Pan Radar se vrací. Rozjede Bakalovi think-tank z USA

Tereza Šídlová
18. 4. 2011 12:40
Někdejší mluvčí Václava Klause Tomáš Klvaňa se vrátil do Prahy
Klvaňa coby vládní mluvčí pro radarovou problematiku na rozhovoru v redakci Aktuálně.cz.
Klvaňa coby vládní mluvčí pro radarovou problematiku na rozhovoru v redakci Aktuálně.cz. | Foto: Tomáš Adamec

Praha - Do Prahy se vrací "pan Radar". Novinář, manažer a poradce Tomáš Klvaňa se stal novým šéfem neziskových aktivit finančníka Zdeňka Bakaly. Jedním z jeho hlavních projektů je rozjezd pobočky amerického think-tanku Aspen Institute v Praze.

O tom, že politologická instituce z USA se chystá v Praze usadit za Bakalovy podpory, informoval deník Aktuálně.cz v březnu. Informaci v pondělí oficiálně potvrdil mediální zástupce Zdeňka Bakaly Pavel Kočiš.

Klvaňa se má podle něj starat i o projekt Knihovny Václava Havla a další aktivity Nadace Zdeňka Bakaly.

„Jedním z nejdůležitějších úkolů je založení a rozjezd Aspen Institutu," řekl Klvaňa po jednáních ve Washingtonu.

Americké think-tanky jsou výzkumné instituce, které se zabývají politikou a poskytují myšlenkové zázemí většinou přímo politickým stranám nebo pro veřejnou diskuzi.

Mluvčí Klause i radaru

V USA se vyznačují tím, že neskrývají své politické zaměření. O Aspen Institutu mluví zainteresovaní Češi jako o politicky neutrální instituci, lehce nakloněné americké Demokratické straně.

Ve své správní radě má Aspen Institute dvě bývalé ministryně zahraničí USA a každou z opačné strany amerického politického spektra - Madeleine Albrightovou a Condoleezu Riceovou.

O plánu přivézt do Česka americký think-tank se mluví roky. V USA za to loni lobboval i český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Ten je také obchodním partnerem a přítelem Bakaly.

Klvaňa v minulosti působil jako novinář a také jako tiskový mluvčí prezidenta Václava Klause, poměrně záhy se s ním ale rozešel.

Za premiéra Mirka Topolánka byl mluvčím vlády pro věci týkající se amerického radaru, který měl být umístěn v Brdech. Samotný česko-americký projekt ale rozděloval českou společnost a Klvaňa si veřejnost získat nedokázal.

Poté, co podle svých slov svůj úkol - informovat Česko o radarové základně - splnil, se vrátil do společnosti British American Tobacco, kde působil jako manažer například v Londýně a v Bruselu.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 52 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Česko má za sebou zřejmě nejmrazivější noc týdne, na Jizerce naměřili minus 21 stupňů

Noc na dnešek byla podle meteorologů pravděpodobně nejmrazivější nocí tohoto týdne. Především na východě a severovýchodě teploty při vyjasnění klesly až k minus deseti stupňům Celsia. Největší zima byla v Jizerských horách, v mrazové kotlině na Jizerce naměřili dokonce minus 21 stupňů. V dalších dnech se má oteplovat, od pátku už by teploty v noci pod nulu klesat neměly, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

V noci na dnešek se vyjasnilo všude kromě jihu a jihozápadu země. "Ve studeném vzduchu a při slabém větru tak klesly teploty v nižších a středních polohách na minus čtyři až minus osm stupňů Celsia, na východě a severovýchodě až na minus deset stupňů Celsia," uvedli meteorologové. V Jizerských horách se teploty pohybovaly většinou kolem minus 15 stupňů, ve výjimečných případech, jako právě na Jizerce, spadly ještě níže.

Na jihu a jihozápadě Čech bylo díky nízké oblačnosti tepleji, nejčastěji mezi nulou až minus čtyřmi stupni Celsia.

Zdroj: ČTK
Další zprávy