Picek: Korea se týká Čechů v AWACS, válce však nevěřím

Tereza Šídlová
14. 4. 2013 12:00
Český ministr obrany se domnívá, že nový vůdce KLDR napětím jen "upevňuje svou moc"
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministr obrany Vlastimil Picek v tuto chvíli nepředpokládá, že by se naplnily jaderné výhružky Severní Koreje a napjatá situace by dospěla až k ozbrojenému konfliktu.

"Jde spíš o upevnění moci nového vůdce Kim Čong-una. Severní Korea si musí uvědomit, co by způsobila jaderným konfliktem," řekl Picek k hrozbám KLDR v televizi Prima Family.

Podle něj by se situace na Korejském poloostrově dotkla české armády v případě, že by do konfliktu vstoupilo NATO.

"Pro nás to (situace na Korejském poloostrově - pozn. redakce) v tuto chvíli neznamená nic, nebudeme posílat pozemní vojska. Pokud by do toho vstoupila Severoatlantická aliance, pak existuje článek 5 washingtonské dohody, kdy bychom se museli určitým způsobem zapojit. Jediná možnost by byla jednotka systému vzdušné obrany AWACS, kde máme osm vojáku," doplnil ministr obrany a bývalý náčelník generálního štábu.

Článek 5 Washingtonské dohody popisuje společnou obranu, pokud je napaden některý z členů NATO.

V "jaderných plamenech"

S Pickem se na postoji vůči KLDR shodl i stínový ministr obrany ČSSD Jan Hamáček. "Chci věřit, že v KLDR jde nyní o upevňování pozice nového vůdce. Jakákoli eskalace napětí v oblasti je velmi nebezpečná," uvedl opoziční politik.

Politici také potvrdili rozhodnutí českého ministerstva zahraničí neodvolat ze země české diplomaty.

O situaci na Korejském poloostrově v těchto dnech vyjednává americký ministr zahraničí John Kerry. V neděli je na návštěvě v Japonsku, kterému Pchjongjang pohrozil, že by se mohlo ocitnout v "jaderných plamenech", pokud se jakýmkoli způsobem zapojí do případného konfliktu na Korejském poloostrově - Pchjongjang totiž rozhořčilo rozmístění protiraketových střel Patriot v centru Tokia a japonská prohlášení o připravenosti sestřelit severokorejské rakety.

Severokorejci vyhrožují odpálením rakety, Západ očekává, že by se tak mohlo stát u příležitosti pondělního 101. výročí narození zakladatele komunistické dynastie Kim Ir-sena.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Trump psal Erdoganovi, ať není ohledně Sýrie "hlupák" a "tvrďák"

Americký prezident Donald Trump v dopisu 9. října adresovaném svému tureckému protějšku Recepu Tayyipu Erdoganovi napsal, že chce dospět k "dobré dohodě o Sýrii" a vzkázal mu, ať není "tvrďák". Pravost dopisu, který končí větami "Nebuďte hlupák. Zavolám vám později" a který se nejprve objevil na twitteru novinářky Fox News Trish Reganové, následně podle agentury Reuters potvrdil Bílý dům.

Dopis byl zveřejněn ve chvíli, kdy se Trump snaží zmírnit politické škody po svém rozhodnutí stáhnout americké vojáky ze severní Sýrie, čímž vyklidil pole k tureckému vpádu proti milicím syrských Kurdů, poznamenal Reuters. Turecko 9. října zahájilo ofenzivu s oficiálním cílem vybudovat na syrském území podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků.

"Vypracujme dobrou dohodu! Nechcete být zodpovědný za masakr tisíců lidí a já nechci být zodpovědný za zničení turecké ekonomiky - a to udělám," napsal Trump.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Satoranský začne sezonu NBA jako první rozehrávač Chicaga

Český basketbalista Tomáš Satoranský začne novou sezonu NBA v roli prvního rozehrávače Chicaga. Před posledním přípravným zápasem Bulls proti Atlantě to uvedl trenér Jim Boylen.

"Zítra a v našem úvodním utkání 23. října bude začínat Satoranský, (Kris) Dunn bude střídat," řekl dnes Boylen novinářům.

Satoranský přišel do Chicaga v létě po třech letech ve Washingtonu a podepsal tříletou smlouvu na 30 milionů dolarů. Bulls začali přípravu třemi porážkami, ale v neděli proti mistrovskému Torontu se dočkali vítězství (105:91), k němuž jediný český hráč v NBA pomohl 12 body a čtyřmi asistencemi.

Do nového ročníku zámořské ligy Chicago vstoupí ve středu 23. října utkáním v Charlotte.

Zdroj: ČTK
Další zprávy