O přízeň voličů se v eurovolbách utká 33 partají

Domácí Domácí
17. 4. 2009 19:18
Ministerstvo vnitra nevyškrtlo žádný subjekt

Praha - Češi budou za šest týdnů vybírat europoslance z celkem 33 kandidátek. Rozhodlo o tom ministerstvo vnitra, když ani jedno z uskupení neodmítlo zaregistrovat.

Podle Vladimíra Řepky z tiskového odboru nevyhovělo zákonným podmínkám pouze devět kandidátů z šesti seskupení. Byl mezi nimi i kandidát ČSSD Jiří Němec, který správně nedoložil státní občanství. Všichni se ale mohou odvolat.

Do voleb kandiduje všech pět parlamentních stran. Poměrně silné zastoupení budou letos mít euroskeptici. Kandidují hned tři uskupení.

Například za Libertas.cz chtějí do Bruselu Vladimír Železný či bývalí poslanci ODS Vlastimil Tlustý a Jan Schwippel.

Další kritička užší integrace - Jana Bobošíková - jde do voleb za koalici Suverenita. A do třetice chce uspět i Strana svobodných občanů, kterou založil blízký spolupracovník prezidenta Václava Klause Petr Mach.

O hlasy voličů se budou ucházet i krajně pravicová Dělnická strana či monarchistická Koruna česká. Evergreenem je Balbínova poetická strana.

Bezpochyby nejdelší název strany má aktivista Petr Cibulka - čítá 129 slov.

Kompletní seznam kandidujících subjektů najdete ZDE. Češi vyrazí do volebních místností 5. a 6. června.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policisté večírek v Teplicích možná ignorovali záměrně, Švejdar to nechá prošetřit

Policejní prezident Jan Švejdar nechá prošetřit skutečnost, proč tepličtí policisté nezasáhli proti nelegální oslavě v Teplicích, upozornil na to Deník N.

"Objevily se i takové informace, že si policie teplického hotelu záměrně nevšímala. I toto jsem nechal prošetřit a budu ptát se i vedení Ústeckého krajského ředitelství. Toto nařčení musí být vysvětleno," napsal Deníku N Švejdar. Podle informací serveru už začaly probíhat výslechy ve vedení ústecké policie.

Kvůli své účasti na večírku již byl policejním prezidentem odvolán krajský šéf liberecké policie Vladislav Husák, poslanecký mandát složil také další z účastníků poslanec Milan Hnilička. V teplickém hotelu slavil narozeniny expolitik a podnikatel Petr Benda. Mezi hosty se objevil také bývalý premiér Jiří Paroubek.

Celou událost již prověřuje policie. Pokud zjistí porušení nařízení, předá věc k dořešení správním orgánům. V Česku nyní musejí být zavřené vnitřní prostory restaurací, na veřejných místech jsou povinné roušky a rozestupy, na vnitřních i venkovních akcích se mohou setkat maximálně dva lidé, od 21:00 platí až na výjimky zákaz nočního vycházení.

Zdroj: Domácí
Další zprávy