ODS už má plán, jak smazat Rathovo vítězství s poplatky

Martina Macková
26. 9. 2008 13:25
Poslanec Boris Šťastný chce upravit poplatkový zákon
Foto: ODS

Praha - ODS má plán, jak přimět k loajálnosti zdravotnické rebely v koalici, díky nimž dnes opozice ve sněmovně posílila možnost, že budou pro děti důchodce a rodiny s nízkými příjmy zrušení zdravotnické poplatky. 

Lidovec Ludvík Hovorka, ale také Olga Zubová ze Strany zelených a člen ODS Juraj Raninec, který nedávno opustil stranický poslanecký klub, pomohli v prvním čtení sociálním demokratům dostat návrh na jednání sněmovních výborů.

Čtěte: Velké Rathovo vítězství. Zrušení poplatků má zelenou

Plán Z, jako zdravotní

Plán, jak neloajální poslance přivést zpět, prozradil Aktuálně.cz poslanec Boris Šťastný z ODS.

Řekl, že na zdravotním výboru v příštím týdnu předloží k opozičnímu zákonu pozměňovací návrh, který zákon upraví podle znění, které formuluje koaliční dohoda a jímž by měli být všichni poslanci koalice vázáni. "Pokud poslanci koalice nebudou pro můj návrh hlasovat, pak porušili naši dohodu," míní.

Pokud by ODS neudělala protitah je velmi pravděpodobné, že by opoziční návrh přes výbor prošel - i díky hlasu lidovce Hovorky.

Co říká dohoda

Koaliční dohoda předpokládá, že se od nového roku osvobodí od zdravotnických poplatků děti do šesti let. Pro děti do 15 let bude snížen limit na spoluúčast z pěti na tři tisíce korun ročně.

Tyto návrhy sice už ministr zdravotnictví Tomáš Julínek do zákona zapracoval, ale norma je stále v připomínkovém řízení a zatím ji neviděla ani vláda.

Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády.
Ludvík Hovorka vyzval, aby sjezd lidovcům potvrdil, že nemusí brát ohled na programové prohlášení vlády. | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

"Musím se podívat na návrh kolegy Šťastného, teď nemohu říct, jak se zachovám," řekl Aktuálně.cz Hovorka, který navíc potvrdil, že sám chystá pozměňovací návrhy k opoziční normě.

Julínkův zákon je nad rámec dohod

Zákon z dílny ministra Julínka, který měl být výsledkem koaličních dohod, navíc obsahuje další paragrafy, které jdou nad rámec dohody. A s těmi má velký problém poslanec Ludvík Hovorka. Je proto pravděpodobné, že její schválení bude bojkotovat.

"Ten zákon nesmí spatřit světlo světa. Měla to být pouze technická novela, ale je to zákon, který má přes sto stran a kromě dojednaných výjimek přináší naprosto zásadní změny," řekl Aktuálně.cz Hovorka.

Podle poslance norma zpochybňuje nárok lidí na zdravotní péči a je v rozporu s Ústavou. Zákon ještě neprojednala vláda, ale lidovci k němu v rámci připomínek poslali pětatřicet stran námitek.

"Měl by se do sněmovny dostat až po volbách a platit od Nového roku. Ale obávám se, že nebude přijat, tedy ani s výjimkami. Jedná se o nejzásadnější změny ve zdravotním pojištění od jeho vzniku v České republice," míní poslanec.

Čtěte: Opozice má velkou šanci uspět se zrušením poplatků

"Poplatky přinesly nejen navíc vybrané 2,6 miliardy, ale i 3,4 miliardy úspor za první pololetí, které jdou na nákladnou léčbu a drahé léky. Ve druhém čtvrtletí roku bylo na moderní léčbu závažných onemocnění vydáno o 800 milionů korun více než loni. David Rath a všichni, kdo jeho návrh podporují, bojují za to, aby léčba byla méně kvalitní a méně dostupná," míní Šťastný.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Firma Coca-Cola HBC v Česku a na Slovensku loni snížila zisk o 89 procent

Firmě Coca-Cola HBC Česko a Slovensko loni meziročně klesl zisk o 89 procent na 40,3 milionu korun po předloňských 366 milionech Kč. Čistý obrat firmy se v roce 2020 proti předchozímu roku snížil o 15,3 procenta na 6,8 miliardy Kč, uvedla firma ve výroční zprávě umístěné do Sbírky listin. Loňský rok podle ní výrazně poznamenala pandemie covid-19, kdy byly zavřené restaurace a podobné provozy.

Nový ředitelem společnosti se loni stal Dan Timotin. Ve funkci vystřídal Mariu Anargyrou-Nikolić, která převzala vedení společnosti v Řecku a na Kypru. Navzdory pandemii firma loni spustila výstavbu nového plně automatizovaného skladu ve výrobním areálu v pražských Kyjích, nahradí distribuční centrum v Praze - Horních Počernicích. Sklad měl stát podle dřívějších informací půl miliardy Kč.

Coca-Cola půdobí na českém trhu od roku 1991, na Slovensku od roku 1993. Společná operační jednotka, která vznikla před 11 lety, patří do skupiny Coca-Cola Hellenic operující v 28 zemích Evropy, Asie a Afriky. V minulém režimu nešlo o soukromou společnost, vyráběl ji národní podnik Fruta Brno.

Zdroj: ČTK
Další zprávy