Ostrá nóta na Slovensko, zdevastovali hroby legionářů

Jan Gazdík Jan Gazdík
27. 5. 2013 19:00
Ministerstvo obrany poslalo ostrou protestní nótu slovenskému ministerstvu vnitra
Kromě dvaadevadesáti Čechů, Moravanů a Slováků odpočívají v hromadném hrobě i Rusové, Němci či Maďaři, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici v Nových Zámcích v době první světové války.
Kromě dvaadevadesáti Čechů, Moravanů a Slováků odpočívají v hromadném hrobě i Rusové, Němci či Maďaři, kteří zemřeli ve vojenské nemocnici v Nových Zámcích v době první světové války. | Foto: Obec legionářská

Praha/Bratislava - Ministerstvo obrany poslalo ostrý protestní dopis slovenskému ministerstvu vnitra.

Jde v něm o to, že ve městě Nové Zámky byly zdevastovány válečné hroby stovky československých legionářů, kteří na jihovýchodním Slovensku bojovali v roce 1919, když zdejší území okupovala armáda komunistické Maďarské republiky rad.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, který uvádí, že pod dopisem je podepsána ředitelka odboru pro válečné veterány Iveta Hlásecká. Podrobnosti protestu sice odmítla sdělit, avšak zdroj Insideru řekl, že incident považuje Praha za nevídané porušení mezivládní dohody mezi Českem a Slovenskem v péči o válečné hroby.

Infobox

Přečtěte si další podrobnosti v placeném deníku Insider: Co tvrdí tamní radnice a kdo všechno už incident řeší?

Památník legionářů přežil éru nacistické i komunistické totality. Nyní kdosi těžkou technikou srovnal se zemí hlavní náhrobek, na němž původně stálo sousoší. Kdo to byl, se bezpečně neví, avšak odpovědnost nepřímo převzala novozámecká radnice.

Přednosta úřadu Peter Ágh Insideru sdělil, že zlikvidování hrobů je nedorozumění. "O těchto hrobech jsme neměli informace. Nebyly nikde vedené jako vojenské hroby. Náhrobek už nebyl v dobrém stavu, a tak jsme se ho rozhodli odstranit."

Informace o hrobech legionářů získal prý teprve nedávno a udělá vše, co je v jeho silách, aby je opravil.

Slovenský historik Ferdinand Vrábel, spolupracovník Společnosti Milana Rastislava Štefánika, však za incidentem vidí maďarské extremisty. "Primátora Nových Zámků Gejzu Pischingera už několik let upozorňujeme na neúnosný a zanedbaný stav hrobů československých legionářů - a tohle je výsledek," řekl Insideru historik Vrábel, jinak také člen správní rady Společnosti Milana Rastislava Štefánika.

Prohlédněte si, jak se pietní místo v Nových Zámcích během desítek let měnilo.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Výstavu ruské avantgardy v Hluboké nad Vltavou vidělo 22 tisíc lidí

Přes 22 tisíc lidí navštívilo přehlídku děl ruské avantgardy, která o víkendu skončila. Jde o rekord v hlavní výstavní sezoně pořádající Alšovy jihočeské galerie. Poslední týden měla zámecká jízdárna v Hluboké nad Vltavou vyprodáno a na všechny zájemce se nedostalo, oznámil Aleš Seifert, ředitel galerie. Ta v příštích dnech na webu zveřejní 3D prohlídku projektu, díky němuž byla do Česka zapůjčena cenná díla Kazimira Maleviče, Vasilije Kandinského či Alexandra Rodčenka.

"Překonalo to veškeré mé sny a plány. Máme covidovou dobu, přesto se ukázalo, že výstava tohoto typu byla pro návštěvníky neskutečně zajímavá," kvituje Seifert. Úspěšnost srovnává s aktuální pražskou retrospektivou malířky Toyen. "My máme poloviční množství, limit do 40 návštěvníků za hodinu, Národní galerie měla 80 lidí na 80 minut a měla 40 tisíc návštěvníků," dodává ředitel Alšovy jihočeské galerie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy