Noční průlom: Církevní restituce prošly s hlasem navíc

Domácí Jan Němec (redaktor) Domácí, Jan Němec (redaktor)
8. 11. 2012 0:45
Přehlasovala veto Senátu, čeká se, jak se k zákonu postaví prezident Klaus
Klášter v Teplé
Klášter v Teplé | Foto: Simona Holecová

Praha - Sněmovna přehlasovala veto Senátu a znovu schválila zákon o církevních restitucích. Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi prošel, dokonce s jedním hlasem navíc: 102 poslanců bylo pro, 1 proti.  Opozice totiž na protest vyklidila před hlasováním sál.

Církevní restituce pomohla schválit strana LIDEM. Dohodla se na tom při zákulisním jednání s ODS. Občanští demokraté slíbili na večerní schůzce se stranou Karolíny Peake stálost 101 hlasů pro konsolidační balíček a podporu při vzniku poslaneckého klubu LIDEM.

Zároveň ale bude koalice jednat o drobné novelizaci zákona, který ještě nevstoupil v platnost: zatímco teď zákon počítá s tím, že z prvního prodeje vráceného majetku by církve nemusely platit daň z příjmu - což vadí jak opozici, tak některým koaličním poslancům -, novela by měla zdanit i vůbec první prodej.

To teď už sněmovna nemohla - při vrácení zákona Senátem - měnit. Tuto podmínku vyjednal nezařazený poslanec Michal Doktor se zástupci koalice.

Zákon nyní dostane na stůl prezident Václav Klaus.

Odlučování církví a státu

Zákon počítá s navrácením nemovitého majetku (polí, luk a lesů) výlučně v držení státu (navracení se tak má týkat hlavně pozemkového fondu a Lesů ČR) v hodnotě zhruba 78 miliard korun.

Zároveň se počítá s finanční náhradou za majetek, který už vrátit nejde, přičemž odškodnění je vyčísleno na 59 miliard). Tuto částku by měl stát splácet částkou asi 2 miliard korun ročně po dobu 30 let. Kromě toho má stát ještě 17 let církve podporovat, protože vyrovnání bude ještě v běhu.

Po oněch 30 letech ale mají být církve naprosto nezávislé na státu a mají hospodařit ve vlastní režii. Tím by fakticky nastala odluka církve od státu, který teď platí i mzdy duchovních.

Celkem teď stát vydá ročně na platy duchovních 1 miliardu a 300 milionů korun. Celkové státní náklady na provoz církví a náboženských společností se vyšplhají ročně na 1,5 miliardy.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 37 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy