Krčál z ČSSD ministrem nebude, zasáhla ho tragédie

Lucie Stuchlíková Lucie Stuchlíková
Aktualizováno 14. 1. 2014 17:02
Bohuslav Sobotka má již tři kandidáty, ze kterých nového ministra vybere.
Petr Krčál (ČSSD)
Petr Krčál (ČSSD) | Foto: ČSSD

Praha - Petr Krčál (ČSSD) se nestane ministrem práce a sociálních věcí. Kandidatury se vzdal z osobních důvodů. Budoucí premiér Bohuslav Sobotka Aktuálně.cz řekl, že náhradníka v tuto chvíli vybírá ze tří kandidátů.

"Vzdávám se nominace na post ministra práce a sociálních věcí. Důvodem je tragická smrt bratra Jiřího, která velmi zasáhla moji rodinu. Tato bolavá událost se mimo jiné podepisuje na zdravotním stavu mých rodičů, kteří se v tuto chvíli neobejdou bez zvýšené a pravidelné péče," uvedl Krčál.

Dalším důvodem podle něj je zdravotní stav jeho ženy, která nedávno ukončila léčbu onkologického onemocnění.

"Osobním důvodům Petra Krčála rozumím a respektuji je," komentoval to šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Nového kandidáta chce Sobotka najít do konce tohoto týdne. V pátek by ho totiž prezident Zeman měl jmenovat premiérem a Sobotka by mu rád co nejdříve předložil kompletní seznam ministrů.

"Vybírám ze tří možných kandidátů," uvedl pro Aktuálně.cz Sobotka. Jména ale komentovat nechtěl.

Podle deníku Insider je ale ve hře například radní pro sociální věci Zlínského kraje Taťána Valentová Nersesjan, o které sociální demokraté uvažovali ještě před Krčálem.

Sobotka totiž řekl, že se chce s novými kandidáty sejít a Zlínská radní potvrdila, že si ji na schůzku pozval.

Premiérovi by její případný souhlas pomohl hned dvakrát. Kromě toho, že by měl opět svůj tým pro vládnutí kompletní, by měl i za sociální demokracii ve vládě ženu - absenci ministryň v nominaci ČSSD mu totiž i vlastní spolustraníci vytýkají.

Předtím, než na funkci navrhl Krčála, Sobotka zvažoval také bývalého eurokomisaře a expremiéra Vladimíra Špidlu a stínového ministra práce a sociálních věcí ČSSD Romana Sklenáka.

Špidla však mezitím přijal nabídku stát se šéfem Sobotkových poradců. "Přijal jsem návrh pana předsedy a nevidím důvod na tom nic měnit. S kolegou Krčálem hluboce cítím," uvedl Špidla.

Sklenák: Znovu to zvážím

Roman Sklenák se rozhodl pokračovat ve funkci šéfa poslanců ČSSD. Pokud by ho ovšem Sobotka nyní požádal, aby se resortu ujal, nabídku by znovu zvážil.

"Preferuji práci v poslaneckém klubu. Nicméně v této situaci nemohu vyloučit, že bych se resortu nakonec ujal," řekl deníku Aktuálně.cz. Věc podle něj bude řešit grémium strany svolané na středu.

Sociální demokraté disponují také dvěma bývalými stínovými ministry pro tuto oblast - Zdeňkem Škromachem a Ivanou Stráskou.

Škromach jako účastník lánské schůzky "pučistů" však nepatří mezi lidi blízké Sobotkovi a Stráská pracuje vedle dalšího z lánských "pučistů" Jiřího Zimoly. Jejich angažmá je tedy spíše nepravděpodobné.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 43 minutami

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy