Pět měsíců Fischerovy vlády: Lobbisté,čistky a požárník

Petr Holub
9. 10. 2009 6:36
Online deník Aktuálně.cz hodnotí pětiměsíční působení kabinetu
Do ministerských křesel usedli před pěti měsíci, kdy je jmenoval prezident Václav Klaus
Do ministerských křesel usedli před pěti měsíci, kdy je jmenoval prezident Václav Klaus | Foto: Jan Langer

Praha - Pět dosavadních měsíců Fischerovy vlády se prodlouží nejméně o další tři čtvrtiny roku.

Ti, kdo byli ještě v květnu nepopsanými listy velké politiky, si už vytvořili jasné vizitky.

Současní ministři jsou zpravidla většími patrioty svého resortu než jejich předchůdci. Rozdíl mezi nimi je v tom, že jedni se snaží prosadit politiku svého ministerstva. Druzí se prostě snaží získat co nejvíc peněz pro svůj resort, případně pro důležité firmy z oboru.

Třetí kategorií jsou ministři, kteří se v podstatě omezili na personální výměny a vedle toho nejvýš hasí největší problémy.

Úspěšný liberál a ekolog

Zřetelnou politiku svého ministerstva prosazují v první řadě liberální ekonom Eduard Janota na ministerstvu financí a ekologický expert Ladislav Miko jako šéf na životním prostředí.

Janotův balíček se stal největším úspěchem vlády, když odvrátil hrozbu úplného krachu veřejných financí. Mikova bilance zahrnuje celou řadu menších výkonů: revizi příliš složitého dotačního programu "Zelená úsporám", boj za záchranu šumavských lesů a alejí u cest, vyhlášení nových chráněných území Natura.

Do kategorie "politiků" patří ještě ministr vnitra Martin Pecina a vrchní diplomat Jan Kohout, i když s menšími výsledky. Oba dva zažili hned na počátku mandátu vážný neúspěch, když nedokázali odvrátit zavedení kanadských víz. Pecina se pak profiloval snahou likvidovat pravicový extremismus, Kohout posiluje spolupráci s okolními zeměmi v čele s Rakouskem.

Petr Šimerka na resortu práce a sociálních věcí rozšiřuje úspěšné projekty svého předchůdce, zvláště tuzemskou variantu německé "kurzarbeit". Michael Kocáb navázal na své působení v předešlé Topolánkově vládě a snaží se pomoci nejchudším komunitám.

Seznam lobbistů

Výraznější kategorii tvoří lobbisté za svůj resort. Nápadní jsou představitelé hospodářských ministerstev.

Gustáv Slamečka z dopravy získal pro svůj obor největší investice v historii a prosadil nejtvrdší vyvlastňovací zákon od listopadu 1989. Vladimír Tošovský z ministerstva průmyslu posílil energetický komplex ČEZ tím, že mu pomohl k výnosu v řádu desítek miliard z emisních povolenek a že připustil vypsání soutěže na dostavbu Temelína za půl bilionu korun.

Za Slamečkou a Tošovským se řadí ministr obrany Martin Barták, který rozdává zakázky na vojenskou techniku bez výběrového řízení, ministr zemědělství Jakub Šebesta, který pomáhá mlékařům a vodárenským firmám, ministr pro místní rozvoj Rostislav Vondruška, který bojuje za stavitele bytů i hoteliéry, ministryně zdravotnictví Dana Jurásková, která toleruje rekordní výdělky výrobců léků a posiluje vliv některých soukromých firem ve svém resortu.

Daniela Kovářová
Daniela Kovářová | Foto: Ludvík Hradilek

Kde bude nejvíc čisto

Na personální zemětřesení se soustředila především ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, která dokonce ruší některé soudní instituce.

Šéf kultury Václav Riedlbauch se zaměřil na prověrky šéfů státních divadel, muzeí a galerií. Personál na ministerstvu školství a přidružených institucích mění také Miroslava Kopicová, která chce zároveň přerozdělit vědecké dotace.

Do kategorie "čističů" patří i výše zmíněný šéf zemědělství Šebesta, který vyměnil na svém ministerstvu nejvíc lidí. Pecinovy výměny na vnitru nejsou hromadné, mají ale největší politický ohlas.

Požárník Fischer

Sám premiér Jan Fischer neprosazuje konkrétní politiku, nelobbuje pro konkrétní resort ani neprovádí čistky. Omezuje se na hašení požárů - dokončil rozvrácené české předsednictví Evropské unie, bojuje spolu s ministrem Janotou za záchranu rovněž rozvráceného rozpočtu a s ministrem Vondruškou se snaží obrátit k lepšímu dosud marnou snahu při čerpání evropských dotací.

V evropské agendě mu asistoval Štefan Füle, který dnes hledá náhradní činnost.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Wall Street Journal: Úřady v USA chtějí kvůli aplikacím zakročit proti Facebooku

Federální úřady ve Spojených státech se chystají soudně zakročit proti společnosti Facebook. Mají obavy, zda firma neporušuje antimonopolní zákony tím, jak propojuje své aplikace a další produkty. Listu The Wall Street Journal (WSJ) to řekly zdroje obeznámené se situací. Federální obchodní komise (FTC) by se zaměřila na to, zda Facebook neomezuje přístup k aplikacím svým potenciálním rivalům.

Facebook vedle stejnojmenné sociální sítě, která tvoří páteř jeho podnikání, má i další produkty. Patří k nim zejména Instagram, Messenger a WhatsApp. Úřady se zajímají o pravidla, která Facebook ve vztahu k rivalům využívá, zejména zda nenarušují volnou soutěž.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Pančochová do finále U-rampy v Copper Mountain neprošla

Snowboardistka Šárka Pančochová skončila šestnáctá na Světovém poháru v U-rampě v Copper Mountain. Po menším zranění z listopadového závodu v Modeně, kde po těžkém pádu v tréninku nenastoupila do finále Big Airu, měla v Coloradu k postupu do finále daleko.

Devětadvacetiletá freestylistka právě v Copper Mountain před šesti lety vyhrála pohárový závod ve slopestylu, ale U-rampa je její nejslabší disciplínou. Do finále se probojovala dvakrát a v lednu 2010, tehdy coby devatenáctiletá, vybojovala zlato na SP v Kreischbergu. Díky tomu se tehdy kvalifikovala na olympiádu ve Vancouveru.

V dnešní kvalifikaci pro sobotní závod v Copper Mountain obsadila 16. místo se známkou 44,50 bodu, finálová osmička měla nejméně o 24 bodů více. Z prvního místa postoupila domácí Američanka Maddie Mastrová, bronzová medailistka z letošního mistrovství světa.

před 1 hodinou

Ministři obrany ČR a USA stvrdili podpisem nákup vrtulníků

Ministři obrany ČR Lubomír Metnar a USA Mark Esper dnes ve Washingtonu stvrdili podpisem nákup vojenských vrtulníků pro českou armádu. Česká republika formou mezivládní dohody pořídí 12 vrtulníků firmy Bell za 14,6 miliardy korun. Ve výzbroji české armády nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Vrtulníkové letectvo získá osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje by fyzicky armáda měla dostat v roce 2023. Součástí dohody je i výcvik pilotů a personálu, údržba, vybavení zbraňovými systémy či munice.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Bloomberg: USA a Čína se dohodly na podmínkách obchodní smlouvy

Spojené státy a Čína se dohodly na podmínkách první fáze dlouho očekávané obchodní smlouvy. Text nyní čeká na podpis amerického prezidenta Donalda Trumpa. S odkazem na zdroje obeznámené se situací o tom dnes informovala agentura Bloomberg a vzápětí i další média.

Poradci pro obchodní záležitosti teď mají v plánu schůzku s prezidentem, na které s ním chtějí podmínky dohody probrat. Oficiální oznámení by podle zdrojů Bloombergu mohlo přijít v následujících hodinách.

Spojené státy a Čína spolu od loňského roku vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. Zároveň se snaží dosáhnout dohody, která by jejich obchodní spory vyřešila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy