Opuštěné plavky: Jen Nečas se svléct nechtěl. A přežil

Kateřina Eliášová
21. 7. 2010 11:50
Fotovzpomínka: Je to rok, co ODS spustila "letní kampaň", v níž se její tehdejší lídři svlékli do plavek
Foto: ODS

Praha - Když někdejší volební manažer ODS Ivan Langer vymýšlel chytlavý slogan pro loňskou letní kampaň před chystanými volbami, nemohl tušit, jak se vyplní.

Čtyři z tehdejších lídrů strany se vysvlékli do plavek a na plakátech voličům vzkazovali: "Pusťte nás k vodě."

"Byly před námi prázdniny a do toho měla v září začít horká kampaň. Jenže prázdniny jsme nemohli úplně vypustit. Rozhodli jsme se vsadit na nadsázku a neotravovat lidi politikou," popisuje Langer.

Mimochodem tvrdí, že to byl právě jeho nápad, lépe řečeno sázka o to, zda se mu podaří svléknout členy grémia do plavek. S kým se vsadil a o co dnes Langer odmítá říct.

.. a jsou "u ledu"

Expředseda ODS Mirek Topolánek a Ivan Langer, dva ze čtyř aktérů vysvlečené kampaně, už v politice nejsou. Topolánka se zbavila strana kvůli skandálu s nevybíravými výroky v gay časopise Lui. Na otázku, co bude dělat nyní, Topolánek neodpověděl. Langera voliči "vykroužkovali" a dali přednost jiným kandidátům. Teď pracuje v pražské advokátní kanceláři Pečený a partneři.

Z čela strany zmizel i Petr Gandalovič a David Vodrážka, další dva z vysvlečené čtyřky. Jsou řadovými poslanci.

Loni v listopadu se Petr Gandalovič opatrně pokoušel postavit se Topolánkovi a nahradit jej v čele strany. Nakonec to neudělal a na letošním kongresu už nekandidoval ani na místopředsednický post.

Média minulý týden zveřejnila informaci, že by se mohl stát velvyslancem ve Spojených státech. Že je jedním z adeptů, připustil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. "Omlouvám se, ale to nemůžu komentovat," mlčí Gandalovič.

David Vodrážka vydržel v pozici 1. místopředsedy dva roky, letos chtěl funkci obhájit, ale kongres si zvolil předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou. Vodrážka teď vede sněmovní zahraniční výbor.

Za statisíce milionová kampaň

Mirek Topolánek s voliči mluvil různě, jednou jako Indián, podruhé jako muž v masce (reakce na útok, při kterém byl zraněn do hlavy)
Mirek Topolánek s voliči mluvil různě, jednou jako Indián, podruhé jako muž v masce (reakce na útok, při kterém byl zraněn do hlavy) | Foto: Petr Protivánek

"Že bych byl takový vizionář, že do roka a do dne budeme skutečně všichni "u vody", tak to teda nejsem," komentoval Langer narážku na slogan kampaně.

Po kampani tehdy následovalo hned několik parodií a parafrází. Třeba političky Věcí veřejných reagovaly heslem "Kluky pusťte k vodě, volte nás" a nechaly se rovněž vyfotografovat v plavkách.

"Bylo jasné, že dostaneme v médiích takový prostor, který bychom nebyli schopni zaplatit," hodnotí zpětně Langer. "Ta kampaň přišla řádově na statisíce korun. Zpětně jsme v rámci průzkumu veřejného mínění zjišťovali povědomí o těch kampaních a tato vyšla prakticky stejně silně vnímaná, jako mnohadesítkově milionová kampaň ČSSD."

Nečas do plavek nechtěl

Na plakátech chyběl mimo jiné i tehdejší místopředseda ODS Petr Nečas. "Já jsem tušil, že s Petrem Nečasem budou problémy, ten to razantně odmítl," řekl Langer.

Sám Nečas se k tématu vysvlečené kampaně vrátil v jednom z rozhovorů pro Aktuálně.cz. "Myslím, že svůj postoj k tomuto nápadu jsem demonstroval tím, že jsem na těch plakátech nebyl," řekl letos v dubnu Nečas, poté co se stal lídrem namísto Topolánka.

 

Právě se děje

před 53 minutami

Při explozi v laserové střelnici v Přerově se popálily dvě osoby

Dva lidé se v neděli odpoledne popálili při explozi a vzplanutí sudů od oleje v rekonstruované laserové střelnici v Přerově. "Popálené osoby jsou již v péči zdravotnické záchranné služby," řek dnes mluvčí hasičů Zdeněk Hošák. Na místě zasahují záchranáři a hasiči. Okolnosti exploze vyšetřuje policie.

Výbuch podle Hošáka nastal v laser aréně nedaleko centra Přerova při instalaci několika sudů od oleje. "Došlo k explozi a vzplanutí. Následkem jsou dvě popálené osoby. Hasiči provádí důkladnou kontrolu termokamerami. V prostorách je nebezpečí skrytého hoření," uved Hošák.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Letecká základna Ajn al-Asad v Iráku, na níž působí američtí vojáci, byla cílem raketového útoku. AFP to řekl nejmenovaný bezpečnostní činitel.

Zdroj: ČTK
Další zprávy