Padla první hlava za dotace. Končí šéf Severozápadu

Martina Machová Radek Nohl Martina Machová, Radek Nohl, Jakub Novák
11. 6. 2012 10:30
O osudu předsedy Jiřího Šulce jednohlasně rozhodlo pondělní jednání rady ROP Severozápad
Jiří Šulc.
Jiří Šulc. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Sociální demokraté odvolali Jiřího Šulce (ODS) z místa předsedy Regionální rady Regionálního operačního programu Severozápad, kterým zmítají aféry kolem rozdělování evropských dotací.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdily zdroje z jednání výboru regionální rady, které o Šulcovi hlasovaly. Proti někdejšímu prvnímu muži se postavila většina členů tohoto vrcholného orgánu. Sám Šulc se zdržel.

Krajští předsedové socialistů z Karlovarska a Ústecka možnost, že někdejší ústecký hejtman, dnes poslanec Jiří Šulc v pondělí ve své funkci skutečně skončí, připustili již před samotným jednáním.

"Je to pravděpodobné," uvedl předseda ČSSD v Karlovarském kraji Jakub Pánik. Připomněl, že karlovarská ČSSD je s Šulcovou prací v čele regionální rady nespokojena dlouhodobě.

Pro odvolání Šulce jsou připraveni hlasovat i ústečtí sociální demokraté. "Jestli to někdo navrhne, budu hlasovat pro," uvedl předseda ČSSD v Ústeckém kraji Arno Fišera.

Oba vlivní straníci jsou přitom členy výboru, který má o Šulcovi rozhodovat. Socialisté pak v něm mají většinu.

Útok na Šulce zahájili ústečtí socialisté, pro které je odvolání Šulce velice citlivé téma. Již v pátek zaslali médiím vyjádření, že se Šulc snaží z fiaska s evropskými fondy vyváznout. ČSSD naštval Šulcův projev ve sněmovně, ve kterém se podle nich snažil zbavit zodpovědnosti na jejich úkor.

Socialisté reagovali prohlášením, že Petra Kušnirze, jenž je v současnosti v souvislosti s fondy souzen kvůli přijetí úplatku, navrhnul jako kandidáta na post ředitele úřadu právě Jiří Šulc.

"Šlo o osobu, se kterou měl údajně dobrou zkušenost. Petr Kušnierz byl do svého zatčení asistentem poslance Parlamentu ČR Jiřího Šulce a již dříve spolupracovali na mosteckém magistrátu," napsali ústečtí socialisté.

"Zvolení Jiřího Šulce do čela Regionální rady bylo podmínkou pro uzavření povolební spolupráce mezi ČSSD a ODS po krajských volbách v roce 2008. Podmínky spolupráce vyjednávali Petr Benda za ČSSD a Jiří Šulce za ODS," vysvětlovali, proč Šulc jako jediný občanský demokrat seděl v klíčovém postu.

Podle šéfa ODS v Ústeckém kraji  a Šulcova kolegy z poslaneckých lavic Jana Kubaty se pravděpodobně nic na spolupráci ODS a ČSSD na ústeckém hejtmanství nic nezmění. Alespoň v tuto chvíli. "Neznám důvody odvolání a ani mu moc nerozumím. Jde spíš o hysterii sociálnědemokratických hejtmanů po kauze Rath a snahu strhnout pozornost jiným směrem," míní.

Jak se ústecká ODS k odvolání svého člena postaví podle Kubaty bude jasné, až si o všem promluví právě s odvolaným Jiřím Šulcem. "Nevím, do jaké míry to bylo dohodnuté," dodal. Jiří Šulc, i když hlasoval proti svému odvolání, přišel totiž na jednání výboru regionální rady s vlastní rezignací. 

Týden na rozmyšlenou, jak se jeho odvolání promítne do vedení ústeckého hejtmanství, avízoval následně sám Šulc. Podle něj může dohoda o spolupráci mezi ODS a ČSSD skutečně padnout.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Dotace - jak si s nimi poradit?

 

Právě se děje

před 20 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy