volebním ziskem 50,04 procenta.

Sobotka: Chci obhájit post

Jestli bude Pithart nakonec kandidovat nebo ne neovlivní fakt, že předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) hodlá o svůj post znovu usilovat. Podle něj by povolební uspořádání horní komory mělo odpovídat principu poměrného zastoupení, stejně jako před volbamii. ODS totiž i navzdory volební porážce zůstává nejsilnějším klubem.

Senátoři ODS zatím sestavili vyjednávací tým. V něm je senátor Jiří Šneberger, předseda klubu Jiří Stříteský a předseda ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera.

ČSSD se také chystá jednat o funkcích. Nově by ráda získala dva místo jednoho místopředsedy Senátu. To podle jejích představ odráží poměrné zastoupení.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Peking ruší kvůli šíření viru oslavy čínského Nového roku

Ve snaze zabránit šíření nového koronaviru zrušil Peking všechny velké akce spojené s oslavami lunárního Nového roku,  jehož příchod připadá na sobotu. 

Úřad čínské metropole pro turistiku uvedl, že se tím snaží omezit shromažďování lidí a že zdraví má přednost.

Koronavirem se v Číně doposud nakazilo více než 600 lidí, 17 jich zemřelo. Několik měst přerušilo provoz veřejné dopravy a požádalo obyvatele, aby nikam nevyjížděli, pokud to není nezbytně nutné.

Další zprávy