Paggio: Debártizovali jsme, pan Bárta má jen vyjednávat

Jan Němec Kateřina Eliášová, Jan Němec
8. 6. 2011 20:56
Budou stačit tři vládní křesla, když se dohodneme na náměstcích, říká poslanec VV
Viktor Paggio s Vítem Bártou.
Viktor Paggio s Vítem Bártou. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Uvnitř klubu Věcí veřejných se mluví o tom, že Vít Bárta by měl vyjednávat o reformách, ale nic víc.

"Ultimáta Víta Bárty nejsou ultimáty Věcí veřejných," říká poslanec Viktor Paggio.

Odmítá ale zatím říct svůj názor na chystané obvinění Víta Bárty. Policie se kloní k verzi odpadlíků VV, že obálky s penězi pro členy strany nebyla půjčka, ale úplatek za loajalitu. Navrhuje proto Víta Bártu obvinit. Sněmovna by ho ale musela ke stíhání vydat.

"Chci nejdřív vidět obvinění," říká Paggio ke kauze, která zatřásla Věcmi veřejnými.

A.cz: Chystané obvinění Víta Bárty v kauze peněz pro Kristýnu Kočí a Jaroslava Škárku. Změní to postavení Víta Bárty v klubu?

Uvidíme, pokud to obvinění přijde, budeme to řešit na klubu.

A.cz: Vy znáte tu kauzu - vy jako Viktor Paggio byste byl pro vydání?

Já jsem třeba hlasoval pro vydání Stanislava Humla, protože o to sám požádal. Ale musím nejdřív vidět obvinění a znát názor obviněného.

A.cz: Vy ale chcete omezení imunity. Neměli byste tedy věřit postupu policie?

Svůj názor si udělám, až to přijde.

A.cz: Z pohledu veřejnosti ale od vás vycházejí rozporuplné signály: ultimátum Víta Bárty, které o víkendu mírnila Karolína Peake. Čí slovo tedy platí?

Stanovisko VV jednoznačně formuluje Radek John a předsednictvo. Ultimáta pana Bárty jsou ultimáta pana Bárty, ne ultimáta Věcí veřejných. Vít Bárta by se měl soustředit jen na to, co mu předseda uložil, tedy na vyjednávání reforem.

A.cz: Co případný konflikt Radka Johna a Víta Bárty - dovedete si ho představit?

Zatím nedovedu. Radek mu dal evidentní důvěru, takže předpokládám, že tam žádné spory nejsou.

A.cz: Takže netřeba "debártizovat"?

My už jsme debártizovaní. Rozhoduje předseda a předsednictvo. Pořád tu žije konstrukt o VV jako o Bártově sektě. Ale rozhoduje předsednictvo.

A.cz: V úterý hrozil i po jednání K6 pád koalice, protože jste nechtěli podpořit Drábkův návrh zákona o vyplácení sociálních dávek. Jste ještě součástí koalice?

Z mého pohledu jsme jednoznačně součást koalice. Ten zákon se mediálně trochu dramatizuje, jen jsme si prostě vysvětlovali s panem ministrem některé věci, které se nám nelíbí, a dohodli jsme se, že je vyřeší pracovní skupina.

A.cz: Teď mluvíte o tom, že kromě důstojného zastoupení ve vládě chcete ještě místa náměstků nebo členů dozorčích rad. Není to jen stupňování požadavků?

Není. Pan premiér slíbil v dubnu rekonstrukci vlády a nesplnil, takže my to takto obcházíme a hledáme jiné cesty.

A.cz: Takže to znamená, že by vám stačila třeba jen tři křesla ve vládě, pokud dostanete místa náměstků?

Umím si to představit. Pokud se dohodneme na náměstcích.

A.cz: Jak můžete dál spolupracovat, když od koaličních partnerů slyšíte, že jste směšní - ladí vám ten orchestr?

Orchestr evidentně neladí dohromady, potřebuje vyladit. Vyjádření pana Gazdíka považuji za velmi ostrá a zbytečná. Potřebujeme teď vypilovat koaliční dohodu, aby začala fungovat tak, jak má.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Životní minimum se zvyšuje z 3410 na 3860 Kč měsíčně

Životní minimum se od středy zvyšuje o 13,2 procenta, a to po více než osmi letech. Pro samotného dospělého se měsíční částka zvedá z 3410 na 3860 korun. U dětí a dospělých v rodině se pohybuje nově od 1970 do 3550 korun, roste tak o 230 až 410 korun. Existenční minimum činí 2490 místo dosavadních 2200 korun.

S životním minimem se srovnává příjem žadatelů o dávky. Zjišťuje se tak, zda mají na pomoc od státu nárok. Například přídavek na dítě či porodné je pro rodiny s příjmem pod 2,7násobek minima. Nejnižší uznaná částka pro život se využívá třeba i pro stanovení nezabavitelného minima u dlužníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy