Novým ministrem průmyslu za ANO má být František Koníček, který má blízko k Zemanovi

Petr Lukáč Jiří Pšenička, Petr Lukáč, Tomáš Pergler
13. 6. 2018 17:48
Kandidátem na ministra průmyslu ve druhé Babišově vládě je exministr František Koníček, který by zastupoval hnutí ANO. Ve skutečnosti má ale blízko spíš k Hradu.
Bývalý šéf Lesů ČR a někdejší ministr práce František Koníček.
Bývalý šéf Lesů ČR a někdejší ministr práce František Koníček. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - V chystané druhé vládě premiéra Andreje Babiše zřejmě nebude současný ministr průmyslu. Tomáše Hünera by mohl podle několika nezávislých zdrojů nahradit bývalý šéf Lesů ČR a někdejší ministr práce František Koníček.

Ministr průmyslu bude muset v příštích měsících řešit například výstavbu nového jaderného zdroje a s tím související návrhy na transformaci energetického koncernu ČEZ. Současný šéf ČEZ Daniel Beneš se přiklání k rozdělení skupiny, dosavadní ministr Hüner to však odmítá.

Koníček by ve vládě zastupoval Babišovo hnutí ANO, je ale vnímán spíš jako člověk blízký prezidentovi Miloši Zemanovi. I kvůli tomu, že kandidoval za zemanovskou Stranu práv občanů a byl ministrem práce a sociálních věcí v úřednické vládě premiéra Jiřího Rusnoka, kterou Zeman jmenoval v roce 2013.

"Je brzy na nějaký komentář, je to plná kompetence pana premiéra a pana prezidenta. Nebudu se v tuto chvíli vyjadřovat," odpověděl Koníček HN a Aktuálně.cz. Jeho chystanou nominaci však potvrdily dobře informované zdroje z ANO i ČSSD.

Právě o výměně ministra průmyslu mají hovořit Zeman a Babiš na čtvrteční schůzce, které se zúčastní také šéf ČEZ Beneš. "Ano, hlavním tématem má prý být Hüner, nebo Koníček. Andrej Babiš panu ministrovi přiznal, že je kvůli ČEZ pod velkým tlakem," řekl Aktuálně.cz a HN zdroj z okolí ministra Hünera.

O Koníčkovi se jako o možném ministrovi průmyslu spekuluje už více než měsíc. Později ale bylo jeho jméno skloňováno i s možným dosazením do dozorčí rady ČEZ, kde by prý mohl nahradit současného předsedu Václava Pačese. Valná hromada ČEZ, na které se bude rada pravděpodobně obměňovat, se uskuteční již příští pátek 22. června.

Hüner nemá u premiéra silnou pozici, Babiš ho v lednu zkritizoval kvůli chystanému dodatku k memorandu o těžbě lithia se zahraniční firmou.

Pětašedesátiletý Koníček byl v minulosti krátce poslancem za ČSSD, v letech 2006 až 2007 vedl státní podnik Lesy ČR. V roce 2013 neúspěšně kandidoval do Poslanecké sněmovny za Stranu práv občanů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na Pardubicku hořela skládka. Ke Zdechovicím se sjelo 18 jednotek hasičů z okolí

Požár, který vypukl v neděli odpoledne na skládce u Zdechovic na Pardubicku, likvidovali hasiči celou noc. Na místě se vystřídalo 18 jednotek hasičů. V pondělí ráno přijede na skládku bagr, kterým bude hořící hromada rozhrabávána a dohašována, informovala na webu mluvčí hasičů Vendula Horáková.

Skládka začala hořet v neděli po 17:00. Hasiči oheň lokalizovali asi po třech hodinách, povolali i kolegy ze Středočeského kraje. Kolem 23:00 podle mluvčí začaly jednotky z místa odjíždět. "Na místě zůstávala pouze jednotka ze Zdechovic, ovšem zhruba ve čtvrt na dvě ráno se ohniska požáru opět rozhořela a musely být povolány jednotky z Přelouče, Kladrub a Řečan nad Labem," uvedla mluvčí. V pondělí kolem 8:00 se začne dohašovat pomocí bagru, dodala.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zpěvák Elton John musel přerušit koncert, přišel během něj o hlas. Vypadal, že se rozpláče, popsala média jeho odchod z pódia

Britský umělec Elton John byl donucen přerušit svůj koncert na Novém Zélandu. Viditelně zklamaný hudebník přišel během nedělního vystoupení na stadionu v Aucklandu o hlas. "Úplně jsem ztratil hlas. Nemůžu zpívat. Musím jít. Omlouvám se," řekl svým fanouškům Elton John. Již na začátku koncertu přítomné informoval o tom, že mu lékaři diagnostikovali zápal plic.

Jak popsala britská BBC, sir Elton John vypadal, že propukne v pláč, když se opřel o své piano a potřásl hlavou. Když následně za pomoci několika asistentů opatrně odešel z pódia, jeho fanoušci ho zahrnuli obrovským potleskem.

Britský zpěvák trpí lehčí formou zápalu plic, který v angličtině nese název walking pneumonia, tedy zápal plic, při němž se chodí. Jeho příznaky nebývají tak dramatické, připomínají spíše lehký zánět průdušek. Jde hlavně o kašel, bolest na hrudi, bolest v krku a bolest hlavy.

Zdroj: ČTK
Další zprávy