Ovlivňování soudu není jen současný problém. I na nás to zkoušeli, říkají soudci

Kateřina Frouzová Marek Pokorný Radek Dragoun Kateřina Frouzová, Marek Pokorný, Radek Dragoun
18. 1. 2019 20:20
Pokusy ovlivňovat práci soudců nejsou něčím, co by bylo spojené pouze s obdobím Miloše Zemana na Pražském hradě. Jak uvedli soudci a právníci, které oslovil deník Aktuálně.cz, ve své praxi se s tím setkávali i dříve. Případy, na něž si představitelé justice vzpomněli, se odehrály v dobách, kdy zemi vedli premiéři sociální demokracie. Tlakům však nepodlehli, tvrdí.
Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová
Bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová | Foto: Ludvík Hradilek

"Občas to někoho napadlo. Nezapomeňte, že byla sociálnědemokratická vláda. A dál už tečka, více se k tomu už nebudu vyjadřovat," řekla Aktuálně.cz bývalá předsedkyně Nejvyššího soudu a místopředsedkyně Ústavního soudu Eliška Wagnerová.

Ve své praxi přitom Wagnerová musela řešit řadu vážných případů. "Člověk toho zažil mnoho. Vzhledem k tomu, že jsem o lecčem, co jsem zažila, mlčela tehdy, tak teď to zveřejňovat nebudu. Rozhodně to na mě nemělo vliv. Oni se přesvědčili, že se mnou nehnou, tak toho nechali," uvedla bývalá senátorka a známá soudkyně.

Místopředseda Vrchního soudu v Praze Jan Sváček se s pokusy ovlivnit rozhodnutí setkal dvakrát - co si podle svých slov pamatuje. V obou případech šlo o dopisy, jejichž autory odmítl prozradit. Dnes už Sváček nechce hovořit o podrobnostech, přiznal ale, že jeden z listů mu zaslal člen tehdejší vlády. Není si jistý, ale podle jeho slov to bylo kolem roku 2000, tedy v době, kdy kabinet vedli za ČSSD Miloš Zeman nebo po něm Vladimír Špidla.

O ovlivňování soudců se v posledních dnech hovoří v souvislosti se zjištěním týdeníku Respekt, který upozornil na podezřelé schůzky hradního kancléře Vratislava Mynáře. Během setkání měl kancléř soudci Ústavního soudu Vojtěchu Šimíčkovi sdělit, jaké rozhodnutí by se hlavě státu líbilo v případě služebního zákona.

V jiné kauze měl Mynář podle Respektu kontaktovat tehdy šéfa Nejvyššího soudu Josefa Baxu. Baxa kontakty Mynáře vnímal jako pokusy ovlivnit rozhodnutí podle přání prezidenta. Řekl to Deníku N. Mynář na otázky redakce neodpověděl. Už dříve odmítl, že by na soudce tlačil. Pouze je seznamoval s postojem prezidenta, uvedl.

Dopis od člena vlády

Nicméně v justici se podle zkušených soudců i v dobách dřívějších občas objevovali lidé, kteří chtěli ovlivnit rozhodnutí soudců. "Asi ve dvou případech jsem dostal dopis. V jednom případě ze strany advokátky. V druhém listu někdy po roce 2000 ze strany člena vlády, to jsem samozřejmě jednoznačně odmítl a odepsal jsem, že to není možné," řekl Sváček.

Dopis již podle svých slov nemá, ale pamatuje si, že na něj působil nevěrohodně, přestože byl na hlavičkovém papíře. "Nebyl jsem si jistý, zda je pravý, a odpověděl jsem, že by došlo k narušení nezávislého soudcovského rozhodování. Další reakci jsem pak už neobdržel," dodal Sváček. Jednání advokátky předal ke kárnému řízení advokátní komoře.

I obhájci během svého profesního života dostávají otázky klientů, jak se dá ovlivnit soudní řízení. Hovoří o tom třeba bývalá ministryně spravedlnosti v úřednickém kabinetu Jana Fischera advokátka Daniela Kovářová.

"Konkrétní poznatky o kauze, na niž se ptáte, nemám. Nicméně se odmítám tvářit pokrytecky a tvrdit, že jde o něco výjimečného. Na soudní rozhodování ovšem podobné tlaky nemají vliv," odpověděla Kovářová na dotaz, zda se mezi právníky hovořilo o tom, že se zástupci Pražského hradu mohou pokoušet ovlivňovat soudce.

Kovářové se někteří její klienti ptají, zda lze přesvědčit soud, aby rozhodl v jejich prospěch, i nestandardní cestou. "Tyto dotazy ukazují, že veřejnost - a to i politická - má zkreslenou představu, jak funguje soudní řízení a jakým způsobem dochází soud ke svému rozhodnutí. Soudci si dávají pozor, s kým se formálně i neformálně setkávají, nicméně tlaku ze všech možných stran jsou zvyklí odolávat. K tomu je zaměřena i jejich profesní příprava, psychotesty a podobně," uvedla Kovářová.

Opačné - tedy žádné zkušenosti s ovlivňováním - má dlouholetý soudce Petr Novák, který řešil například kauzy Tomáše Pitra či Jany Nečasové, dříve Nagyové. "Asi jsou si vědomi, co by to znamenalo. Mohlo by to být bráno jako ovlivňování soudu, což je trestný čin," říká Novák.

A podobně překvapený byl také soudce Kamil Kydalka. Ani on ve své práci na podobné případy nenarazil. Kydalka je známý například z kauzy H-System či kvůli tomu, že napadl prezidentskou amnestii Václava Klause. "Ani jsem neslyšel, že by se to stalo nějakému mému kolegovi," dodal.

Podle něj jsou takové schůzky a sdělování názoru naprosto nepřípustné. "Procesní strana svůj názor a takzvané doporučení, jak má rozhodnout soud, vyjadřuje ve svém písemném podání v kauze, případně ústním vyjádření při veřejném jednání. Nedovedu si představit, že by za mnou přišel do kanceláře například pan odsouzený Petr Smetka z kauzy H-System a začal mi dávat doporučení, jak mám rozhodnout. Na to má prostor v jednací síni," řekl.

Až tři roky vězení

Pokus ovlivnit soudce přitom může být riskantní. Paragraf 335 trestního zákoníku nazvaný Zasahování do nezávislosti soudu doslova říká, že kdo působí na soudce, aby porušil své povinnosti v řízení před soudem, může být odsouzen na tři roky do vězení. A pokud by tím sobě či někomu jinému způsobil značný prospěch, může trest dosáhnout dvou až deseti let odnětí svobody.

"Obecně se domnívám, že kontakt s účastníky nebo obžalovanými pokládám za vyloučený, protože je to v rozporu se zákonem o soudech a soudcích," zdůraznil soudce Sváček.

Soudce se podle něj s účastníkem řízení nemá soukromě ani setkat. "Spatřoval bych v tom porušení povinnosti soudce, pokud by k něčemu takovému přistoupil. Zároveň říkám, že nepotřebujeme vydávat žádné instrukce nebo vnitřní pokyny, protože ten zákon platí pro všechny soudce," uvedl místopředseda vrchního soudu. Pokud se soudce s takovým člověkem setká a dotyčný na něj začne tlačit, měl by podle Sváčka setkání ihned ukončit a odejít.

Vyjádření vedoucího Kanceláře prezidenta republiky ke spekulacím médií | Video: OVTV
 

Právě se děje

před 9 minutami

Babiš navrhl zvýšit zdanění hazardu, vynést má až 300 milionů korun

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhl zvýšit zdanění většiny druhů hazardu, a to v rozmezí od dvou do sedmi procentních bodů. Pouze pro loterie a technické hry, tedy hlavně hrací automaty, chce ponechat nynější sazbu 35 procent, která je již nyní nejvyšší sazbou pro hazard. Do státního rozpočtu to má přinést až 300 milionů korun ročně. Svůj záměr vložil jako poslanecký pozměňovací návrh k vládnímu daňovému balíčku, který v úterý Sněmovna odeslala do závěrečného čtení. Babiš už k němu předtím vložil návrh na zrušení superhrubé mzdy a zdaňování hrubé mzdy sazbami 15 a 23 procent.

Premiér navrhuje zvýšit sazby daně z 23 na 25 procent u kurzových sázek, totalizátorových her, tombol a turnajů malého rozsahu. U binga a živé hry pak chce zvýšit sazby zdanění z 23 na 30 procent. "Toto navrhované navýšení sazeb koresponduje s původním návrhem úpravy zdanění dotčených hazardních her obsaženém v loňském vládním návrhu daňového balíčku," uvedl premiér.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Škodě Auto za devět měsíců klesl provozní zisk o 60 procent

Automobilce Škoda Auto za prvních devět měsíců letošního roku klesl provozní zisk o 60 procent na 469 milionů eur (12,9 miliardy Kč). Negativní dopad na hospodaření měl zejména nižší objem prodeje způsobený epidemií nemoci covid-19, vývoj směnných kurzů a také mimořádné výdaje spojené s emisemi. Tyto dopady částečně kompenzovaly nižší fixní náklady a náklady na vývoj a optimalizace nákladů na produkty. Oznámil to dnes mateřský koncern Volkswagen.

Tržby mladoboleslavské automobilce klesly o 25,9 procenta na 12 miliard eur (329 miliard Kč). Odbyt se snížil o 25,9 procenta na 596.000 vozů. Mezi nejoblíbenější modely patřily Scala, Kamiq a Octavia Combi.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dva teroristy, kteří spáchali útok v Bamaku, odsoudil malijský soud k trestu smrti

Malijský soud odsoudil dva islamisty k smrti za účast v útocích mířených proti cizincům v metropoli Bamaku v roce 2015, informuje server BBC. Březnový útok na noční klub La Terrasse a listopadové přepadení hotelu Radisson Blu si vyžádaly dohromady nejméně 25 obětí. Jeden z obviněných před soudem řekl, že je na teroristické činy, k nimž se přihlásilo islamistické uskupení Murábitún, hrdý.

V Mali, které čelí od roku 2012 islamistickému povstání, nejsou soudy s džihádisty časté, připomíná BBC. Malijské armádě se i přes podporu od mise OSN a francouzských vojsk nedaří působení islamistů v zemi zastavit.

Jeden z odsouzených, Mauritánec Fawaz Ould Ahmeida, uvedl, že na klub La Terrasse zaútočil, aby se pomstil za komiksy s prorokem Mohamedem, které otiskl francouzský týdeník Charlie Hebdo. Při tomto útoku zemřeli tři Malijci, Belgičan a Francouz. Kvůli účasti v útoku byl odsouzen k smrti také Sadou Chaka, druhý obviněný.

Ahmeidu zároveň soud shledal vinným za organizaci útoku na hotel Radisson Blu. Ozbrojenci drželi devět hodin 170 hotelových hostů a zaměstnanců jako rukojmí a nejméně 20 z nich usmrtili, než kontrolu nad budovou převzaly bezpečnostní síly. Mezi oběťmi bylo nejméně 13 cizinců pěti různých národností.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy