Okamurův tah proti islámu může narazit u ANO. Ideologie by neměla být trestána, říká Válková

Kateřina Frouzová Kateřina Frouzová
26. 2. 2018 15:54
Poslankyně Helena Válková vystoupí na klubu ANO s výzvou, aby zástupci hnutí na schůzi, která začíná v úterý, nepodpořili novelu trestního zákoníku z dílny SPD. Tomio Okamura chtěl s pomocí této změny legislativy částečně kriminalizovat islám.
Tomio Okamura.
Tomio Okamura. | Foto: Tomáš Cetkovský

Praha - Hnutí SPD Tomia Okamury může se svým pokusem kriminalizovat některé projevy islámu narazit na odpor části hnutí ANO. Jejich poslance přitom SPD potřebuje k tomu, aby prosadilo novelu trestního zákoníku umožňující postihování druhého největšího náboženství na světě. Proti Okamurově plánu se postavila bývalá ministryně spravedlnosti Helena Válková. Vyzve poslanecký klub ANO, aby plán SPD nepodpořil.

Paragraf 403 trestního zákoníku, který měl původně bránit menšiny či věřící před nenávistí šířenou například neonacistickými organizacemi, chce Okamura změnit tak, že za slovo hnutí přidá termín ideologie.

Pak by podle něj mohly některé projevy islámu řešit soudy a trestat je v krajním případě až deseti lety vězení. Novela by tak mohla ze zákona, který měl menšiny chránit, učinit nástroj proti některým projevům části věřících. SPD v podzimních parlamentních volbách uspěla s hesly jako "zákaz islámu" a dalšími extremistickými postoji. Nynější ministr spravedlnosti Robert Pelikán hnutí Okamury považuje za "fašistické".

"V žádném případě to nepodpořím a řeknu, abychom to nepřijímali, protože to je nesystémová změna. Ideologie by neměla být trestána," varovala Válková s tím, že konkrétní projevy, pokud jsou v rozporu s hodnotami, ústavou či zákony, lze trestat již nyní. "Ale nemělo by jít o svobodu vyznání a smýšlení. Pokud to zůstane jen v rovině názoru, nemělo by to být kriminalizováno. Něco jiného je, když to propagujete a podporujete, ale na to už máme v trestním právu dostatečné nástroje, abychom takové projevy trestně stíhali," dodala bývalá ministryně spravedlnosti. 

ANO ve sněmovně úzce spolupracuje s hnutím SPD a komunisty. Premiér Andrej Babiš několikrát potřeboval hlasy jejich poslanců. A jeho vláda také zaujala ke změně, pod níž je podepsaný Okamura, neutrální stanovisko. To znamená, že ji kabinet ani nezamítl ani neschválil, což novele dává určitou šanci na úspěch během hlasování ve sněmovně.

Nyní se však Válková, která zastupuje poslanecký ústavně právní výbor, dostává s SPD do sporu. Její hlas může řadu poslanců Babišova hnutí ovlivnit.

Být muslim není privilegium ani delikt

I ústavní právník Jan Kysela má k novele SPD výhrady. Myslí si, že by byla v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Podle něj lze trestat za konkrétní skutky, nikoli za víru. "To, že je někdo muslim není privilegium, které by ho vyviňovalo z trestního práva, ale současně to není delikt, kvůli němuž by měl být trestněprávně postižený. Jestli tam doplníme slovo ideologie, na tom nic nezmění," řekl Kysela.

I expert na extrémismus Miroslav Mareš poukazuje na to, že Česko má dostatek platných zákonů, které neumožňují třeba sňatky s dětmi. Těmito manželstvími Okamura hrozí, když svou novelu brání. 

"Návrh je v podstatě nadbytečný a bude hodně záviset na tom, jak se k některým věcem postaví soudy. Dodání jednoho slova do zákona může být plácnutí do vody," řekl Mareš.

Samotné podklady k novele, jak je SPD předložilo poslancům, nepůsobí dojmem, že s její pomocí okamurovci chtějí omezovat muslimy. Nicméně sám předseda SPD změnu prezentuje jako nástroj proti islámu. A pokud by ve sněmovně Okamura s tímto plánem uspěl, obratem jej využije proti věřícím.

"SPD okamžitě prostřednictvím našich advokátů nechá soud posoudit to, co prosazuje islám. K tomu ale potřebujeme, aby se v zákoně nejednalo jen o hnutí ale i o ideologii, protože islám není hnutí," řekl Okamura.

"Oni říkají, že muži jsou nadřazeni ženám nebo že mohou být sňatky s devítiletými dívkami po vzoru Mohameda," vysvětluje předseda SPD. Na argument, že například manželské svazky dětí jsou už nyní podle českého práva trestné, Okamura věcně nereagoval a opakoval své často publikované výroky o "eurofašistech".

"Okamura nechce zakazovat náboženství, nechce zakazovat nějakou ideologii, my chceme, aby to posoudil soud," dodal šéf SPD. 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Corbyn by prý při novém referendu o brexitu zůstal neutrální

V případě referenda o brexitové dohodě vyjednané vládou Labouristické strany by její lídr Jeremy Corbyn zaujal neutrální stanovisko a neprosazoval žádnou ze dvou možností. Britský opoziční předák dnes tento svůj záměr potvrdil v debatě s občany, kterou vysílala BBC. Před asi 150 diváků postupně předstoupili lídři čtyř nejsilnějších politických stran a museli se vypořádat s těžkými otázkami i bezprostředními reakcemi publika. Předseda britské vlády Boris Johnson řekl, že bez dokončení brexitu nelze skutečně oživit ekonomiku Británie.

Labourista Corbyn čelí dotazům ohledně svého názoru na vystoupení z Evropské unie dlouhodobě a kvůli nejasným vyjádřením je terčem kritiky a posměchu ze strany vládních konzervativců. Ačkoli dnes neřekl, zda odchod své země z EU v principu podporuje, či nikoli, podle britských médií poprvé jasně řekl, jak by se zachoval v případě referenda o svém brexitovém plánu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 5 hodinami

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy