Pickův náměstek bude na obraně státním tajemníkem

Jan Gazdík Jan Gazdík
3. 2. 2014 13:13
Martin Stropnický nově uspořádal vedení resortu, státním tajemníkem je Daniel Koštoval
Daniel Koštoval.
Daniel Koštoval. | Foto: Jan Gazdík

Praha - První náměstek na ministerstvu obrany v éře Vlastimila Picka Daniel Koštoval se po nástupu ministra Martina Stropnického stane v resortu státním tajemníkem. 

Daniel Koštoval sice nástup do nové pozice odmítá komentovat, několik na sobě nezávislých zdrojů však Aktuálně.cz potvrdilo, že ministr Stropnický funkci státního tajemníka Koštovalovi nabídl a že on ji přijal.

Post sice zatím nemá oporu v zákoně, počítá s ním až právě projednávaný služební zákon, odborníci s nadsázkou státnímu tajemníkovi přezdívají malý ministr.

Právě státní tajemník by měl totiž zachovat s příchodem nového politického vedení (a nejenom na ministerstvu obrany) kontinuitu rozvoje resortu, na což právě obrana v minulosti doplácela. 

"Koštoval by měl být zárukou, že už se s příchodem nového vedení resortu, a tedy i nových nápadů, nebudou opakovat zbrklé změny, jakých jsme byli svědky v minulosti," míní jeden z oslovených bezpečnostních expertů.

Na mysli má experimenty, při nichž byly bez většího efektu vyplýtvány miliardy korun, jako když bylo zrušeno nejperspektivnější a čerstvě opravené letiště v Bechyni, kam se nastěhovali ženisté z Litoměřic, kteří odtud naopak dnes jezdí na své někdejší cvičiště na Labi.

K prioritám nového státního tajemníka Koštovala by podle informací Aktuálně.cz mělo patřit obranné plánování, legislativa či zahraniční vztahy. Zavedení pořádku v obranném (a tudíž i finančním) plánování může vést k nemalým úsporám. Armáda totiž v minulosti investovala značné částky do obranných projektů, které byly (ač jinak pro bezpečnost země potřebné) po seškrtání rozpočtu k ničemu.

Koštovalovi lze přičíst k dobru například dotáhnutí smlouvy o prodloužení pronájmu švédských stíhaček Gripen, kterou by měla v dohledné době projednat nová vláda. Pronájem je o třetinu levnější. Letouny navíc podle něj projdou zásadní modernizací, po níž se stanou plně kompatibilními s nejvyspělejšími letectvy NATO.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Při požáru budovy ve Štrasburku zahynulo pět lidí a sedm dalších je zraněných

Při požáru budovy ve Štrasburku na severovýchodě Francie zahynulo v noci na čtvrtek pět lidí a dalších sedm jich utrpělo zranění. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní hasiče.

Hasiči ve svém prohlášení uvedli, že "museli zachránit množství lidí, které odvedli do bezpečí". Obyvatele totiž ohrožoval mimo jiné silný kouř. Požár podle všeho vypukl na schodišti sedmipatrové budovy a nyní je již pod kontrolou, dodali hasiči.

Zdroj: ČTK
Další zprávy