Novou náměstkyní na ministerstvu práce je Merhautová

ČTK ČTK
6. 2. 2014 14:19
Merhautovou si vybrali lidovci, bude mít na starost systém vyplácení dávek
Nová ministryně Michaela Marksová.
Nová ministryně Michaela Marksová. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Náměstkyní ministryně práce pro informační technologie se stala Iva Merhautová. Do resortu dosavadní ředitelku jedné z pražských poliklinik vyslali lidovci, je členkou jejich odborné stranické sociální komise.

Nová náměstkyně bude muset řešit hlavně problém s informačními systémy pro vyplácení dávek. V nynějším režimu mohou fungovat jen do konce roku.

Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) vyměnila už náměstka pro sociální a rodinnou politiku, na jeho místo nastoupila její stranická kolegyně Zuzana Jentsche Stöcklová.

Vedení resortu má devět sekcí, některé vedou náměstci a některé sekční ředitelé. Marksová ve středu řekla, že má náměstky už předběžně vybrané.

Svůj tým chce představit zřejmě příští týden, budou v něm muži i ženy. "Jak to teď vypadá, tak to bude velice proporční," uvedla ministryně.

Merhautová měla původně vést sekci sociálně pojistných systémů. O oboru se vyjednávalo. Lidovci nakonec budou dohlížet na informační technologie.

V minulém období se jako mimoparlamentní strana několikrát obrátili na příslušné instituce s žádostí o prověření sKaret, sledovali i další projekty.

Merhautová bude muset řešit hlavně problém s informačními systémy pro vyplácení dávek. Dva roky staré programy zakázal kvůli pochybením při jejich výběru používat antimonopolní úřad.

Ministerstvo pod vedením Jaromíra Drábka (TOP 09) je pořídilo bez tendru, připojilo se jen k rámcové smlouvě vnitra s firmou Fujitsu. Na přelomu roku se kvůli tomu úřady práce musely vrátit plně ke staronovému OKsystemu, na něj je smlouva ale jen do konce roku.

Merhautová střídá Olega Blaška, jehož si do úřadu přivedl bývalý ministr přechodné vlády František Koníček. Blaško před nedávnem řekl, že je nutné letos vyhlásit a úspěšně dokončit dvě desítky výběrových řízení, aby se od ledna příštího roku vyplácení dávek zajistilo.

Panují obavy, že se vše nestihne. Už dřív padaly návrhy, aby nové vedení ministerstva prověřilo všechny dosavadní smlouvy na informační technologie. Mnohé z nich za ministerstvo práce a sociálních věcí podepsal Vladimír Šiška, který je obviněný z podplácení při jednom z projektů.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Bolivijský prezident obhájil mandát, opozice hovoří o volebním podvodu

Dosavadní prezident Evo Morales patrně obhájil mandát již v prvním kole prezidentských voleb v Bolívii. Podle agentury AP to na základě sečtení 95 procent hlasů uvedl bolivijský volební soud. Učinil tak poté, co na téměř den pozastavil zveřejňování informací o sčítání hlasů.

Opoziční kandidát Carlos Mesa prozatímní výsledek neuznal a hovoří o volebním podvodu. Na několika místech země vypukly nepokoje.

před 1 hodinou

Bílý dům mě připravil už o pět miliard dolarů, tvrdí Trump

Americký prezident Donald Trump službou vlasti v Bílém domě přišel až o pět miliard dolarů (115 miliard korun). Řekl to novinářům s tím, že kdyby měl možnost se znovu rozhodnout, nezaváhal by ani chvilku a opět si vybral práci pro Spojené státy, napsala agentura Reuters.

Odhad Trumpova jmění se podle Forbesu či Bloombergu pohybuje okolo tří miliard dolarů (68 miliard korun), přesná částka ale známa není.

"Jestli tratím dvě miliardy dolarů, pět miliard dolarů, nebo méně, to je úplně jedno. Je mi to jedno," řekl Trump. "Dělám to pro tuto zemi, dělám to pro lidi," dodal.

Další zprávy