Paroubek chce do vlády Ratha i Teličku

Sabina Slonková, Petr Holub
10. 5. 2006 18:40
Praha - Premiér Jiří Paroubek se chystá zveřejnit seznam lidí, kteří by měli zasednout ve vládě, když ČSSD vyhraje volby. Uvnitř: KDO JE NA SOUPISCE
Vláda Jiřího Paroubka při jmenování v dubnu 2005. Od té doby se několik ministrů vyměnilo.
Vláda Jiřího Paroubka při jmenování v dubnu 2005. Od té doby se několik ministrů vyměnilo. | Foto: Vláda ČR

Bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová, ministr dopravy Tošovského vlády Petr Moos, šéf premiérových poradců pro životní prostředí Petr Petržílek a velvyslanec v Indii Jaromír Novotný budou novými tvářemi kabinetu Jiřího Paroubka, pokud bude po volbách sestavovat novou vládu.

Premiér nové tváře představí spolu s dalšími kandidáty na zítřejší tiskové konferenci. Mimo jiné zveřejní, jestli na resort vnitra počítá i nadále s Františkem Bublanem, anebo jestli vyjde vstříc Stanislavu Grossovi, který se podle informací deníku Aktuálně.cz snaží na své bývalé místo vrátit.

Bývalý premiér Stanislav Gross
Bývalý premiér Stanislav Gross | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Oficiálně však Gross tuto informaci popírá: "Je to hloupost. Ministr Bublan je dobrým ministrem a není tedy důvod ke změně," vzkázal v textové zprávě bývalý premiér redakci. "Mám práci, která mě baví a u advokacie chci zůstat."

Šance Grosse na návrat oficiálně popírá i sám premiér. "Zdůrazňuji, že jsem o panu Grossovi nikdy v této funkci neuvažoval," uvedl dnes Paroubek.

Topolánek: Jména mám, ale neřeknu

Také ODS původně plánovala, že ještě před volbami doplní seznam své stínové vlády tak, aby na některé posty bylo několik kandidátů, nakonec ale od svého záměru ustoupila.

"Žádná nová jména do voleb zveřejňovat nebudu. Mám je ve své hlavě, nikdo další je neví, a pokud se nějaké jméno na veřejnosti objeví, bude to výmysl. Vím to skutečně jen já," sdělil deníku Aktuálně.cz lídr občanských demokratů Mirek Topolánek.

"Představení nových ministrů může pomoci, pokud má strana nějaká esa v rukávě. Jinak to bude sázka loterie, o které není možné nic předpovědět," hodnotí význam Paroubkova kroku ředitel společnosti STEM Jan Hartl.

Infobox

NOVÁ JMÉNA NA SEZNAMU

  • vnitro - Stanislav Gross nebo František Bublan
  • školství - Jiří Havel
  • zahraničí - Lubomír Zaorálek
  • životní prostředí - Petr Petržílek
  • doprava - Petr Moos
  • spravedlnost - Marie Benešová
  • obrana - Jaromír Novotný
  • nové ministerstvo pro evropské záležitosti nebo vicepremiér - Pavel Telička

Přijde i Telička

Podle informací deníku Aktuálně.cz bude většina kandidátů ze současné vlády. Podle očekávání se to týká ministrů financí, práce, průmyslu, vnitra, místního rozvoje a kultury. Zřejmě však budou potvrzeni i nejvíce kontroverzní ministr zdravotnictví David Rath a jeho kolega Jan Mládek z resortu zemědělství, proti nimž nejčastěji opozice útočí.

Ministryni školství Petru Buzkovou nahradí současný vicepremiér Jiří Havel a nové tváře se objeví na ministerstvech, která dosud měly rezervovány menší koaliční strany.

Jako budoucího ministra zahraničí představí Paroubek předsedu sněmovny Lubomíra Zaorálka. Premiérovu nabídku přijal také bývalý evropský komisař Pavel Telička. Do vlády by měl však nastoupit až rok po volbách, kdy má být zřízeno buď speciální ministerstvo pro evropské záležitosti, anebo nové místo vicepremiéra.

Na ruku Bursíkovi

Vstříc Zeleným jako možnému budoucímu partnerovi ve vládě vycházejí jména dvou nových ministrů. Ekologické ministerstvo by měl dostat šéf premiérových poradců Petr Petržílek, který byl do loňska náměstkem ministra Ambrozka. V té době byl předseda Zelených Martin Bursík ministerským poradcem.

Na resort dopravy se má po osmi letech vrátit profesor pražské techniky Petr Moos, který byl spolu s Bursíkem členem úřednické vlády Josefa Tošovského na jaře 1998.

Spravedlnost by měla převzít Marie Benešová, která byla loni po sporech s ministrem Pavlem Němcem odvolána z funkce Nejvyšší státní zástupkyně. Hlavním důvodem jejich konfliktu byl případ prince Sáního, kterého Němec vydal justici v Kataru.

Armádu má mít na starost Jaromír Novotný, který byl v dobách Miloše Zemana prvním náměstkem ministra obrany Vladimíra Vetchého a prosadil tehdy do funkce ekonomického náměstka současného šéfa kampaně ČSSD Jaroslava Tvrdíka. Po nástupu Tvrdíka do čela úřadu v roce 2001 odešel na velvyslanectví do Indie.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech

Vláda zvažuje zavedení daně z neočekávaných zisků ve třech sektorech, vedle energetických firem a bank půjde ještě o jedno odvětví. Novinářům to dnes řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Neuvedl ale, o který sektor jde. O možném zavedení daně z neočekávaného zisku vláda musí podle něj rozhodnout do 10. září.

"Ještě zvažujeme jedno odvětví. Vedle těch dvou, o kterých se ví," řekl Stanjura. Příští týden bude vláda jednat o dani s Národní ekonomickou radou vlády. Výsledek debaty nechtěl předjímat. "Ještě jsme se nerozhodli, včetně mě. Kdybych to považoval (zavedení daně) za něco, co není v pořádku, říkal bych to od počátku. Jsme schopni se shodnout na tom, že v některých odvětvích vznikají mimořádně vysoké zisky díky vnějším okolnostem. To je základní myšlenka takzvané windfall tax. Určitě to není sektorová daň," dodal.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Ministerstvo financí pro letošek zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta

Ministerstvo financí v nové makroekonomické predikci pro letošní rok zlepšilo odhad růstu ekonomiky na 2,2 procenta a pro příští rok odhad zhoršilo na 1,1 procenta. V předchozí dubnové prognóze úřad čekal letos růst ekonomiky o 1,2 procenta a příští rok o 3,6 procenta. Novou prognózu dnes zveřejnilo ministerstvo financí. Loni hrubý domácí produkt (HDP) stoupl o 3,5 procenta.

Zároveň by letos měla podle MF průměrná inflace činit 16,2 procenta a příští rok by měla klesnout na 8,8 procenta. V dubu úřad počítal pro letošek s inflací 12,3 procenta a pro příští rok 4,4 procenta. Během zbytku letošní roku by se podle MF měla inflace přiblížit až ke 20 procentům.

"Ruská agrese na Ukrajině rozpoutala nebezpečný makroekonomický koktejl klesajícího výkonu evropských ekonomik a rostoucí inflace. Pokud jde o očekávanou technickou recesi, tedy mezičtvrtletní pokles HDP dvakrát po sobě, to samo o sobě není tragédií. Daleko problematičtější je inflace, která je vedle zajištění dostatku dostupných energií pro naše domácnosti a firmy hlavním ekonomickým problémem, se kterým se musíme vypořádat," uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Česko při průměrných teplotách v zimě vystačí s plynem zhruba do srpna

Pokud přestane proudit plyn z Ruska do Evropy, je Česká republika s kapacitami plynu, které má zajištěné, schopna při běžných průměrných teplotách pokrýt zcela bezproblémově chod domácností a firem zhruba na 11 měsíců, tedy do srpna příštího roku. Počítá se přitom s požadovanými úsporami spotřeby plynu ve výši 15 procent. Novinářům to dnes řekli ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva financí (MF) David Prušvic a ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Dostatek plynu v ČR pro všechny je podle ministerstva realistickým předpokladem. Počítá se přitom s využitím všech zajištěných kapacit plynu. Jde například o naplněné zásobníky plynu přímo v České republice, ale i zajištěnou kapacitu pro zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku, který by měl pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v ČR. Využít je možné také plyn ze státních hmotných rezerv. "Pokud by byla silnější zima, tak se to samozřejmě zkracuje o pár měsíců, nicméně to jsou ty měsíce letní, to není až tak dramatické," uvedl Prušvic.

Zdroj: ČTK
Další zprávy