reklama
 
 

Novým ministrem průmyslu za ANO má být František Koníček, který má blízko k Zemanovi

13. 6. 2018 17:48
Kandidátem na ministra průmyslu ve druhé Babišově vládě je exministr František Koníček, který by zastupoval hnutí ANO. Ve skutečnosti má ale blízko spíš k Hradu.

Praha - V chystané druhé vládě premiéra Andreje Babiše zřejmě nebude současný ministr průmyslu. Tomáše Hünera by mohl podle několika nezávislých zdrojů nahradit bývalý šéf Lesů ČR a někdejší ministr práce František Koníček.

Ministr průmyslu bude muset v příštích měsících řešit například výstavbu nového jaderného zdroje a s tím související návrhy na transformaci energetického koncernu ČEZ. Současný šéf ČEZ Daniel Beneš se přiklání k rozdělení skupiny, dosavadní ministr Hüner to však odmítá.

Koníček by ve vládě zastupoval Babišovo hnutí ANO, je ale vnímán spíš jako člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi. I kvůli tomu, že kandidoval za zemanovskou Stranu práv občanů a byl ministrem práce a sociálních věcí v úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval v roce 2013.

"Je brzy na nějaký komentář, je to plná kompetence pana premiéra a pana prezidenta. Nebudu se v tuto chvíli vyjadřovat," odpověděl Koníček HN a Aktuálně.cz. Jeho chystanou nominaci však potvrdily dobře informované zdroje z ANO i ČSSD.

Právě o výměně ministra průmyslu mají hovořit Zeman a Babiš na čtvrteční schůzce, které se zúčastní také šéf ČEZ Beneš. "Ano, hlavním tématem má prý být Hüner, nebo Koníček. Andrej Babiš panu ministrovi přiznal, že je kvůli ČEZ pod velkým tlakem," řekl Aktuálně.cz a HN zdroj z okolí ministra Hünera.

O Koníčkovi se jako o možném ministrovi průmyslu spekuluje už více než měsíc. Později ale bylo jeho jméno skloňováno i s možným dosazením do dozorčí rady ČEZ, kde by prý mohl nahradit současného předsedu Václava Pačese. Valná hromada ČEZ, na které se bude rada pravděpodobně obměňovat, se uskuteční již příští pátek 22. června.

Hüner nemá u premiéra silnou pozici, Babiš ho v lednu zkritizoval kvůli chystanému dodatku k memorandu o těžbě lithia se zahraniční firmou.

Pětašedesátiletý Koníček byl v minulosti krátce poslancem za ČSSD, v letech 2006 až 2007 vedl státní podnik Lesy ČR. V roce 2013 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny za Stranu práv občanů.

autoři: Jiří Pšenička, Petr Lukáč, Tomáš Pergler | 13. 6. 2018 17:48

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama