Petříček nabídl vysvětlení, proč dal Babiš Trumpovi zbraň. Neúčast v USA ho nemrzí

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
8. 3. 2019 14:16
Schůzka v Bílém domě podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) ukázala, že má Česko celou řadu relevantních témat pro spolupráci s USA. A nabídl i možné vysvětlení toho, proč premiér Andrej Babiš věnoval prezidentovi Donaldu Trumpovi zbraň. Sám nepovažuje za podstatné to, že nebyl setkání přítomen. "Složení delegace bylo na panu premiérovi," říká v rozhovoru pro Aktuálně.cz Petříček.
Tomáš Petříček.
Tomáš Petříček. | Foto: Libor Fojtík

Co považujete ze závěrů schůzky Andreje Babiše s Donaldem Trumpem za nejpodstatnější?

Pro mě je důležité, že schůzka proběhla v pozitivním duchu. Je to potvrzení velmi dobrých vztahů s USA. Stejně tak považuji za důležité, že byla projednaná klíčová témata, ať už se to týká spolupráce v oblasti bezpečnosti, včetně kybernetické bezpečnosti, nebo obchodních vztahů. 

Někteří odborníci říkají, že hlavní zprávu není správné hledat v jednotlivých tématech, o kterých se mluvilo, ale zásadní je to, že USA nás ještě více považují za spojence v řadě důležitých věcí. 

Naopak, já bych spíš vnímal to, že schůzka ukázala, že máme celou řadu relevantních témat pro spolupráci s USA. Není jedno jediné téma, které by bylo nutné vypíchnout nebo vyzdvihovat. Témat je hodně a my máme v dalších měsících a letech na čem pracovat. 

Někteří čeští odborníci litují a podivují se tomu, že americký prezident během schůzky nevzpomněl české oběti v Afghánistánu a nezmínil ani českou vojenskou účast.

Naši američtí partneři opakovaně oceňují to, co čeští vojáci v Afghánistánu dělají a že jsme spolehliví spojenci při stabilizaci této země. Stejně tak od amerických politiků opakovaně zaznívá soustrast nad úmrtím českých vojáků.

Hodně se debatovalo také o tom, jestli premiér zvolil správný dar pro prezidenta, tedy zbraň z České zbrojovky Uherský Brod. I když to není určitě to nejdůležitější z návštěvy, byl to podle vás vhodný dar? A podílelo se vaše ministerstvo na výběru daru?

To řešil protokol na Úřadu vlády. Jinak bych to asi nekomentoval. Ale rád bych zmínil, že Česká zbrojovka chce v USA investovat, takže tento dar je možná i součástí upozornění, že v USA jsou úspěšné české firmy.

Je i něco, co vás osobně překvapilo, zaujalo, potěšilo?

Je pro mě těžké něco takového jmenovat, když jsem nebyl osobně přítomný přijetí premiéra. Velmi pozitivní ale pro mě bylo, že atmosféra návštěvy byla přátelská a prezident Trump očividně zná Českou republiku dobře. To je něco, na čem můžeme naše vztahy dál rozvíjet. 

A není chyba, že jste tady v Česku, a ne v USA? Neovlivní to negativně sílu vzájemných vztahů, jestliže nejste v delegaci? Předseda vaší ČSSD Jan Hamáček mi řekl, že by uvítal, kdybyste v delegaci byl, ale premiér Andrej Babiš chtěl dát zřejmě najevo, že on je hlavní hvězdou české delegace.

Já jsem USA navštívil koncem února a měl jsem jednání se svým protějškem. Pan premiér měl ve své delegaci zastoupené klíčové resorty, ať už právě ministerstvo zahraničí nebo ministerstvo obrany, takže moje neúčast nebyla nějak problematická.

Nevadilo vám to?

Ne, ne. 

Chtěl jste tam jet, nebo nechtěl? A co rozhodlo o tom, že jste neseděl přímo na jednání s prezidentem USA?

Tak bylo to logické, ve chvíli, kdy jsem měl pracovní návštěvu v USA před několika dny, že jsem nejel. My jsme s panem premiérem řešili, že by ministerstvo zahraničí mělo být při návštěvě prezidenta zastoupeno, což bylo. A to na úrovni náměstka pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterární. 

A vy jste sám řekl premiérovi, že nechcete jet, protože jste byl v USA nedávno? Nebo on řekl, že nemáte jezdit? 

Složení delegace bylo na panu premiérovi. 

Hodně se v minulých dnech debatovalo o tom, kdo má hlavní zásluhu na pozvání českého premiéra do Bílého domu. Kdo to byl? Dá se to vůbec specifikovat?

Já si nepřisvojuji žádné zásluhy, myslím, že to byl výsledek dlouhodobější snahy o schůzku na nejvyšší úrovni. Mluvil jsem například s řadou lidí, kteří se potkali s bývalým předsedou Sněmovny reprezentantů Paulem Ryanem, i při těchto setkáních zaznívalo, že je skutečně na čase schůzka na nejvyšší úrovni.

Takže nelze specifikovat, kdo konkrétně nebo co konkrétně vedlo amerického prezidenta k tomu, že poslal pozvánku na adresu premiéra?

Úkolem mého ministerstva zahraničí je zajišťovat schůzky na nejvyšší úrovni. Zároveň si myslím, že je to i výsledek aktivit pana premiéra i toho, jak se v zahraniční politice naše vláda vymezuje. Určitě je důležité to, že naše vláda je jasně proevropská a podporuje naše aktivní členství v NATO.

Kdyby nebyla kauza Huawei, myslíte si, že by si Andrej Babiš podával s Donaldem Trumpem ruku v Bílém domě?

Nechci posuzovat, jakou váhu USA přikládaly některým tématům. To byste musel tento dotaz směřovat na americkou stranu. Pro nás je samozřejmě otázka kybernetické bezpečnosti jedno z aktuálních témat a určitě je to důležitá otázka i pro USA.

A jak bude reagovat na tuto návštěvu Rusko? Změní v něčem chování k naší zemi?

Vycházím z toho, že naše ukotvení v EU a NATO není překážkou k tomu, abychom se snažili hledat cestu k tomu, jak mít korektní vztahy se zeměmi, jako je Rusko nebo Čína. Zároveň si ale musíme stát za tím, že chceme být pevně ukotveni bezpečnostně i politicky v mezinárodních strukturách západního světa.

Trump měl skvělou náladu, je to příjemný společník. Babiš hodnotil návštěvu u amerického prezidenta | Video: ČTK
 

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela nehoda dvou nákladních aut

Dálnici D8 na Mělnicku uzavřela v sobotu odpoledne nehoda dvou nákladních aut, směr na Prahu je neprůjezdný. Hasiči odstraňují kapaliny vyteklé na vozovku, řekla ČTK mluvčí krajských hasičů Tereza Fliegerová. Podle policejní mluvčí Evy Hašlové se kolize obešla bez zranění.

Událost se stala po 13:30 na 22. kilometru ve směru na Prahu. Nákladní auta podle Fliegerové skončila zhruba 300 metrů od sebe, z jednoho unikly provozní kapaliny.

"Oba jízdní pruhy jsou uzavřeny kvůli vyšetřování dopravní nehody a odčerpávání pohonných hmot," uvedla Hašlová před 14:30. Řidiči havarovaných aut byli cizinci, podle dechové zkoušky před jízdou nepili alkohol.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Feuz vyhrál sjezd ve Wengenu a vyrovnal Klammerův rekord

Sjezd Světového poháru ve švýcarském Wengenu potřetí v kariéře vyhrál domácí lyžař Beat Feuz a vyrovnal rekord slavného Rakušana Franze Klammera. Dvaatřicetiletý závodník navázal na triumfy z let 2012 a 2018.

Feuz si na zkrácené trati po nočním sněžení dojel pro vítězství časem 1:42,53. Dominika Parise na druhém místě porazil o 29 setin a navíc italského reprezentanta sesadil z prvního místa průběžného pořadí Světového poháru sjezdařů a vede před ním o 16 bodů.

Třetí příčku obsadil se ztrátou 31 setin Thomas Dressen z Německa a na stupních vítězů se tak seřadili pouze vítězové dosavadních pěti sjezdů v sezoně. Dressen ovládl úvodní závod v Lake Louise, Feuz poté triumfoval v Beaver Creeku a v Bormiu dvakrát vyhrál Paris.

Feuz vedle tří vítězství ve Wengenu ještě skončil dvakrát druhý. Klammer závod na Lauberhornu ovládl třikrát za sebou v letech 1975 až 1977.

SP ve sjezdovém lyžování ve Wengenu (Švýcarsko):

Muži - sjezd:

1. Feuz (Švýc.) 1:42,53, 2. Paris (It.) -0,29, 3. Dressen (Něm.) -0,31, 4. Mayer (Rak.) -0,38, 5. M. Caviezel (Švýc.) -0,42, 6. Kilde (Nor.) -0,48, 7. Bennett (USA) -0,87, 8. Hintermann (Švýc.) a Kriechmayr (Rak.) oba -0,93, 10. Weber (Švýc.) -1,00.

Průběžné pořadí sjezdu (po 5 z 10 závodů): 1. Feuz 400 b., 2. Paris 384, 3. Dressen 201, 4. Mayer 200, 5. Kilde 198, 6. Kriechmayr 198.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 44 závodů): 1. Pinturault (Fr.) 613, 2. Kristoffersen (Nor.) 611, 3. Kilde 591, 4. Paris 556, 5. Mayer 512, 6. Feuz 461, …116. Zabystřan (ČR) 12.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 48 minutami

Lyžařka Smutná dojela třetí v dálkovém závodu La Diagonela

Lyžařka Kateřina Smutná doběhla třetí v závodu seriálu Ski Classics ve Švýcarsku, který před rokem vyhrála. Na dvaašedesátikilometrové trati La Diagonely porazila i dosud vedoucí ženu seriálu Brittu Johanssonovou Norgrenovou ze Švédska, přesto průběžné třetí místo neudržela.

Do čela Ski Classics se dostala suverénní vítězka Astrid Öyre Slindová z Norska. Smutná na ni ztratila téměř sedm minut, ale Johanssonovou Norgrenovou zdolala o 25 sekund a podruhé v sezoně se postavila na stupně vítězů.

Závod mužů vyhrál rovněž s velkým náskokem Nor Chris Andre Jespersen. Nejlepším Čechem byl na 32. místě šestačtyřicetiletý Stanislav Řezáč.

Smutná se na trati musela vypořádat s pádem na 22. kilometru a zlomenou hůlkou. "My se blížily ke štědře dotované sprinterské prémii a najednou se tam přiřítili zezadu muži. Max Novak mě bohužel regulérně napálil zezadu a už jsem ležela. Měla jsem zlomenou hůlku a navíc mě začala bolet záda," uvedla Smutná v tiskové zprávě.

V tu chvíli byla osmá, po velké stíhací jízdě se ale prodrala až na třetí pozici. "Jak se mi hnula záda, tak jsem si asi po šesti kilometrech říkala, že končím. Pak ale přišel delší sjezd, kde se to srovnalo, a dojela jsem až do cíle - navíc na bronzové pozici. Těžko říct, jak by to vypadalo bez toho pádu," dodala Smutná, která ani při šestém startu na La Diagonele nechyběla na stupních vítězů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy