O nedůvěře vládě chce ČSSD hlasovat po Velikonocích

Domácí ČTK Domácí, ČTK
18. 4. 2011 15:01
ČSSD v pondělí oficiálně požádala o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny
Bohuslav Sobotka se v pátek sešel v prezidentem Václavem Klausem
Bohuslav Sobotka se v pátek sešel v prezidentem Václavem Klausem | Foto: Jan Langer

Valtice (Břeclavsko) - Sociální demokraté v pondělí písemně požádali předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavu Němcovou o svolání mimořádné schůze sněmovny. Chtějí na ní hlasovat o vyslovení nedůvěry vládě premiéra Petra Nečase (oba ODS).

Předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka očekává, že se k ČSSD a patrně i KSČM při hlasování připojí nespokojení vládní poslanci. Hlasy opozice totiž k vyslovení nedůvěry nestačí.

Sobotka předpokládá, že se hlasování uskuteční příští týden po Velikonocích.

Vláda podle Sobotky ztratila morální oprávnění vládnout i uskutečňovat reformy. Návrh ČSSD prý nesouvisí jen s aktuální vládní krizí, ale je inspirován výkonem koaličního kabinetu za devět měsíců jeho působení. Vláda podle šéfa ČSSD promarnila šanci vést diskusi o reformách i je uskutečnit. "Sociální demokracie nemůže přihlížet," dodal.

Pokud ČSSD uspěje, bude prosazovat, aby se uskutečnily co nejdříve předčasné volby.

Na vyslovení nedůvěry je třeba 101 hlasů, sociální demokraté jich mají ve sněmovně 56, spolu s KSČM dají dohromady 82 hlasů. Je tedy jasné, že bez pomoci někoho z koaličního tábora nemá opozice šanci v hlasování o nedůvěře vládu odvolat.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 36 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy