Opět vítězí ODS, krize může skončit

Petr Holub
28. 10. 2006 17:40
ANALÝZA - Většina ODS v Senátu znamená, že se Paroubkova šance na nominaci premiérem vzdálila. Výsledek ČSSD mu však umožňuje, aby na ní netrval.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka a šéf ODS Mirek Topolánek. Oba posílili.
Předseda Senátu Přemysl Sobotka a šéf ODS Mirek Topolánek. Oba posílili. | Foto: Ondřej Besperát

Díky čtrnácti novým senátorům za ODS je potvrzeno, že Topolánek vyhraje každé volby, jichž se zúčastní. Poslední vítězství je pro něho tím cennější, že posílilo jeho pozici při vyjednávání o vládě.

Většina ODS v Senátě je silný argument pro prezidenta Václava Klause, aby odmítl Paroubkův plán na sestavení menšinové vlády ČSSD. Vyhlídka, že Senát bude vracet každý vládou navržený zákon, stabilitu takové vlády dál zpochybňuje.

Foto: Ludvík Hradilek

Další úspěch velkých stran

Sociální demokraté přesto ve volbách obstáli. "Úspěšnost obou stran v druhém kole byla stejná a v přímých soubojích dokonce nad ODS vyhráli," připomíná ředitel společnosti Factum Invenio Jan Herzmann. ODS podle něho sice vyhrála, nemůže však výsledek vydávat za vítězství na celé čáře.

"Paroubek si potvrdil, že může být úspěšným vůdcem strany, i když pustí funkci předsedy vlády," upozornil Herzmann.

Obě velké strany získaly dohromady 20 mandátů a zaznamenaly tak i ve volbách do horní komory Parlamentu nejlepší výsledek v historii. Čtrnáct mandátů je pro samotnou ODS druhý nejlepší výsledek v dějinách a totéž platí pro šest nových senátorů ČSSD.

Díky tomu mají velké strany v Senátu většinu 53 mandátů, tedy o čtyři hlasy víc, než je třeba ke změnám ústavy. Tomáš Lebeda ze Sociologického ústavu proto předpovídá, že ODS a ČSSD mohou začít spolupracovat na změně volebního zákona.

Nástup velkých stran v těchto dnech potvrzují i jednání o vedení velkých radnic. Dnes už je prakticky jisté, že z třiceti velkých měst bude dvacet řídit primátor z ODS, dalších šest sociální demokrat. Obě strany si tak o jedno místo polepšily.

Voliči nechtějí jednu barvu

Senátní volby potvrdily také ústup menších parlamentních stran. Komunisté nedostali jediný mandát, neprosadili se ani zelení. Pouze lidovci obhájili čtyři mandáty a tím zabránili katastrofě, i když stejně jako v komunálních volbách ztratili. Také jejich výsledek pomohl ke vzniku bezpečné většiny pro znovuzvolení Václava Klause na jaře 2008.

ODS a lidovci mají 52 senátorů a to může prezidenta víc motivovat k předčasným volbám. Obě pravicové strany zajistí prezidentskou většinu, i když dohromady získají jen 89 poslanců, tedy o pět méně, než mají dosud.

Spolupráci obou stran může prospět, že udržely v Senátu ústavní většinu. Uspěli jen tři nezávislí kandidáti, patří však k nejvíc pozoruhodným vítězům.

Například Soňa Paukrtová obhájila senátorský mandát v Jablonci nad Nisou a stala se tak zřejmě nejúspěšnějším politikem celých podzimních voleb. Během uplynulého týdne se jí totiž podařilo sestavit ze svých přívrženců městskou radu v Jablonci.

"Máme většinu. A spolu s KDU-ČSL se postaráme o demokracii," řekl šéf ODS Mirek Topolánek.
"Máme většinu. A spolu s KDU-ČSL se postaráme o demokracii," řekl šéf ODS Mirek Topolánek. | Foto: Ondřej Besperát

"Sedm mandátů pro jiné kandidáty, než z ODS a ČSSD, je důležité číslo. Národ jde doprava, nepřeje si ale, aby byla politická scéna jednobarevná," podotýká Herzmann. Výsledek voleb také ukazuje, že se polarizace politické scéně přestala vyostřovat.

Předčasné volby, ale kdy?

Konečné výsledky podzimních voleb stanovily pro Klausovo rozhodování o vládě jasné mantinely. Paroubka nemusí nominovat na místo premiéra, přesto je nezbytné, aby s ním počítal a domluvil také s ním podporu nové vlády i termín předčasných voleb.

Právě na termínu mohou dohody ztroskotat. ODS si přeje volby co nejdříve, tedy na jaře 2007, sociální demokraté připouštějí podzim 2008.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy