Pan Radar se vrací. Rozjede Bakalovi think-tank z USA

Tereza Šídlová
18. 4. 2011 12:40
Někdejší mluvčí Václava Klause Tomáš Klvaňa se vrátil do Prahy
Klvaňa coby vládní mluvčí pro radarovou problematiku na rozhovoru v redakci Aktuálně.cz.
Klvaňa coby vládní mluvčí pro radarovou problematiku na rozhovoru v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Do Prahy se vrací "pan Radar". Novinář, manažer a poradce Tomáš Klvaňa se stal novým šéfem neziskových aktivit finančníka Zdeňka Bakaly. Jedním z jeho hlavních projektů je rozjezd pobočky amerického think-tanku Aspen Institute v Praze.

O tom, že politologická instituce z USA se chystá v Praze usadit za Bakalovy podpory, informoval deník Aktuálně.cz v březnu. Informaci v pondělí oficiálně potvrdil mediální zástupce Zdeňka Bakaly Pavel Kočiš.

Klvaňa se má podle něj starat i o projekt Knihovny Václava Havla a další aktivity Nadace Zdeňka Bakaly.

„Jedním z nejdůležitějších úkolů je založení a rozjezd Aspen Institutu," řekl Klvaňa po jednáních ve Washingtonu.

Americké think-tanky jsou výzkumné instituce, které se zabývají politikou a poskytují myšlenkové zázemí většinou přímo politickým stranám nebo pro veřejnou diskuzi.

Mluvčí Klause i radaru

V USA se vyznačují tím, že neskrývají své politické zaměření. O Aspen Institutu mluví zainteresovaní Češi jako o politicky neutrální instituci, lehce nakloněné americké Demokratické straně.

Ve své správní radě má Aspen Institute dvě bývalé ministryně zahraničí USA a každou z opačné strany amerického politického spektra - Madeleine Albrightovou a Condoleezu Riceovou.

O plánu přivézt do Česka americký think-tank se mluví roky. V USA za to loni lobboval i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten je také obchodním partnerem a přítelem Bakaly.

Klvaňa v minulosti působil jako novinář a také jako tiskový mluvčí prezidenta Václava Klause, poměrně záhy se s ním ale rozešel.

Za premiéra Mirka Topolánka byl mluvčím vlády pro věci týkající se amerického radaru, který měl být umístěn v Brdech. Samotný česko-americký projekt ale rozděloval českou společnost a Klvaňa si veřejnost získat nedokázal.

Poté, co podle svých slov svůj úkol - informovat Česko o radarové základně - splnil, se vrátil do společnosti British American Tobacco, kde působil jako manažer například v Londýně a v Bruselu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 52 minutami

V Indonésii bude hrozit až rok vězení za nemanželský sex

Indonéský parlament v úterý schválil nový trestní zákoník, který mimo jiné zakazuje nemanželský sex a soužití nesezdaných párů. Nová norma, která se bude vztahovat na Indonésany i cizince, počítá s trestem až jednoho roku vězení za pohlavní styk osob, které neuzavřely manželství. Zákon musí ještě podepsat prezident, uvedly agentury AP a Reuters. Platnost zákazu i pro cizince kritizují mimo jiné firmy podnikající v cestovním ruchu.

Nový trestní zákoník má vstupovat v platnost postupně v příštích třech letech. Nyní je v Indonésii trestná manželská nevěra, ale nikoliv předmanželský sex.

Nový zákoník kritizují zástupci firem podnikajících cestovního ruchu. Místopředseda jejich sdružení firem Maulana Yusran označil zákon za "zcela kontraproduktivní". Podnikatelé se obávají, že tresty za nemanželský sex a soužití nesezdaných párů by mohly odradit zahraniční turisty v době, kdy se cestovní ruch vzpamatovává po pandemii covidu-19. V Indonésii je řada populárních turistických destinací, například ostrov Bali.

Schválení zákoníku podle agentury ukazuje na posilování konzervativních sil v nejlidnatější muslimské zemi na světě. Podle kritiků nové paragrafy posílí policejní kontrolu nad morálkou, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy