ODS posílá za Kalouskem na finance Minčiče i Zajíčka

Jan Němec (redaktor) Kateřina Eliášová, Jan Němec (redaktor)
16. 7. 2010 13:30
Ladislav Minčič bude 1. náměstkem, Zajíček řadovým

Praha - 1. náměstkem ministra financí Miroslava Kalouska bude Ladislav Minčič. Zdeněk Zajíček, o kterém se mluvilo jako o možném kandidátovi na tento post, bude řadovým náměstkem.

Aktuálně.cz to potvrdil vysoce důvěryhodný zdroj.

Jejich nominaci už potvrdila i ODS. "ODS vysílá v osobě Ladislava Minčiče na ministerstvo financí velmi zkušeného a erudovaného ekonoma, navíc se silnou mezinárodní zkušeností," potvrdil informace Aktuálně.cz premiér a předseda ODS Petr Nečas.

Minčič už jednou na ministerstvu financí pracoval, měl na starost daňovou politiku. Byl i hlavním ekonomem Mezinárodní investiční banky. Ta byla založena vládami členských států RVHP v roce 1970. V současné době je vlastněna  osmi státy - Ruskou federací, Českou republikou, Bulharskem, Rumunskem, Slovenskem, Kubou, Mongolskem a Vietnamem.

O tom, že chce ODS obsadit post 1. náměstka a "pohlídat" si Miroslava Kalouska, mluvil Petr Nečas už před několika týdny, kdy oznámil složení svého týmu. Instalace muže z ODS na finance byla jednou z podmínek povolebních dohod mezi koaličními partnery.

Zdeněk Zajíček byl v minulých volebních obdobích náměstkem na ministerstvu vnitra a spravedlnosti.

"Na ministerstvu financí bude mít na starosti majetkové účasti. Díky právnímu vzdělání má v této oblasti Zdeněk Zajíček velmi dobrou kvalifikaci. Počítám s ním také ve významné pozici v rámci Rady vlády pro informační společnost," dodal Nečas.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 21 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 32 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
Další zprávy