Noví zelení: Liška, Rabas, Kolínská, Fajnorová a rebel

Domácí Domácí
14. 11. 2010 17:48
Liška uhájil 125 ze 209 hlasů, ve vedení je i kritik Stropnický
Ondřej Liška.
Ondřej Liška. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Staronovým předsedou bývalé vládní Strany zelených se stal Ondřej Liška.

Novými místopředsedkyněmi Strany zelených se pak na závěr třídenního sjezdu staly Petra Kolínská a Ivana Fajnorová.

Do předsednictva se ovšem dostal i ostrý kritik dosavadního vedení Matěj Stropnický.

Obhájil navzdory prohrám

Navzdory tomu, že neúspěšně vedl stranu do sněmovních voleb a přestože ani ve volbách do Senátu nezískala jeho strana ani jeden mandát, dalo v sobotu Liškovi znovu důvěru 125 ze 209 platných hlasů delegátů stranického sjezdu.

"Věřím, že se mi podaří společně s novým předsednictvem a našimi členkami a členy vrátit Stranu zelených do parlamentu," slíbil Liška po svém zvolení.

Kdo je Ondřej Liška

  • Narodil se v roce 1977.    
  • Ženatý, má dvě děti. Jeho žena pochází z italské části jižního Tyrolska
  • Autor odborných textů a knihy Církev v podzemí (2000), která zmapovala skryté aktivity katolické církve v českých zemích v době komunismu;
  • Občas vystupuje se skupinou Lesní zvěř, která hraje směs jazzu, hip hopu a drum'n'bassu;
  • Hovoří plynně německy a anglicky, umí francouzsky, rusky, polsky a italsky, učí se arabštinu a hebrejštinu;
  • O jeho schopnostech dovést zelené k úspěchu ve volbách letos v únoru zapochyboval jeho předchůdce Bursík, podle něhož nebyl pro předvolební boj "dostatečně zkušený, výrazný a pevný".

Letos dostala Strana zelených ve volbách do sněmovny 2,44 procenta hlasů, zatímco v předchozích volbách získala se 6,29 procenta šest poslaneckých mandátů a také tři místa ve vládě Mirka Topolánka.

Právě v květnu podal Liška a celé vedení strany rezignaci, avšak i přesto byl hlavním favoritem volby.

Jeho konkurenti, kteří nakonec byli čtyři, větší podporu nezískali.

Prvním místopředsedou strany se už v sobotu stal bývalý poslanec zelných Přemysl Rabas. O funkci se původně vůbec neucházel, ale když se volba zasekla v patové situaci, jeho kandidatura nakonec sjezd odblokovala.

Liška řekl, že chce znovu postavit silnou Stranu zelených, která by byla zajímavá pro voliče. Za svou chybu považuje to, že se mu zatím nepodařilo stranu více sjednotit.

Potíže s Bursíkem

Volání po usmíření rozhádaných křídel strany se na sjezdu ozývalo často. Někteří z delegátů Liškovi vyčetli i to, že dost nespolupracuje s někdejším šéfem strany a ministrem životního prostředí Martinem Bursíkem.

Bursík a někdejší poslankyně strany Kateřina Jacques v sobotu odpoledne mezi delegáty přišli i se svou roční dcerou. V kuloárech si stěžovali na to, že nedostali oficiální pozvánku.

"Já si myslím, že jsme se nedopustili žádného faulu ani faux pas, nebyl v tom rozhodně žádný zlý úmysl," řekl Liška. Zdůraznil, že Bursík je členem republikové rady strany, a má tak automatický přístup na sjezd.

Jak nahoru

Liška věří, že stranu dostane opět do povědomí voličů to, když budou "hlídacím psem veřejného zájmu".

"Ministry životního prostředí a školství považuji za odstrašující příklady omezeného vidění světa a názorů patřících do minulého století," kritizoval dnes šéfy resortů, které ve zmíněné Topolánkově vládě zastávali právě zelení. 

"Oba nám dávají skvělou příležitost stát se opět mluvčími těch, kdo věří, že dobré vzdělání či zdraví lidí a životní prostředí není otázkou luxusu, naší kupní síly, ale základní právo člověka v 21. století," uvedl Liška.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Robert Šlachta představil své politické hnutí Přísaha

Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta zakládá hnutí Přísaha, se kterým se chce zúčastnit podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Oznámil to ve středu na setkání s médii.

"Chceme a budeme sloužit lidem, občanům naší země, postavíme se čelem k nespravedlnosti a rozkrádání státu. Postavíme se čelem k aktivistickým nesmyslům, které zamořují naši společnost. Postavíme se na stranu lidí, kteří jsou základem naší společnosti," stojí na webových stránkách hnutí.

Své hnutí odmítl charakterizovat jako konverzvativní, liberální, levicové či pravicové. "Moje odpověď je ani jedno. Jsme hnutí spravedlivého středu," řekl. Mimo jiné slíbil například důsledné řešení migrace.

Dalšími zakladateli hnutí jsou taktéž bývalí policisté Tomáš Sochr a Jiří Komárek, právnička Eva Gajdošík a sociální pracovnice Jaroslava Pauchová.  Financovat hnutí plánuje Šlachta z vlastních peněz, společně se Sochrem si vzal půjčku.

Zdroj: Domácí
před 9 minutami

Ruský parlament ratifikoval prodloužení smlouvy o kontrole jaderných zbraní

Ruský parlament ratifikoval prodloužení rusko-americké smlouvy o kontrole jaderných zbraní, na kterém se v úterý dohodla Moskva s Washingtonem.

Zdroj: ČTK
před 11 minutami

Koruna zpevnila pod 26 Kč/EUR, silnější byla naposled před covidem

Česká měna dnes dopoledne posílila pod 26 Kč/EUR, poprvé od doby před vyhlášením nouzového stavu kvůli koronaviru loni v březnu. Vyplývá to z informací na webu Patria Online. Podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka může mít vliv na kurz vyjádření guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka o možnosti zvýšení úrokových sazeb.

Podle Vlka se do povědomí investorů postupně dostává předpoklad, že koruna se letos může stát jednou z mála měn, u níž poroste úročení. "Naposledy na možnost zvýšení sazeb upozornil v rozhovoru guvernér Rusnok," doplnil.

Česká měna končila proti euru loňský rok kolem úrovně 26,20 Kč/EUR, oslabila během něj vlivem epidemie koronaviru zhruba o tři procenta. Od počátku letoška ale postupně posiluje.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Policie vyšetřuje muže, který hrozil přejetím lidí, pokud se neotevřou restaurace

Kriminalisté navrhli obžalovat dvaašedesátiletého muže z vyhrožování teroristickým trestným činem. V tiskové zprávě to dnes uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Obviněný muž podle policie vyhrožoval na Facebooku, že pokud se neotevřou restaurace a bary, vjede kamionem do lidí podobně jako masová vražedkyně Olga Hepnarová.

"Tato osoba koncem října 2020 umístila pod smyšleným profilem na sociální síť Facebook v souvislosti s vyhlášeným nouzovým stavem výhružku všem policistům a členovi vlády," popsal mluvčí aktuální kauzu.

Ibehej doplnil, že policie muže stíhá na svobodě. Za jeho skutek mu hrozí pět až 15 let vězení. O podání obžaloby rozhodne pražské vrchní státní zastupitelství.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

V Brazílii sílí kritika prezidenta Bolsonara kvůli jeho postoji k pandemii

Do brazilského parlamentu v úterý dorazil další návrh požadující zahájení procesu odvolání prezidenta Jaira Bolsonara kvůli jeho lehkovážnému přístupu k pandemii covidu-19, celkem jich už parlament dostal na šest desítek. Podle deníku El País sílí i demonstrace proti Bolsonarovi a do ulic vychází už i řada jeho někdejších příznivců. Zatím ale podle místních médií není velmi pravděpodobné, že by brazilský parlament o sesazení hlavy státu začal jednat.

"Ovšem bylo by chybou se domnívat, že podpora skupiny ´centrao´ je dostatečnou ochranou před veřejným míněním," napsal komentář deníku Folha de S.Paulo s odkazem na skupinu politických stran, které podle něj nemají jasně definovaný program a podporují vládu za benefity pro sebe.

Sílící kritiku hlavy státu v posledních týdnech vyvolává podle deníku El País kolaps nemocnic ve městě Manausu, pomalý rozjezd očkování proti covidu-19 i ukončení vyplácení přímých kompenzací za protikoronavirová opatření.

Brazílie dosud zaznamenala na 8,93 milionu nákaz, z toho téměř 62 tisíc za poslední den, a skoro 220 tisíc úmrtí s covidem-19. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy