Paroubek chce předčasné volby

Veronika Rodriguez Veronika Rodriguez
26. 11. 2008 16:16
Vláda nemá ve sněmovně většinu, Paroubek chce předčasné volby
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě.
Jiří Paroubek s manželkou Petrou při udílení státních vyznamenání na Pražském hradě. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Měli bychom jednat o předčasných volbách, vzkázal šéf sociálních demokratů Jiří Paroubek premiéru Mirku Topolánkovi.

"Velmi pravděpodobně jsme na prahu vládní krize," řekl.

Reagoval tak na to, že vládní koalice v úterý neprosadila program listopadové schůze sněmovny. Vláda Mirka Toplánka nemá v Poslanecké sněmovně většinu.

Paroubek chce proto ráno vedení své strany předložit plán, jak dál postupovat.

Rozhodl jediný hlas

Paroubek na úterní zasedání sněmovny nepřišel, jednal v Berlíně s německými sociálnědemokratickými politiky.

Poslanci po více než dvou hodinách příprav a dohadů neschválili program, kterému se měli v příštích třech týdnech věnovat. K jeho přijetí chyběl jediný hlas.

Opozice chtěla na této schůzi projednat zrušení poplatků pro děti a důchodce, v plánu měla také vyřadit hlasování o radarových smlouvách. To se jí ale nepodařilo.

"Proto jsme neviděli důvod hlasovat pro program," řekl místopředseda klubu ČSSD David Rath.

Rebelové Juraj Raninec, Jan Schwippel a Vlastimil Tlustý se na jejich stranu přidali kvůli daním.

Bude mimořádné jednání v úterý?

Vládní koalice chce v úterý svolat další mimořádnou schůzi. Znovu se ale může stát, že opozice návrh nepodpoří. Pak by mohl nastat vážný problém, že se klíčové zákony, jako je rozpočet či daně, nepodaří schválit včas.

Tento výsledek je podle Paroubka potvrzením toho, že je vláda menšinová.

Šéf ČSSD soudí, že stejně jako program schůze může ve sněmovně skončit každý významný zákon.

"Může se stát, že bude země bez státního rozpočtu. Vláda se rozhodně nedočká vstřícných kroků od sociální demokracie, nemůže očekávat ani opoziční smlouvu, ani toleranční patent," řekl Paroubek.

Předčasné volby by byly vysvobozením, říká Paroubek

Mirek Topolánek by měl proto podle Paroubka uvažovat o řešení situace. Tu vidí šéf socialistů v předčasných volbách. "Předčasné volby by byly vysvobozením," řekl Paroubek.

Jiří Paroubek je přesvědčen, že by se jeho strana měla sejít s lídry koaličních stran a projednat, jak co nejrychleji schválit lisabonskou smlouvu ještě před půlročním předsednictvím Česka Evropské unii.

Všechny koaliční vlády, které ve sněmovně působily na základě těsné většiny, měly i v minulosti problémy s prosazováním zákonů. A to zejméně ve druhé polovině volebního období.

Týkalo se to například kabinetu sociálnědemokratického premiéra Vladimíra Špidly. Tehdy měla vládní koalice ČSSD, KDU-ČSL a US-DEU ve sněmovně většinu jednoho hlasu.

 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Jihokorejský ministr, který měl řešit korupci ve vládě, kvůli vlastním skandálům nabídl rezignaci. V úřadu byl od začátku září

Nový jihokorejský ministr spravedlnosti Čo Kuk, jehož jmenování kvůli korupčnímu skandálu jeho rodiny vyvolalo v zemi demonstrace a otřáslo místní liberální vládou, dnes nabídl rezignaci. Informovaly o tom dnes agentury Reuters a AP. Zatím podle nich není jasné, zda jihokorejský prezident Mun Če-in demisi přijme.

Hlava státu Čoa jmenovala do funkce 9. září, jeho hlavním úkolem bylo dovést do konce reformu prokuratury. Cílem reformy je poskytnout více pravomocí policii a vytvořit zvláštní agenturu, která by se zabývala korupčními kauzami vysoce postavených vládních činitelů.

Příchod dřívějšího prezidentova poradce pro občanské záležitosti a profesora práva vyvolal protesty, protože úřady vyšetřují finanční investice jeho rodiny a také sporné přijetí jeho dcery na univerzitu. V Soulu ale manifestovali i Čoovi příznivci, kteří kauzu označovali za umělou a hon na čarodějnice. Sám Čo popírá, že by se dopustil něčeho nezákonného.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 35 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy