Paroubek rozjel šou na ledě. Pro lidi a mocipány severu

Martina Machová Martina Machová
2. 3. 2010 19:07
Reportáž z rozjezdu volební kampaně ČSSD v severních Čechách
Foto: Ludvík Hradilek

Most - "Minule tady po něm házeli vajíčka. Trefili i mne. A teď tohle," s obdivem hledí na rozlehlou arénu ČSSD mladá maminka s kočárkem ověšeným oranžovými balonky se znakem sociálních demokratů.

Dnes to na vajíčkovou střelnici nevypadá. Ve vzduchu voní pečené klobásy, parkoviště za mosteckým Priorem zoranžovělo od růží, balónků a pivních kelímků. Pod plachtami provizorní hokejové haly na umělém ledu krouží děti od drobotiny po teenagery.

Předvolební hokejová šou Jiřího Paroubka s Jiřím Šlégrem začne každým okamžikem. V provizorní hale není téměř k hnutí.

"A teď poprosím Jiřího Šlégra, aby sundal bundu hokejového klubu Litvínov, a předseda strany Jiří Paroubek mu navlékne dres ČSSD!" křičí do mikrofonu moderátor mítinku.

V plánu je Šlégrova hokejová škola. V zásobě je ještě vystoupení bývalé kandidátky místní ČSSD do parlamentu a hvězdy seriálu Pojišťovna štěstí Kateřiny Brožové a diskotéka. Hokejová ČSSD aréna zůstane v Mostě až do středy.

"Volební kampaň nemusí být jen o politice, může být i zábavná," hřímá z podia předseda strany Jiří Paroubek. O politice se přijede pobavit do Mostu příště. Přesto už dnes děkuje za podporu.

Foto: Ludvík Hradilek

Paroubek pro lidi

Sám je ve sportovním, na modré vestě září nápis "Czech". Přesto nepůsobí na podiu příliš uvolněně. Brusle si tentokrát sám nenasadí.

Jeho fanoušci se tlačí pro podpisy. Zájem je veliký a sociálnědemokratický předseda se začíná lehce usmívat.

"Přišli jsme hlavně kvůli panu Paroubkovi. Je takovej pro lidi," míchá plastovou lžičkou předvolební kávu Milada Prantlová. Led a bruslení je pro ni až druhořadou záležitostí, která potěší. ČSSD prý volí odjakživa. Pokyvuje i její společnice.

Druhou superstar oranžového odpoledne je bezpochyby "zlatý hoch" z Nagana Jiří Šlégr. "Jooooo!" burácí dav v provizorní hale při vyslovení jména slavného hokejisty.

Provizorní aréna je obsypaná dětmi i dospělými. Z bruslení jsou bez výjimky nadšení.

Foto: Ludvík Hradilek

Usměvavá ČSSD

"Neříkají ti Guma?," povzbuzuje mladého hokejistu po prudké ráně na branku sportovní legenda. Přezdívka patří samotnému Šlégrovi. Bere puk a střílí. "Takhle pálil Guma dřív," předvádí známý útok.

Ostatní kandidáti se musí spokojit s vlažným potleskem, pokud vůbec nějakým. "Toho nemusím," zamručí do ucha svého souseda asi padesátník při představování kandidáta za okres Most Josefa Tancoše. "To je zloděj," odpoví mu druhý při vystoupení předsedy ČSSD v Ústeckém kraji Petra Bendy.

O tom, proč konkrétně nemají místní stranické bosse v lásce, mluvit nechtějí. Tváří se tajemně. Prý to tady ví každý.

A ta druhá...

Podobně se v severních Čechách šeptalo, že krajský místopředseda ČSSD Karel Vrba je násilník. V jeho případě pak vyšlo najevo, že někdejší sociální demokrat byl skutečně odsouzen za násilí a korupci.

Ze strany odešel, ale na mosteckém mítinku chybět nemohl. Na chvíli se zastavil u stánku s klobásami, jinak se v jásavé záplavě oranžové držel v pozadí. Jen při projevech svých bývalých lídrů s partou vizuálně podobných mužů přistoupil blíže k pódiu. A pečlivě poslouchal.

Vymahač dluhů, člen ČSSD Havelka (v popředí), s náměstkem hejtmana Koudou
Vymahač dluhů, člen ČSSD Havelka (v popředí), s náměstkem hejtmana Koudou | Foto: Ludvík Hradilek

"A támhle to je Havelka a Kouda, jó, těm se žije, ti tu vládnou," ukazuje na další vysoké funkcionáře ČSSD pan Jaroslav. Na mítink se přišel spíš jen podívat. "To, co tu je, není demokracie. Budu volit raději komunisty," zlobí se. Je v důchodu.

Sám od sebe začne vyprávět historky plné násilí o litvínovském členu ČSSD Kamilu Havelkovi, jenž má blízko k místnímu podsvětí. "Zmlátil člověka do bezvědomí," tvrdí o dlouholetém vymahači dluhů. Prý to viděl na vlastní oči. Podobné zkazky slyšíte na Mostecku často.


Zatímco Havelka nebyl za žádné násilnosti odsouzen, jeho společník a přítel z vymahačské firmy Martin Macháček byl odsouzen za ublížení na zdraví.

Havelka je dnes ve vedení městské společnosti Sportas spravující litvínovská sportoviště a v komisi města pro péči o obyvatelstvo.

"Sport je prevence proti kriminalitě. Nikdo nechce, aby se děti jen tak potulovaly po ulicích," hlásá právě z pódia dvojka ústecké kandidátky Jiří Šlégr.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polské vládní strany se dohodly a zažehnaly předčasné volby

Tři strany polské koaliční vlády podepsaly dnes novou koaliční smlouvu, a prozatím tak překonaly krizi, kvůli níž se hovořilo i o předčasných volbách. Smlouva podle předsedy hlavní strany Právo a spravedlnost Jaroslawa Kaczyńského zaručí fungování vlády na další tři roky až do příštích řádných voleb. Bližší informace o podobě smlouvy nejsou známy. Dohodu kromě Kaczyńského podepsal konzervativní ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro, šéf strany Solidární Polsko, a Jaroslaw Gowin, který stojí v čele umírněně konzervativního uskupení Dohoda. 

před 2 hodinami

Na poštu v pražské Krči přišel muž s granátem, pracovnice mu ve strachu dala několik tisíc korun

S granátem přišel loupit na poštu v pražské Krči v pátek dopoledne neznámý muž. Když mu pracovnice na přepážce vydala několik tisíc korun, odešel. Policisté po něm nyní pátrají a prosí o pomoc s hledáním lupiče i veřejnost. Na policejním webu to v sobotu oznámil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Pachatel přišel na poštu v ulici Na Strži v pátek před 10:00. Vzal si pořadové číslo a počkal, až na něj přijde řada. Ženě na přepážce pak předložil text s výhrůžkou a žádostí o vydání peněz. "Zároveň poštovní pracovnici ukázal granát, který držel v ruce, a naznačoval jeho odjištění. Žena mu ve strachu o život vydala několik tisíc korun a muž z místa odešel," popsal situaci Daněk.

Policisté na webu zveřejnili záznamy z kamer na poště, které lupiče zachytily. Muž měl na hlavě čepici a na obličeji roušku, ale policisté přesto doufají, že by někdo mohl lupiče identifikovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy