reklama
 
 

ODS se brání černým duším. Mění proto pravidla

22. 11. 2009
Foto: Ludvík Hradilek
Občanští demokraté prali špinavé prádlo mimo zraky veřejnosti
Doporučujeme

Praha - Občanští demokraté se rozhodli změnit pravidla, podle kterých vybírají delegáty na kongres.

A to kvůli takzvaným černým duším, tedy lidem, kteří jsou do strany přijímáni účelově. Princip je jednoduchý: čím více členů místních buněk, tím více delegátů na kongresu.

Proč je to pro ODS tak důležité? Jsou to právě delegáti kongresu, kteří rozhodují o klíčových stranických pravidlech a hlasují o změně vedení strany.

Jen den před začátkem kongresu odebrala výkonná rada ODS licenci sdružení v Děčíně, právě kvůli účelovému náboru. 

Kongres: Výkonná rado, vymysli to

Co se stalo na kongresu?

Co se stalo na kongresu?

 • Výkonná rada bude moci na návrh regionální rady zrušit konkrétnímu straníkovi členství, a to, když závazně poruší povinnosti
 • Lhůta pro případný nový vstup do strany je nově stanovena na tři roky
 • Výkonná rada má pro příští kongres do konce února určit způsob výběru hlasujících účastníků se zohledněním výsledků parlamentních voleb
 • Kongres drtivou většinou hlasů odmítl uspořádání nového volebního sněmu v únoru či březnu, schválil pouze ideovou konferenci. Více čtěte zde.

Zdroj: ČTK

Původní plán šéfa ODS Mirka Topolánka spočíval v tom, že už tento kongres změní pravidla, podle kterých se delegáti vybírají.

To se nakonec nepodařilo a tak delegáti alespoň uložili výkonné radě, ať diskutované změny připraví do konce února. Volení zástupci dalšího kongresu tak budou pravděpodobně vybírání už podle nových pravidel.

ODS o problému černých duší diskutovala mimo zraky veřejnosti, z jednacího sálu vykázali předsedající televizní kamery a přísně kontrolovali, aby se tam nedostali novináři.

Kmotři v politice

Slova černé duše nicméně při sobotní části kongresu padala snad ve všech projevech. Například Topolánkův kritik Petr Gandalovič předsedu ODS obvinil z nevkusných mediálních úletů.

Konkrétně mu vadila právě slova o nakupování černých duší a kmotrech v regionálních organizacích. Topolánkovy projevy prý často znamenají "střelení se do vlastní nohy."

Problém černých duší má hlavně Ústecko, tedy kraj, za který byl Gandalovič zvolen.

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  Komerční sdělení
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama