ODS analyzuje svůj pád. Češi jsou levicový národ, tvrdí

Petr Holub
2. 12. 2008 14:45
Stranická analýza hledá příčiny volební porážky
Nás Modrých je v Česku málo, říká ODS.
Nás Modrých je v Česku málo, říká ODS. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - V týdnu před kongresem rozeslala ODS svým členům analýzu, v níž hledá důvody, proč strana prohrála podzimní volby.

Materiál, který zaplatila hlavní kancelář ODS a který má deník Aktuálně.cz k dispozici, říká, že porážce ve volbách do krajů a do Senátu nešlo čelit.

Za klíčový v tomto smyslu považuje analýza fakt, že pro 43 procent Čechů je hlavní hodnotou jistota a tito voliči jsou přirozenými klienty sociální demokracie.

Naopak liberálně smýšlí jen 33 procent občanů, kterým víc záleží na svobodě a příležitosti k vlastnímu prosazení. Ostatní lavírují a často mění své volební rozhodnutí.

"Z tohoto úhlu pohledu je proto každý volební zdar ODS, jako v letech 2004 a 2006, nutno chápat jako výjimku," píše v této souvislosti v analýze Stanislav Balík z Masarykovy univerzity.

Čekejte další porážky

Data, která analýza cituje, vycházejí z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění.

"Celkový voličský potenciál ČSSD je každopádně dlouhodobě zhruba o třetinu vyšší, nejen mezi lidmi, kteří chodí k volbám, ale i mezi nevoliči. Úspěch ODS v roce 2006 je proto perspektivně nutné vnímat spíše jako svého druhu unikátní jev," potvrzuje výsledek jeden z autorů analýzy Daniel Kunštát z CVVM.

Dodává, že česká společnost souzní daleko více s levicí.

To potvrzuje i již citovaný Kunštátův spolupracovník Stanislav Balík. "Zatímco ODS se může opřít o stabilní základnu přibližně 15 až 20 procent všech voličů, u ČSSD se jedná o minimálně 20 až 25 procent."

ODS se podle něho ocitla při podzimních volbách ve fatální situaci. "Výzkum potvrdil, že prakticky nebylo možno odvrátit porážku," uvedl v analýze.

Ve chvíli, kdy sociální demokraté dokázali své voliče mobilizovat kritikou reforem, neměla hlavní vládní strana protizbraň. Ani větší snaha pravice by podle expertů o mnoho lepší výsledek nepřinesla.

Někdy moc a jindy málo

Občanští demokraté mají jedinou šanci, znovu oslovit středové voliče, o které však právě v posledních volbách přišli. Tyto údaje už Daniel Kunštát publikoval při semináři vysoké školy Cevro, o nichž Aktuálně.cz informovalo.

Znovu získat střed bude podle Balíka obtížné.

"Současné i budoucí dilema ODS spočívá v tom, že je nesmírně obtížné oslovovat zároveň středového, lavírujícího a mělce ukotveného voliče i tradičního voliče ODS. Co se jedněm zdá mnoho, mohou druzí vnímat jako málo," píše brněnský expert.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte blog Václava Hořejšího: ODS potřebuje pravicové kořeny!

Chvála Bendla a Zahradníka

Výzkum Hlavní kanceláře ODS obsahuje také analýzu volebních výsledků. Ukazuje, podobně jako již publikovaná analýza Aktuálně.cz, že za porážku neodpovídá pouze politika Topolánkovy vlády, ale také jednotlivé krajské reprezentace.

Také podle hlavní kanceláře odvedli kvalitní práci především občanští demokraté ze středních a jižních Čech, neúspěšné byly kraje na českém severu od Karlových Var po Hradec Králové.

Tyto údaje z analýzy jen potvrzují závěry, které zveřejnilo Aktuálně.cz.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 28 minutami

Berlín koupí 15 000 bytů od firem Vonovia a Deutsche Wohnen, město za ně zaplatí 2,4 miliardy eur

Město Berlín koupí za 2,46 miliardy eur (62,2 miliardy Kč) téměř 15 000 bytů od společností Vonovia a Deutsche Wohnen, které nabízejí nájemní bydlení. Firmy to v pátek oznámily v tiskové zprávě. Akvizice přichází jen několik dní před volbami do zastupitelstva německého hlavního města, a nedostatek bytů a rychle rostoucí nájmy se staly žhavým předvolebním tématem. Spolu s volbami do městského zastupitelstva se má konat i poradní referendum o vyvlastnění obou bytových společností.

Deutsche Wohnen prodá městu 10 700 bytů, Vonovia pak 4250 bytů. Vonovia je v Německu největší firma zaměřená na pronájem bytů a nyní je v procesu převzetí svého menšího konkurenta Deutsche Wohnen. Spojením obou podniků má vzniknout bytový gigant zhruba s 550 000 byty v hodnotě více než 80 miliard eur.

S cílem získat pro transakci politickou podporu, obě společnosti slíbily, že omezí pravidelné zvyšování nájmů v Berlíně. Rovněž nabídly k prodeji městu zhruba 20 000 bytů za dvě miliardy eur. Skupina, která stojí za vyhlášením referenda, ale tyto návrhy kritizovala a v pátek zopakovala nesouhlas s transakcí. Ta byla oznámena v květnu.

Ředitel Vonovie Rolf Buch ale tvrdí, že cena je spravedlivá. "Tímto prodejem bytového fondu v Berlíně městským bytovým podnikům plníme hlavní slib daný berlínskému senátu. Prodáváme byty za spravedlivou cenu."

Transakce je v hlavním městě Německa považována za největší svého druhu za dlouhou dobu. Fond obecních bytů se zvýší přibližně na 355 000, což je zhruba pětina z 1,67 milionu nájemních bytů v Berlíně. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy