Pan Radar se vrací. Rozjede Bakalovi think-tank z USA

Tereza Šídlová
18. 4. 2011 12:40
Někdejší mluvčí Václava Klause Tomáš Klvaňa se vrátil do Prahy
Klvaňa coby vládní mluvčí pro radarovou problematiku na rozhovoru v redakci Aktuálně.cz.
Klvaňa coby vládní mluvčí pro radarovou problematiku na rozhovoru v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Do Prahy se vrací "pan Radar". Novinář, manažer a poradce Tomáš Klvaňa se stal novým šéfem neziskových aktivit finančníka Zdeňka Bakaly. Jedním z jeho hlavních projektů je rozjezd pobočky amerického think-tanku Aspen Institute v Praze.

O tom, že politologická instituce z USA se chystá v Praze usadit za Bakalovy podpory, informoval deník Aktuálně.cz v březnu. Informaci v pondělí oficiálně potvrdil mediální zástupce Zdeňka Bakaly Pavel Kočiš.

Klvaňa se má podle něj starat i o projekt Knihovny Václava Havla a další aktivity Nadace Zdeňka Bakaly.

„Jedním z nejdůležitějších úkolů je založení a rozjezd Aspen Institutu," řekl Klvaňa po jednáních ve Washingtonu.

Americké think-tanky jsou výzkumné instituce, které se zabývají politikou a poskytují myšlenkové zázemí většinou přímo politickým stranám nebo pro veřejnou diskuzi.

Mluvčí Klause i radaru

V USA se vyznačují tím, že neskrývají své politické zaměření. O Aspen Institutu mluví zainteresovaní Češi jako o politicky neutrální instituci, lehce nakloněné americké Demokratické straně.

Ve své správní radě má Aspen Institute dvě bývalé ministryně zahraničí USA a každou z opačné strany amerického politického spektra - Madeleine Albrightovou a Condoleezu Riceovou.

O plánu přivézt do Česka americký think-tank se mluví roky. V USA za to loni lobboval i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten je také obchodním partnerem a přítelem Bakaly.

Klvaňa v minulosti působil jako novinář a také jako tiskový mluvčí prezidenta Václava Klause, poměrně záhy se s ním ale rozešel.

Za premiéra Mirka Topolánka byl mluvčím vlády pro věci týkající se amerického radaru, který měl být umístěn v Brdech. Samotný česko-americký projekt ale rozděloval českou společnost a Klvaňa si veřejnost získat nedokázal.

Poté, co podle svých slov svůj úkol - informovat Česko o radarové základně - splnil, se vrátil do společnosti British American Tobacco, kde působil jako manažer například v Londýně a v Bruselu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy