Okamura podal kandidaturu. Za měsíc má 61 tisíc podpisů

Zuzana Hronová Zuzana Hronová, Jana Černá
6. 11. 2012 13:40
Podmínky prezidentské kandidatury nyní splňuje 10 lidí, další ještě mohou přibýt

Praha - Zlínský senátor a podnikatel Tomio Okamura  v úterý upřesnil počet podpisů pod svou prezidentskou kandidaturou. Jejich konečný počet má být 61 500.  A jak zdůrazňuje Okamura, "za rekordní dobu necelého jednoho měsíce a bez jediného billboardu či tištěné reklamy".

Oznámil to těsně před podáním kandidatury na ministerstvu vnitra. Úterý je totiž posledním dnem podání prezidentské kandidatury.

Během pondělka podali svou kandidaturu výtvarník a hudební skladatel Vladimír Franz a předsedkyně strany Suverenita  Jana Bobošíková.

V úterý byla podána i kandidatura herečky Táni Fischerové. Její tým dobrovolníků stahoval petiční archy z jednotlivých měst a obcí až na poslední chvíli, takže ještě den před koncem termínu nevěděli, zda hranice 50 000 podpisů dosáhnou. Nakonec jich v úterý po obědě napočítali 72 600.

Kandidatruru tak dosud podalo 11 lidí.

V minulých týdnech už byli oficiálně nominováni místopředseda ČSSD Jiří Dienstbier, bývalý ekonomický ministr Vladimír Dlouhý, poslední úřednický premiér Jan Fischer, europoslankyně Zuzana Roithová (KDU-ČSL), místopředseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS), ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) a bývalý předseda ČSSD a někdejší premiér Miloš Zeman.

Ministerstvo vnitra dostalo také přihlášku od inženýra Jiřího Kesnera, ale bez patřičné podpory.

Boj o Hrad vrcholí, projděte si kampaně kandidátů:

Historicky první přímá volba prezidenta v Česku se bude konat 11. a 12. ledna. Prezidentem se stane kandidát, který získá nadpoloviční většinu všech platných hlasů.

Pokud nebude zvolen nikdo, za čtrnáct dní se bude pořádat druhé kolo, do kterého postoupí dva nejúspěšnější kandidáti z prvního volebního víkendu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Muž odpovědný za havárii v děčínské chemičce dostal tříletý podmíněný trest

Okresní soud v Děčíně ve čtvrtek rozhodl o tříletém trestu s odkladem 54 měsíců pro bývalého zaměstnance chemičky v Děčíně, kde před třemi lety unikl fenol a dva lidé zemřeli. Rozsudek není pravomocný, zmocněnec poškozené strany si ponechal lhůtu na odvolání.

Při havárii 26. dubna 2018 zemřel jeden člověk, další následkům zranění podlehl o necelý měsíc později. Státní zástupce muže obžaloval z obecného ohrožení z nedbalosti. Podle znalců šlo o důsledek nevhodného způsobu připojování přečerpávací hadice. Zdravotníci při havárii ošetřili 14 lidí.

Policie nejprve obvinila tři pracovníky společnosti, v níž jedovatá leptavá chemikálie unikla. Jedním z nich byl pracovník, který podle kriminalistů zahájil čerpání fenolu v rozporu s předpisy a měl zvolit jinou metodu při čerpání. Právě ten jako jediný stanul před soudem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Německu zadrželi čtyři lidi, podle policie chystali útok na synagogu v Hagenu

Německá policie uvedla, že v souvislosti s možným útokem na synagogu ve městě Hagen zadržela čtyři lidi. Jedním z nich je 16letý mladík, který se podle médií chystal zaútočit výbušninou. O hrozbě před nejdůležitějším židovským svátkem Jom Kipur (Den smíření) informovala policie ve středu večer.

"Vyšetřování vedlo k identifikaci a zatčení 16letého Hageňana. V průběhu vyšetřování byli zadrženi celkem čtyři lidé," uvedla místní policie na Twitteru.

Magazín Der Spiegel a deník Bild předtím uvedly, že se k útoku na synagogu s pomocí výbušniny chystal 16letý Syřan. Jeho byt v Hagenu nyní podle agentury DPA prohledává policie. Informaci o hrozícím útoku podle zmíněných médií obdržely německé úřady od zahraniční zpravodajské služby, která zaznamenala islamistovo podezřelé chování na internetu. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy