Peake oznámila nová jména, jeden je Bartákův člověk

Domácí ČTK Domácí, ČTK
14. 12. 2012 20:54
Aleš Klepek byl ředitelem kabinetu také u stíhaného exministra obrany Martina Bartáka
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ministryně obrany Karolína Peake (LIDEM) v pátek jmenovala ředitelem Národního úřadu pro vyzbrojování Jaroslava Štrupla (50), šéfem svého kabinetu Aleše Klepka a vedoucím svých poradců Pavla Kotrbu.

Kvůli personálním změnám hned v první den jejího působení na ministerstvu ji kritizovala opozice, překvapily premiéra Petra Nečase (ODS) i prezidenta Václava Klause.

"Každý ministr má právo zvolit si své nejbližší spolupracovníky. Tito lidé mají moji důvěru a schopnosti potřebné k tomu, aby ministerstvo obrany fungovalo jako moderní a efektivní úřad," uvedla Peake. Funkci svého prvního náměstka, ze které ve čtvrtek nečekaně odvolala Vlastimila Picka, nová ministryně zatím neobsadila. Ve funkcích po nástupu Peake na ministerstvo skončili také šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a poradce František Šulc.

Noví lidé? Bartákův člověk a aktivní člen TOP 09

Štrupl, který povede vyzbrojování, dosud působil jako zástupce ředitele Národního úřadu pro vyzbrojování a jako šéf odboru řízení vyzbrojování, výzkumu a vývoje. Klepek dříve vykonával funkci zástupce vrchní ředitelky sekce kabinetu předsedy vlády, Kotrba dosud vedl kabinet Peake coby místopředsedkyně vlády.

Štrupl je plukovníkem generálního štábu, v 80. letech vystudoval brněnskou Vojenskou akademie, po roce 2000 absolvoval kurzy na Univerzitě obrany Brno. Několikrát působil v zahraničních vojenských misích. Klepek byl ředitelem kabinetu stíhaného exministra obrany Martina Bartáka a loni několik měsíců působil v dozorčí radě polostátní energetické společnosti ČEZ.

Kotrba podle internetového serveru Česká pozice studoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy, působil jako poslanecký asistent lidovce Pavla Severy, ale do KDU-ČSL nikdy nevstoupil, a později byl aktivním členem TOP 09.

Kritika od opozice, koalice, premiéra i prezidenta

Opoziční i někteří koaliční poslanci v pátek v Poslanecké sněmovně kritizovali zejména odvolání Picka, který vedl tým vyjednávající se Švédskem podmínky pokračování pronájmu stíhaček Gripen. Opozice vyzývala Peake, aby z čela ministerstva odešla. Nová ministryně svou personální politiku obhajovala jako cestu k úplnému zcivilnění takzvané civilní sekce ministerstva.

Kritice čelí Peake také kvůli tomu, že k odvolání vedoucích představitelů ministerstva ve čtvrtek přistoupila nečekaně. Při uvádění do funkce ve středu totiž řekla, že rozsáhlým personálním změnám není nakloněna.

Nečas se nechal slyšet, že personální změny ve vedení resortu nechápe a od Peake chtěl její kroky vysvětlit. Jejich původně ohlášená schůzka na toto téma se ale nakonec v pátek nekonala. Klaus uvedl, že ho odvolání Picka překvapilo, protože podle premiéra Nečase měl zajistit kontinuitu fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry (ODS).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 47 minutami

Trump omilostnil exporadce Flynna, zapleteného do ruského vlivu na přechozí volby

Americký prezident Donald Trump na Twitteru oznámil, že omilostnil svého někdejšího bezpečnostního poradce Michaela Flynna, který se na konci roku 2017 přiznal, že lhal Federálnímu úřadu pro vyšetřování (FBI). Ten ho vyslýchal v rámci vyšetřování údajného vlivu Ruska na prezidentské volby v roce 2016. Informovala o tom agentura Reuters.

Udělení milosti Flynnovi je vyvrcholením čtyřleté politické a právní aféry. O chystané milosti pro Flynna psal už dříve dnes server Axios s odvoláním na nejmenované zdroje. Udělení milosti Flynnovi podle něj znamená, že do záležitosti už dál nebudou moci promluvit soudy ani ministerstvo spravedlnosti poté, co se v lednu podle všeho stane prezidentem demokrat Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maďarský zákon, který zakazuje úřední změnu pohlaví, přezkoumá ústavní soud

Soud v Miskolci (Miškovci) požádal maďarský ústavní soud o přezkoumání zákona, jenž zakazuje transgenderovým osobám změnit si v oficiálních dokladech jméno a pohlaví. Informuje o tom agentura AP s odvoláním na maďarskou nevládní organizace Háttér, která se zabývá ochranou práv LGBT (leseb, gayů, bisexuálů a transgenderových osob).

Soud v Miškovci tak vyhověl signatářům petice, kteří tvrdí, že zmíněný zákon porušuje ústavní právo na lidskou důstojnost a soukromý život. Podle AP má nyní ústavní soud na přezkoumání zákona 90 dní.

Autoři zákona, který maďarský parlament schválil letos v květnu, tvrdí, že "biologické pohlaví" člověka určují od narození chromozomy a nemůže být tudíž změněno. Proto je podle nich nezbytné aplikovat stejná pravidla v úředních dokladech. Kritici upozorňují, že zákon bude v důsledku znamenat větší diskriminaci transgenderových osob.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy