Vzkříšená ODA se mohla jmenovat Nová energie. Vede ji miliardář, chce euro a aby ženy víc rodily

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
25. 1. 2017 12:13
Podnikatel Pavel Sehnal představil ve středu dopoledne staronovou Občanskou demokratickou alianci (ODA), která v původním složení skončila v roce 2007. Její značku si v září loňského roku Sehnal registroval a rád by s ní uspěl především v komunálních volbách v roce 2018. Podle podnikatele je nová ODA stejně jako ta původní pravicovou stranou, která chce co nejrychlejší přijetí eura a podporu pro ženy s více dětmi.
Předseda ODA Pavel Sehnal
Předseda ODA Pavel Sehnal | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Značka Občanské demokratické aliance (ODA) je opět po letech aktivní politickou stranou. Ve středu dopoledne ji představil předseda strany a podnikatel Pavel Sehnal, který tvrdí, že pro něj nastal správný čas pro vstup do politiky.

"Mám víc než 25 let zkušeností úspěšného podnikání a tvrdím, že úspěšný podnikatel znamená spokojeného zaměstnance a spokojený zaměstnanec je spokojeným občanem," uvedl zástupce strany, která se charakterizuje jako strana pro aktivní občany a podnikatele.

Značka ODA ale není v politice nová. Existovala v letech 1990 až 2007 a byla mimo jiné součástí vlády Václava Klause. Nakonec ale skončila v likvidaci, čehož využil právě podnikatel Sehnal. "Vstoupil jsem do jednání s likvidátorem a pomohl mu s vyřešením celé věci okolo značky," uvedl Sehnal. Na použití "cizí" značky nevidí nic špatného, podle něj zvažoval i název politické strany Nová energie, ale nakonec se rozhodl pro ODA.

Zástupci ODA si rýpli i do současného ministra financí Andreje Babiše. "Tady nevzniká žádný nový politický subjekt nějakého oligarchy, který si přišel jako predátor pro další peníze od státu," prohlásil Milan Smutný, jeden ze tří členů představenstva strany.

"Nemusíme nikomu nic vysvětlovat, mnozí lidé si ODA pamatují a vědí, že to byla pravicová strana, stejně jako jsme nyní my," prohlásil Sehnal, který řekl, že jsou mu velmi blízké názory bývalého prezidenta a premiéra Václava Klause. Ovšem s výjimkou názorů na Evropskou unii a na euro.

Pokud jde o program, podnikatel zdůraznil to, že nová ODA nechce, aby stát vstupoval tam, kde je místo pro soukromý kapitál. Proto ODA není ani příznivcem dotací nebo toho, aby samospráva financovala něco, co můžou udělat soukromníci.

Snížení daně z příjmu právnických osob i zdravotního pojištění

Sehnal se při představování staronové strany nejdříve ze všeho obrátil k podnikatelům. ODA bude prosazovat rychlé přijetí eura či postupné snižování daně z příjmu právnických osob až na 15 procent. Nyní je 19 %. Strana chce snížení povinných odvodů zdravotního pojištění i zavedení spoluúčasti ve zdravotnictví.

Zástupci strany kromě jiného mluvili o tom, že je potřeba posilovat rodinnou politiku, protože jinak hrozí, že na mnoho seniorů bude pracovat jen málo lidí v produktivním věku. "My máme na jednu naši ženu v plodném věku 1,4 dítěte. Podle demografického vývoje, abychom udrželi prostou reprodukci našeho národa s jeho stárnutím, potřebujeme mít na každou ženu tři děti. Chceme pomoci matkám různými pobídkami, aby se mohly vrátit do práce," avizoval Smutný. 

O samotné struktuře strany toho ale její předseda moc neřekl, představil jen tři členy předsednictva. Podle něj půjde strana už do parlamentních voleb letos na podzim, ale hlavním cílem jsou komunální volby v roce 2018.

Sám Sehnal patří mezi bohaté české podnikatele, je vlastníkem například společnosti SPG Group i známého Akvaparku Čestlice.

 

Právě se děje

Další zprávy