Odbory vyzvaly v dopise vládu k demisi, ztratila důvěru

ČTK ČTK
12. 4. 2011 13:47
Zdravotnické odbory zásadně nesouhlasí s navrhovanými reformami
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Zdravotnické odbory odmítly zdravotnické a sociální reformy a v dopise vyzvaly k demisi - kvůli ztrátě důvěryhodnosti - premiéra i celý kabinet.

S reformou zdravotnictví, jak je navrhovaná, odbory zásadně nesouhlasí.

"Nesouhlasí s novelou zákona o veřejném zdravotním pojištění, která podle odborů poškozuje pacienty," řekla předsedkyně Dagmar Žitníková.

Odbory považují reformy za asociální

Odborům vadí zejména to, že novela nedefinuje nárok pacienta na péči. Není podle nich vůbec jasné, zda zůstane zachován současný rozsah péče, nebo budou vznikat ceníky a nemocnice si budou konkurovat cenou.

"Nikdo neví, kolik tedy budou platit pacienti," shrnula předsedkyně.

Výzvu k demisi poslaly odbory v dopise premiérovi. Odbory zhodnotily předložené návrhy reforem a považují je za asociální.

"Politické skandály posledních dnů a neuvěřitelné občanské, morální a zřejmě i právní selhání části členů kabinetu je v demokratické společnosti nepřípustné. Vláda by z toho měla vyvodit osobní zodpovědnost," řekla Žitníková.

Vláda podle odborářů nemá důvěru, a tedy ani mandát provádět při reformách nevratné nebo těžko napravitelné změny.

Reforma zdravotnictví je žádoucí

Odbory požádaly v dopise premiéra, aby zastavil zdravotnickou reformu a zahájil celospolečenskou diskusi o potřebných změnách. Reforma zdravotnictví je podle odborů žádoucí, ale její úspěšnost závisí především na omezení a přísném postihu korupce, na transparentní lékové politice, na zvýšení úhrad státu za státní pojištěnce, na zrušení zastropování odvodů a na okamžitém řešení daňových souvislostí.

Současně s reformou se musí řešit odměňování pracovníků ve zdravotnictví. Odbory odmítají záměr vlády zrušit platové tarify, naopak trvají na tom, aby se stávající systém odměňování zachoval a rozšířil se i do nemocnic řízených kraji, městy či obcemi.

Tuto změnu by měl zakotvit zákoník práce. Odboráři požadují navýšení platů pro zaměstnance ve zdravotnictví od ledna 2012 přinejmenším o deset procent. Tripartita se vyjádří k připraveným reformám 21. dubna.

 

Právě se děje

před 26 minutami

"Zlej Kája" se kvalifikoval na mistrovství světa

Český profesionální šipkař Karel Sedláček, přezdívaný "Zlej Kája", si v prosinci zahraje na mistrovství světa.

V posledním kvalifikačním turnaji vyřadil postupně tři soupeře a na elitním dostaveníčku si zahází podruhé v kariéře. Rowbyho-Johna Rodrigueze smetl výsledkem 6:0, Nizozemce Benita van de Pase 6:2 a Nizozemce Jana Dekkera 7:2. 

Mistrovství světa se koná od 15. prosince v londýnském Alexandra Palace. 

před 1 hodinou

Soud ve Štrasburku připustil klimatickou žalobu na 33 zemí, včetně Česka

Za přípustnou označil Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku klimatickou žalobu šesti dětí a mladých lidí z Portugalska, kterou podali na 33 zemí včetně Česka. Informovala o tom agentura DPA, podle které tak padla první velká překážka ve snaze přimět evropské vlády ke zlepšení boje proti klimatickým změnám. Žalobu podala skupina, jejíž nejmladší člence je teprve osm let, v září. Žalované státy se k ní budou muset vyjádřit do konce února příštího roku.

"Cílem žaloby je získat právně závazné rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva, který bude po vládách v Evropě vyžadovat, aby podnikly potřebné naléhavé kroky a zastavily klimatickou krizi," stojí na stránkách věnovaných žalobě.

Šestice mladých lidí z portugalského hlavního města Lisabonu a z města Leiria a jeho okolí, kterým je od osmi do 21 let, podala žalobu v reakci na ničivé požáry v roce 2017, při kterých v jihoevropské zemi zemřelo přes 120 lidí. Vědci podle stěžovatelů potvrdili, že klimatické změny hrály při vzniku a šíření požárů roli.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pražští radní nesouhlasí se změnou územního plánu k nové ranveji na letišti

Pražští radní nedoporučili změnu územního plánu nutnou pro stavbu nové ranveje, kterou plánuje státem vlastněné ruzyňské letiště. Změna byla původně navržena ke schválení, radní však většinou hlasů byli pro nedoporučující stanovisko. O změnách s konečnou platností rozhodne zastupitelstvo. S výstavbou paralelní dráhy chce letiště začít zhruba za pět let.

Nová ranvej má doplnit stávající, a tím navýšit kapacitu až na 30 milionů cestujících ročně. Loni jich terminály na Ruzyni odbavily rekordních 17,8 milionu, což bylo podle zástupců letiště na hraně kapacity. Letos kvůli koronaviru provoz klesl na minimum. Podle dřívějších plánů by letiště chtělo získat stavební povolení ke stavbě v roce 2025 a stavbu dokončit o tři roky později. Náklady jsou odhadovány na zhruba devět miliard korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy