Paroubek: nebudeme vládnout s KSČM

rg, Redakce DOM
28. 1. 2006 15:16
Praha - Premiér a lídr ČSSD Jiří Paroubek dnes prohlásil, že strana po volbách nebude spolupracovat s komunisty na vládní úrovni. Uvnitř: FOTOGALERIE.
Jiří Paroubek po svém úvodním vystoupení na programové konferenci ČSSD v Kongresovém centru v Praze
Jiří Paroubek po svém úvodním vystoupení na programové konferenci ČSSD v Kongresovém centru v Praze | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Znovu chci zdůraznit, že ani po vítězných volbách ČSSD nikdy neuvažovala, neuvažuje a nebude uvažovat o spolupráci s KSČM na vládní úrovni, tedy ustavení společné vlády," uvedl volební lídr sociálních demokratů na programové konferenci své strany v Praze.

  • Podívejte se ZDE, jak ODS chtěla zesměšnit sociální demokraty

Paroubek nevyloučil žádnou jinou možnost povolební koalice. Za nejpravděpodobnější situaci po volbách ale Jiří Paroubek pokládá menšinovou vládu ČSSD, která by se ze dvou třetin skládala ze sociálních demokratů a z jedné třetiny z odborníků, nestraníků.

Oranžové jednání

Jednání sociálních demokratů se odehrává v oranžových kulisách, ať už jde o jednací sál, oblečení hostesek nebo barvu
akreditací. Oranžovou jako volební barvu si podle Paroubka ČSSD vybrala proto, že je "moderní a sebevědomá".

  • O oranžovém sjezdu si můžete více přečíst ZDE

 

ČSSD chválí svoji vládu, napadá ODS

V úvodních projevech na programové konferenci nešetřili sociální demokraté chválou vlastní práce a kritikou ODS.

Premiér Jiří Paroubek i úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka připsali růst hospodářství působení sociální demokracie v této i předchozích vládách.

Občanské demokraty Paroubek naopak nepřímo označil za "zemské škůdce".

  • Více o kritice na adresu ODS můžete číst ZDE

Znovu ostře kritizoval i některá média, která prý straní ODS. V návrhu programu ČSSD říká, že změní mediální legislativu a "sladí ji s obdobnými právními úpravami v tradičních demokratických zemích". O změnách těchto zákonů ČSSD uvažovala již v dobách Miloše Zemana.

Sobotka dnes prohlásil, že "sociální demokracie vstala z mrtvých" a patří mezi favority voleb.

On i Paroubek vypočítávali úspěchy ČSSD a kritizovali ODS za stav, ve kterém podle nich republiku zanechaly její kabinety. Premiér ODS obvinil z toho, že její vlády "zbídačily široké vrstvy lidu".

"Sociální demokracie přebírala zdevastovanou zemi," řekl Sobotka a Paroubek dodal, že teď je země ve vynikající situaci. "Musíme to sebevědomě říkat, odvedli jsme dobrou práci," uvedl Sobotka.

Ocenil i práci někdejšího šéfa ČSSD a expremiéra Miloše Zemana. Věří, že teď to bude Paroubek, kdo ČSSD pomůže vyhrát další volby. Premiér vyzval sociální demokraty k jednotě a kázni, podle něj si nesmějí počínat jako diskusní spolek Vltavan. "Volič nemá rád rozhádané strany."

Sociální demokraté schválí volební program

Delegáti dnes program pro červnové sněmovní volby posuzují v jednotlivých sekcích, odpoledne ho schválí. "Definitivně ho uzavřeme v březnu," řekl Paroubek.

ČSSD slibuje, že za její vlády do roku 2010 stoupne průměrný plat na nejméně 26.500 korun. Nezaměstnanost má ve stejné době klesnout na šest procent a ekonomika růst o více než pět procent. ČSSD chce vytvořit 150 tisíc nových pracovních míst.

Občanští demokraté s předstihem, již v pátek, v souvislosti s dnešní konferencí prohlásili, že sociální demokracie svůj program stejně neplní. Zasedání ČSSD prý spustí "vodopád lží".#reklama

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib zemřelo nejméně 21 lidí

Při dvou útocích v syrské provincii Idlib dnes zahynulo nejméně 21 lidí. Ostřelování uprchlického tábora na severozápadě Sýrie nedaleko turecké hranice si vyžádalo 15 obětí a nálet na povstalci držené město dalších šest mrtvých. Informovala o tom exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která získává zprávy od svých informátorů v Sýrii.

Podle SOHR stojí za útokem na uprchlický tábor syrská vládní vojska. Další množství lidí bylo při ostřelování zraněno. K útoku došlo nedlouho poté, co jiný nálet na povstalci držené město Maarat Numán rovněž v provincii Idlib usmrtil nejméně šest osob. O tomto útoku informovala organizace SOHR a rovněž dobrovolnická organizace Bílé přilby, která v povstaleckých oblastech pomáhá zraněným.

V provincii Idlib od konce srpna platí křehké příměří oznámené Moskvou. Do té doby během ofenzivy, kterou zahájila v dubnu syrská armáda, zahynula téměř tisícovka civilistů a na 400.000 lidí muselo opustit své domovy, uvedla nedávno OSN.

před 7 hodinami

Spojené státy začaly udělovat licence firmám pro obchodování s Huawei

Americké ministerstvo obchodu ve středu začalo udělovat některým firmám omezené licence pro obchodování s čínskou společností Huawei Technologies. Informovala o tom agentura Reuters. Washington v květnu zařadil tuto čínskou společnost na černou listinu. V pondělí resort potřetí prodloužil takzvanou dočasnou všeobecnou licenci, která umožňuje limitované obchodování s Huawei, bez něhož se neobejdou operátoři provozující komunikační sítě na americkém venkově.

"Ministerstvo vydává tyto omezené licence, jimiž povoluje limitované a konkrétně vymezené aktivity, které nepředstavují významné riziko pro národní bezpečnost anebo pro zahraniční zájmy Spojených států," uvedl resort obchodu v prohlášení.

Zatím není jasné, které produkty mohou americké společnosti největšímu výrobci telekomunikačních zařízení na světě prodávat. Čínský technologický gigant, který je zároveň druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě, především čeká, zda licenci dostane Google, který by pak mohl dodávat svůj operační systém Android a aplikace do nových přístrojů Huawei, napsala Reuters. Internetová společnost Google věc odmítla komentovat.

před 7 hodinami

Jaškin bodoval v KHL už v jedenáctém utkání v řadě

Český útočník Dmitrij Jaškin bodoval v Kontinentální lize už v jedenáctém utkání za sebou a se dvěma asistencemi patřil ke strůjcům vítězství Dynama Moskva 4:3 v prodloužení na ledě Dinama Riga. Omský rodák se nejprve podílel v 57. minutě na vyrovnávacím gólu a po jeho individuální akci dokonal Vadim Šipačov obrat pouhou sekundu před koncem prodloužení.

Šestadvacetiletý Jaškin navíc už posedmé za sebou zaznamenal minimálně dva kanadské body. V povedené jedenáctizápasové sérii trvající od 19. října zaznamenal 23 bodů (8+15) a s celkovou bilancí 13+19 si upevnil druhé místo v hodnocení produktivity soutěže za Šipačovem (9+27). Dynamo vyhrálo čtvrtý zápas za sebou a je druhé v Západní konferenci s čtyřbodovou ztrátou na CSKA Moskva.

před 8 hodinami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy