Nová velvyslankyně v EU: Klaus jmenoval Vicenovou

ves
20. 9. 2007 13:03
Exministryně nahradí odvolaného Jana Kohouta
Milena Vicenová
Milena Vicenová | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Prezident Václav Klaus jmenoval novou velvyslankyni České republiky v Bruselu Milenu Vicenovou.

Bývalá ministryně zemědělství Vicenová přichází na místo po Janu Kohoutovi, kterého vláda před časem odvolala.

Kohout byl spojený s předchozími vládami sociální demokracie. Jednu chvíli se o něm mezi sociálními demokraty dokonce mluvilo jako o možném premiérovi. Měl nahradit odstupujícího Stanislava Grosse.

Sociální demokraté jsou s Kohoutovou nástupkyní nespokojeni. Podle nich není diplomatka, je nekompetentí a jako ministryně zavinila problémy resortu zemědělství s čerpáním evropských peněz.

Vicepremiér Alexander Vondra naopak více než desetileté zkušenosti Vicenové s komunikací s EU. Vicenová vyjednávala už v devadesátých letech s Unií o dotacích pro české zemědělce. Do léta působila na ministerstvu pro místní rozvoj, kde dohadovala plán dotací, tzv. "Národní strategický referenční rámec".

 

Právě se děje

před 23 minutami

Lidé a firmy zatím odevzdali 349 tisíc přiznání, loni 2,7 milionu

Lidé a firmy zatím odevzdali 348 602 daňových přiznání za loňský rok. V případě firem je to 48 525 a fyzických osob 300 077. Data v úterý zveřejnila Finanční správa na twitteru. Loni správa evidovala za rok 2019 zhruba 2,7 milionu daňových přiznání k daním z příjmů. Z toho 2,3 milionu od fyzických osob a 470 000 od firem. Pro letošní rok zatím odhad počtu správa s ohledem na situaci kolem pandemie neuvedla.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektroniky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Rohlik Group získala od investorů asi 5 miliard Kč, bude expandovat

On-line prodejce potravin Rohlik Group získal od investorů 190 milionů eur (asi pět miliard Kč). Finance firmě pomohou k rychlejší expanzi na stávajících trzích, pro plánovaný vstup do Německa, ale i v pokračování investic do technologií a zlepšování služby. Společnost o tom v úterý informovala v tiskové zprávě.

Hlavními investory jsou Partech a Index Ventures, dále investice poskytly EBRD, J&T Banka, Quadrille Capital, R2G a dosavadní investor Enern.

Rohlik Group uplynulý kalendářní rok uzavřela s obratem přes 300 milionů eur (7,8 miliardy Kč), což je roční nárůst o více než 100 procent, a 750 000 zákazníky. Rohlik.cz funguje v Česku od roku 2014, předloni vstoupila společnost na maďarský trh a loni v prosinci do Rakouska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy