ODS podpořila Schwarzenberga ve sporu se Zemanem

Domácí Domácí, Tereza Šídlová
26. 4. 2013 20:32
Spor o velvyslance se přelil už i do zahraničí. ODS odmítá poloprezidentský systém
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Prezident Miloš Zeman ani šéf diplomacie Karel Schwarzenberg neustoupili ve sporu o velvyslance o krok ze svých pozic.

Čas obou politiků na dohodu o velvyslancích však není podle zjištění deníku Insideru "nekonečný", jak se oba tváří.

Spor o ambasadory se už totiž přelil i do zahraničí.

A to proto, že dřív než se balík vládou schválených velvyslanců zasekl na Hradě a než se začala jména z velké části vyjednávat nanovo, požádalo Česko u některých nově vybraných ambasadorů o tzv. agrément (potvrzení) v přijímací zemi.

"U těch velvyslanců, kteří byli podepsáni prezidentem Václavem Klausem, bylo už zažádáno o agrément a některá už také přišla zpátky," uvedl pro Insider diplomatický zdroj pod podmínkou anonymity.

Informaci pak potvrdily i další zdroje blízké diplomacii. Mezi velvyslanci, kteří už mají požádáno o agrément, nebo ho dokonce už získali, jsou podle informací Insideru konkrétní kariérní diplomaté.

Zemanův plán, že by Schwarzenberga obešel a domluvil se na velvyslancích jen s premiérem Nečasem, zřejmě nevyjde. Výkonná rada ODS přijala v pátek usnesení, v němž konstatuje, že považuje veřejný spor mezi prezidentem republiky a ministrem zahraničních věcí o obsazení postů velvyslanců za nedůstojný a poškozující zájmy České republiky doma i v zahraničí.

"Odmítáme přitom nestandardní postupy jmenování velvyslanců, které nejsou v souladu s ústavními zvyklostmi a které by vedly k posunu k poloprezidentskému systému,"konstatují rovněž občanští demokraté v usnesení.

Přečtěte si celou zprávu Terezy Šídlové v placeném deníku Insider: Kdo se stal rukojmím politiků a kteří diplomaté už mají agrément?

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Státy EU by mohly čerpat první peníze ze záchranného balíčku v září

Země Evropské unie by na konci prázdnin mohly začít těžit ze dvou částí společného balíčku krizové pomoci schváleného v reakci na koronavirový útlum ekonomik. První členské státy by během dvou měsíců mohly získat půjčky v rámci unijní podpory krátkodobých pracovních míst stejně jako záruky pro podniky v problémech. Po pátečním jednání ministrů financí unijních zemí to prohlásil místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis.

Evropské společenství na jaře schválilo první sérii záchranných stimulů, mezi něž patří vedle využití fondu ESM určeného pro eurozónu také až 100 miliard eur (2,65 bilionu Kć) půjček od EK na podporu kurzarbeitu a 200 miliard eur záruk od Evropské investiční banky pro podniky zasažené výpadkem. Ministři tento pátek debatovali o postupu zavádění této pomoci.

Pokud státy rychle dokončí administrativní proces, "první půjčky by do členských zemí mohly doputovat po prázdninách," řekl Dombrovskis. Které země budou z fondu čerpat jako první, člen EK nespecifikoval. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Lucemburský premiér kritizuje výroky polského prezidenta o LGBT komunitě

Lucemburský premiér Xavier Bettel, který žije v homosexuálním manželském svazku, ostře kritizoval předvolební kampaň polského prezidenta Andrzeje Dudy namířenou proti komunitě lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob (LGBT), o níž hovořil jako o nebezpečné ideologii. Bettel podle německého magazínu Der Spiegel řekl, že na tato vyjádření nezapomene.

Konzervativec Duda se v neděli utká v druhém kole prezidentských voleb s liberálním varšavským starostou Rafalem Trzaskowským. Očekává se těsný souboj. Kampaň stávajícího prezidenta Dudy vyvolává vášně kvůli kontroverzním vyjádřením na adresu LGBT. Jejich práva nedávno označil za ideologii horší než komunismus a v pondělí formálně navrhl ústavní dodatek, jenž by zakázal adopci dětí dvojicemi stejného pohlaví.

"Člověk zřejmě v předvolebních kampaních někdy říká věci, které by říkat neměl," cituje Bettela Der Spiegel. "Já je nezapomenu," ujistil šéf lucemburské vlády.

Bettel vstoupil do manželského svazku se svým partnerem v roce 2015, rok poté, co v převážně římskokatolickém Lucembursku byly tyto sňatky povoleny.
"Byl jsem docela překvapen tím, co pan Duda řekl," pokračoval Bettel v kritice hlavy polského státu. "Několikrát jsem se s ním setkal a on mě dokonce pozval do Polska spolu s mým manželem," tvrdí Bettel.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy