Odbory slibují vládě podporu, klíčové ale budou skutky

Jan Němec Jan Němec
18. 2. 2014 5:30
Máte ambice? Tak je naplňte, vzkazují vládě odbory prostřednictvím svého předáka.
Tato vláda žádá Sněmovnu o důvěru
Tato vláda žádá Sněmovnu o důvěru | Foto: Vojtěch Marek

Praha - U vlády Bohuslava Sobotky, která dnes předstoupí před poslance se žádostí o vyslovení důvěry, se nečeká, že by ji nedostala. A dobrou zprávou pro ni je, že má podporu i odborových svazů, které tak hlasitě a často dokázaly protestovat proti vládě Nečasově.

Tou horší zprávou pro vládu je, že tato důvěra není bezvýhradná a na celé funkční období.

"My nemáme napsáno, že budeme vládu podporovat celé funkční období. Nikdy jsme to neudělali," prohlásil v rozhovoru pro Aktuálně.cz předseda odborového svazu Kovo Josef Středula, který mimochodem bude kandidovat na šéfa celé odborové konfederace.

Vládě vzkazuje: "Máte ambice? V pořádku. Dali jste si to do programového prohlášení? Dali. Takže my po vás budeme chtít, abyste to naplňovali. Budete v tom chtít pomoci? Jsme připraveni. Ale pokud budete dělat kroky, které jdou proti tomu, tak to dáme hlasitě najevo."

Kde na to vezmou?

Ambiciózní sociální vládní program, který vláda představí Sněmovně, slibuje mimo jiné valorizaci důchodů, záměr odpustit až na 1 rok sociální pojištění pro zaměstnavatele, kteří dají práci čerstvým absolventům vysokých škol, matkám s dětmi či lidem nad 50 let, nebo "aktivní politiku zaměstnanosti se zaměřením na zvláště ohrožené skupiny".

"Mně osobně určitě vadí jedno: obávám se, že na to, co je tam napsáno, nemají dostatek finančních zdrojů," hodnotí programové prohlášení vlády Josef Středula, i když dodává, že s těmito cíli on osobně souhlasí.

Své zatímní uspokojení z nově ustavené vlády dává najevo i v tom, že by jí přál co největší životnost: "My víme, že peněz je v ekonomice hodně, ale na to, aby je vláda mohla získat - ať už ty legální, nebo nelegální -, potřebuje tak dvě funkční období. Aby to zvládla a narovnala."

"Bez úpravy daní to nepůjde"

Vláda zatím především slibuje, že bude hledat úspory. Ale volné ruce si ponechala i v otázce zvyšování daní: slib, že daně zvyšovat nebude, v programovém prohlášení není. Proti zvyšování daní se zatím vehementně staví Babišovo hnutí ANO, zatímco ČSSD po straně říká, že bez zvyšování některých daní to nepůjde. A totéž si myslí i odbory.

"Bylo by naivní se domnívat, že se daně nepohnou. Pohnou. Jakým směrem - to už bude diskuse s vládní koalicí," komentuje to odborář Středula.

A hned nastiňuje některé představy odborů.

"My se netajíme tím, že by změna měla nastat u osob samostatně výdělečně činných - minimálně v oblasti zdravotního pojištění, protože čerpají zdravotní služby stejně jako všichni ostatní, ale platí jen přibližně třetinu toho, co třeba zaměstnanec. Tento rozdíl není odůvodnitelný," říká Středula.

A přidává další nápad: "Některé daňové výjimky se měly zrušit už dávno - např. pro nákup osobních automobilů pro podnikatele. Částka, o kterou stát přichází, se podle našich propočtů pohybuje někde kolem 5 miliard korun."

Důchodci se mohou těšit na vyšší penze

V programu vlády zarazí na první pohled obecné formulace na straně jedné a překvapivě konkrétní a detailní popis na straně druhé. Např. zatímco v oblasti zdravotnictví vláda jen obecně slibuje, že zajistí "ekonomickou stabilitu, efektivitu a transparentnost systému", v případě valorizace důchodů se dozvídáme, že je v budoucnu opět hodlá zvyšovat o 100 procent růstu cen a o třetinu růstu reálných mezd.

"Myslím, že je to i proto, že jsou to voliči těchto politických stran," komentuje konkrétní přísliby penzistům odborový předák.

Jinak se ale vláda může spolehnout na podporu odborů i v takových věcech, jako je možná dostavba Jaderné elektrárny Temelín nebo dalších bloků dukovanské elektrárny, nebo na podporu většího důrazu na učňovské školství.

Bude víc učňů

"My jsme v určité chvíli začali produkovat absolventy, kteří měli jako vzdělání napsáno manažer nebo asistent, asistentka manažera. To je možná skvělé vzdělání, ale trh takovouto profesi nepožaduje," říká Středula a dodává: "Potřebujeme větší soulad mezi tím, co budeme v budoucnu potřebovat, a tím, co momentálně produkujeme. Abychom neprodukovali budoucího nezaměstnaného."

Zároveň ale připouští, že se to přesně odhadnout nedá: "Absolutně to nejde odhadnout. Toto není plánované hospodářství. Ale dnes už nemáte zámečníka v tomto smyslu, jak jsme ho znali, bude to třeba mechatronik, který bude znát daleko víc profesí a lépe se uplatní na trhu práce."

Jak dlouho vláda vydrží, Josef Středula odhadovat nechce. A tak zatímco šéfporadce premiéra Bohuslava Sobotky Vladimír Špidla v rozhovoru pro Aktuálně.cz rezolutně prohlásil, že celé období ("To tedy opravdu bez jakéhokoliv váhání," uvedl), odborový předák je opatrnější.

"Třeba je Vladimír Špidla vizionář a je schopen věštit z křišťálové koule, jak to dopadne. Siláckých prohlášení tady bylo vždycky dost," říká střízlivě.

A zakončuje: "Mé přání je, aby byla vláda v podobném složení a s podobnými cíli více volebních období než jen jedno. Jestli to oni zvládnou, nebo ne, to já netuším. Protože se dá odhadnout, že takováto koalice může mít hodně otazníků a vykřičníků."

 

Právě se děje

Další zprávy