Pelikán: Nejsem ve vládě jediný, kdo chce přijmout uprchlíky. Časem se přidají další

Markéta Šrajbrová Markéta Šrajbrová
10. 9. 2015 14:39
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán ve středu jako jediný vystoupil proti rozhodnutí vlády odmítnout návrh Evropské komise na povinné kvóty pro přerozdělení uprchlíků. Jak ale řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz, ministrů, kterým odmítavé stanovisko začíná být nepříjemné, je více. Změna postoje kabinetu Bohuslava Sobotky je tak podle něj pouze otázka času.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zemí Evropské unie, které jsou proti kvótám na přerozdělení uprchlíků, postupně ubývá. Podle ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (za ANO) se Česko se svým odmítavým postojem začíná dostávat do izolace. 

"Situace se změnila, nálada v Evropě se změnila a my bychom na to podle mého názoru měli také nějak reagovat," řekl ministr Aktuálně.cz.

Pelikán je zatím jediným ministrem kabinetu Bohuslava Sobotky (ČSSD), který kvóty otevřeně podporuje. Ve středu na rozdíl od všech svých ministerských kolegů hlasoval proti tomu, aby ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) za Česko na evropské úrovni kvóty odmítl.

Podle Pelikána je však jen otázkou času, než se k jeho vstřícnému postoji přidají i další ministři. Řada z nich se podle něj už necítí "úplně komfortně v postoji, který dnes zastáváme". Zatím to prý jen neprojevili hlasováním.

"Bylo by koneckonců i podezřelé, kdybychom jako vláda ze dne na den otočili pozici o 180 stupňů. Ta věc potřebuje čas a může se to posouvat jen postupně. I z tohoto důvodu jsem tu debatu na vládě otevřel. Myslím, že se to posouvat začíná," říká.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker ve středu vyzval státy EU, aby si mezi sebe rozdělily dalších 120 tisíc uprchlíků k původním 40 tisícům, které už slíbily dobrovolně přijmout.

Česko už se zavázalo přijmout 1100 migrantů. Po schválení kvót by jich bylo celkem 4500.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 5 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy