ODS se brání černým duším. Mění proto pravidla

Kateřina Eliášová, Markéta Chaloupská
22. 11. 2009 18:25
Občanští demokraté prali špinavé prádlo mimo zraky veřejnosti
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Občanští demokraté se rozhodli změnit pravidla, podle kterých vybírají delegáty na kongres.

A to kvůli takzvaným černým duším, tedy lidem, kteří jsou do strany přijímáni účelově. Princip je jednoduchý: čím více členů místních buněk, tím více delegátů na kongresu.

Proč je to pro ODS tak důležité? Jsou to právě delegáti kongresu, kteří rozhodují o klíčových stranických pravidlech a hlasují o změně vedení strany.

Jen den před začátkem kongresu odebrala výkonná rada ODS licenci sdružení v Děčíně, právě kvůli účelovému náboru. 

Kongres: Výkonná rado, vymysli to

Co se stalo na kongresu?

Kongres ODS. Den druhý.

  • Výkonná rada bude moci na návrh regionální rady zrušit konkrétnímu straníkovi členství, a to, když závazně poruší povinnosti
  • Lhůta pro případný nový vstup do strany je nově stanovena na tři roky
  • Výkonná rada má pro příští kongres do konce února určit způsob výběru hlasujících účastníků se zohledněním výsledků parlamentních voleb
  • Kongres drtivou většinou hlasů odmítl uspořádání nového volebního sněmu v únoru či březnu, schválil pouze ideovou konferenci. Více čtěte zde.

Zdroj: ČTK

Původní plán šéfa ODS Mirka Topolánka spočíval v tom, že už tento kongres změní pravidla, podle kterých se delegáti vybírají.

To se nakonec nepodařilo a tak delegáti alespoň uložili výkonné radě, ať diskutované změny připraví do konce února. Volení zástupci dalšího kongresu tak budou pravděpodobně vybírání už podle nových pravidel.

ODS o problému černých duší diskutovala mimo zraky veřejnosti, z jednacího sálu vykázali předsedající televizní kamery a přísně kontrolovali, aby se tam nedostali novináři.

Kmotři v politice

Slova černé duše nicméně při sobotní části kongresu padala snad ve všech projevech. Například Topolánkův kritik Petr Gandalovič předsedu ODS obvinil z nevkusných mediálních úletů.

Konkrétně mu vadila právě slova o nakupování černých duší a kmotrech v regionálních organizacích. Topolánkovy projevy prý často znamenají "střelení se do vlastní nohy."

Problém černých duší má hlavně Ústecko, tedy kraj, za který byl Gandalovič zvolen.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Neymar se po výletu na Davis cup vrátil do sestavy PSG

Brazilský útočník Neymar se po delší zdravotní pauze vrátil na hřiště, odehrál 65 minut a pomohl fotbalistům Paris St. Germain k domácí ligové výhře 2:0 nad Lille. Obhájci titulu po ní vedou tabulku s náskokem 11 bodů.

Nejdražší hráč světa Neymar nastoupil poprvé od zranění stehna z říjnové reprezentační přípravy. Kouč Thomas Tuchel ho zařadil do základní jedenáctky i přesto, že Neymar v týdnu o své vůli odletěl na finálový turnaj tenisového Davisova poháru. V úterý večer v Madridu sledoval zápas světové jedničky Rafaela Nadala.

Neymar byl na hřišti u obou branek PSG, které v prvním poločase vstřelili Mauro Icardi a Ángel di María. V 65. minutě ho vystřídal Kylian Mbappé.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Americký regulátor označil čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti

Americká Federální komise pro spoje (FCC) dnes jednohlasně označila čínské firmy Huawei a ZTE za ohrožení národní bezpečnosti. Největšími klienty těchto firem jsou v USA hlavně venkovští operátoři, kteří při nákupu produktů a služeb Huawei a ZTE nemohou napříště využít prostředky z vládního fondu, jenž má k dispozici 8,5 miliardy dolarů (bezmála 197 miliard Kč). Telekomunikační regulátor navrhuje, aby se čínské vybavení stávajících telekomunikačních sítí nahradilo, informovala agentura Reuters.

Jde o poslední z řady kroků americké vlády, jejichž cílem je zamezit nákupu vybavení od Huawei a ZTE. Konečné nařízení jejich vybavení ze sítí odstranit se podle Reuters očekává nejdříve příští rok. Huawei krok FCC považuje za nezákonný a komisi žádá, aby rozhodnutí "založené na iracionálních spekulacích a dohadech" znovu zvážila.

před 1 hodinou

Airbnb mimo USA a Čínu měla loni zisk 46 milionů USD

Aktivity Airbnb mimo Spojené státy a Čínu loni vykázaly zisk 46,47 milionu USD (1,1 miliardy Kč) ve srovnání se ztrátou 97,22 milionu USD v předchozím roce. Uvádí to zpráva, kterou firma zprostředkovávající ubytování v soukromí předložila úřadům v Irsku a jejíž obsah dnes zveřejnila. Výnosy, které tvoří poplatky vybrané Airbnb, nikoliv celkové peníze vybrané od hostů, se zvýšily o více než 35 procent na 2,42 miliardy USD (56 miliard Kč).

Další zprávy