ODS má v Senátu 5 jmen pro Lisabon. Ještě dvou je třeba

Pět senátorů ODS řeklo dopředu své jasné ano, celkem je třeba 49 hlasů
Předseda Senátu Přemysl Sobotka bude pro Lisabon. Najde se dalších šest senátorů z ODS?
Předseda Senátu Přemysl Sobotka bude pro Lisabon. Najde se dalších šest senátorů z ODS? | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Senátoři dnes budou hlasovat o klíčovém mezinárodním paktu, Lisabonské smlouvě.

49 hlasů potřebných pro to, aby smlouva Senátem prošla, je zatím stále nejistých.

Vše závisí na tom, jak se rozhodnou senátoři za ODS.

ČSSD, lidovci a někteří nezávislí senátoři budou pro, dohromady dají podle prvních odhadů 42 hlasů.

Senátorský klub ODS v pondělí rozhodl o tom, že nechává tzv. volné hlasování.

Sobotka: Pro Lisabon bude 5-7 senátorů za ODS

Aktuálně.cz oslovilo některé nerozhodnuté poslance z klubu ODS, většina z nich nechtěla dopředu prozradit svůj postoj ke smlouvě s odůvodněním, že jim na klubu byla doporučena mediální zdrženlivost.

Naopak předseda Senátu Přemysl Sobotka, senátoři Bedřich Moldan, Jiří Stříteský, Alexandr Vondra a Alena Palečková jsou jedinými za ODS, kteří dopředu otevřeně deklarovali své ANO pro Lisabon.

"Ač vnitřně nejsem velkým zastáncem Lisabonské smlouvy, tak je to u mě otázka rozumu. Pro mě je důležité, abychom nestáli na okraji Evropy, ale byli jejími platnými členy," řekl Aktuálně.cz předseda senátorského klubu za ODS Jiří Stříteský.

"Počkejme si zítra na hlasování. Teď se pohybujeme kolem číslovky 5-7 (senátorů za ODS - pozn. red.), což je ovšem málo na ústavní většinu, pokud budou všichni přítomni," uvedl Sobotka.

Nerozhodnutí čekají na debatu v Senátu

Vedle odpůrců Lisabonské smlouvy z řad ODS (Jaroslav Kubera, Vlastimil Sehnal, Jiří Oberfalzer, Petr Pakosta) jsou i tací senátoři, kteří ještě nejsou rozhodnuti.

Portugal's Prime Minister Jose Socrates gestures before the signing ceremony of the EU Treaty of Lisbon December 13, 2007. REUTERS/Nacho Doce (PORTUGAL
Portugal's Prime Minister Jose Socrates gestures before the signing ceremony of the EU Treaty of Lisbon December 13, 2007. REUTERS/Nacho Doce (PORTUGAL | Foto: Reuters
Je Lisabonská smlouva krokem do Evropy? Diskutujte

"Uvidím během zítřejší debaty. Některé věci v té smlouvě jsou negativní, přijetí má svá pozitiva. Teď to chce dát na lékárnické váhy a zvážit. To přesně provedu," řekla novinářům odstupující ministryně a senátorka Daniela Filipiová.

Stejně tak čeká na debatu Jiří Šneberger. "Kdybych tu smlouvu měl posuzovat jako právní dokument, tak bych pro ni ruku nezvedl a byl bych zásadně proti. Nemyslím si totiž, že je dobře koncipována. Nicméně má to i jiné souvislosti, a to například postavení České republiky v Evropské unii, jak se na nás budou ostatní státy dívat. To je potřeba zvážit," mysl si Šneberger.

Obdobně smýšlí třeba Karel Šebek, Pavel Sušický nebo Luděk Sefzik.

Lisabonská smlouva už prošla Poslaneckou sněmovnou. Pokud ji Senát odhlasuje, bude už jen na prezidentu Klausovi, zda bude dokončena jeho podpisem ratifikace paktu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy