Paroubkův slib: Pět věcí, které budou, když povládnu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 4. 2010 14:35
Šéf ČSSD závazně slíbil, co bude v programovém prohlášení vlády, pokud v ní bude on
Jiří Paroubek
Jiří Paroubek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Pravděpodobný vítěz květnových parlamentních voleb Jiří Paroubek vyjmenoval pět bodů, které stoprocentně bude obsahovat programové prohlášení vlády, v níž zasedne ČSSD.

Šéf sociální demokracie trvá na zrušení poplatků ve zdravotnictví, vyplacení 2400 korun seniorům, na daňové progresi, na přijetí protikorupčního balíčku a na snížení tempa zadlužování země.

Nevstoupíme do vlády, která těchto pět bodů nebude mít v programu, slíbil Paroubek. Ale přidal i další: v hospodářské politice je podle něj prioritou ČSSD boj proti krizi urychleným a efektivním čerpáním stovek miliard korun z evropských fondů, podporou domácích i zahraničních investic a dalšími finančními stimuly. A chce také dohlédnout na ceny energií.

Přesně takové zásahy státu do ekonomiky však s rozpaky přijímají představitelé byznysu. "Obávám se ale, že po volbách, ať je vyhraje kdokoli, zažijeme věci, které budou ovlivňovat byznys více, než je zdrávo," řekl v rozhovoru pro Aktuálně.cz šéf investičních fondů Pionner Roman Pospíšil.

"My máme exaktní čísla a akcionáře, ne voliče. I proto byla pro Česko zajímavá zkušenost období bez řádné vlády. Ukázalo se, že když se politika stará o své věci a ekonomiku neovlivňuje, ekonomika je v jistém smyslu přirozenější," doplnil Pospíšil.

Zvýšení daní a omezení úniků

Zrušení poplatků ve zdravotnictví, obnovení nemocenské v prvních třech dnech nemoci a vrácení mateřské na loňskou úroveň zatíží podle Paroubka státní rozpočet 9,5 miliardami korun a jednorázový příspěvek důchodcům šesti miliardami korun.

Naproti tomu by podle šéfa ČSSD obnovení daňové progrese, zvýšení daně z příjmů právnických osob o dvě procenta, zvýšení dividendy ČEZ, daní na "tvrdý" alkohol a tabák a omezení daňových úniků u pohonných hmot mělo do rozpočtu přinést 41 miliard korun.

Přineseme 70 miliard

Další miliardy stát podle ČSSD ušetří zavedením protikorupčních opatření. Aukční zadávání veřejných zakázek, audity výdajů ministerstev, cenová revize uzavřených smluv a zvýšení efektivity systému zdravotních pojišťoven by mělo snížit deficit o dalších 29 miliard korun.

Celkem tedy ČSSD podle Paroubka do rozpočtu přivede 70 miliard korun a k tomu počítá navíc s daňovými příjmy v souvislosti s očekávaným růstem HDP.

Sociální demokraté budou podle svého šéfa také požadovat, aby budoucí vláda do jednoho roku zavedla veřejně přístupná elektronická výběrová řízení s cenou jako jediným kritériem. Obnovit také chtějí státní kontrolu a regulaci cen a monopolů.

"ČSSD se zavazuje prověřit oprávněnost cen elektrické energie, plynu, vodného a stočného a vytvořit podmínky pro snížení cen bankovních poplatků a telekomunikačních služeb," slíbil její předseda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Mezi cenami mexické loterie budou dvě rezidence známých narkobaronů

Mezi hlavními cenami mexické národní loterie budou letos i dvě rezidence zabavené známým narkobaronům Joaquínovi Guzmánovi a Amadovi Carrillovi. Oznámil to mexický prezident Andrés Manuel López Obrador. Slosování se uskuteční na státní svátek 15. září, informovala agentura EuropaPress.

Vyhrát bude možné vilu mrtvého narkobarona Amada Carrilla v mexickém hlavním městě. Nemovitost má zastavěnou plochu 3000 metrů čtverečních, krytý bazén a saunu a její hodnota je odhadována na několik milionů dolarů. Vila narkobarona Guzmána, který má přezdívku El Chapo (Prcek) a odpykává si trest vězení v USA, se nachází v hlavním městě státu Sinaloa Culiacán. Vila se proslavila tím, že z ní v roce 2014 Guzmán uprchl při policejní razii za použití podzemního tunelu. Odhadovaná hodnota nemovitosti je ale podstatně nižší - 200 tisíc dolarů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy