NKÚ může dle novely kontrolovat firmy s podílem státu

Domácí ČTK Domácí, ČTK
7. 12. 2012 14:42
Kontroly úřadu se nedotknou společnosti ČEZ
Nejvyšší kontrolní úřad
Nejvyšší kontrolní úřad | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) zřejmě bude moci prověřovat některé firmy ovládané státem, kraji nebo obcemi.

Týkat se to bude společností s vyšším než padesátiprocentním podílem úřadů veřejné správy. Výjimkou budou akciové společnosti, jejichž cenné papíry jsou obchodovatelné na burze, tedy ČEZ.

Uvádí to novela, kterou v pátek schválila sněmovna. Nyní ji posoudí senátoři.

Novela zákona navazuje na ústavní změnu, kterou sněmovna schválila už dřív a čeká na projednání v horní komoře. Ústavní novela a zákon dále předpokládají, že se prověrkové pravomoci NKÚ rozšíří na kraje a obce a také na veřejnoprávní subjekty.

Nyní může úřad kontrolovat jen hospodaření se státním majetkem a plnění státního rozpočtu. V případě krajů a obcí bude moci NKÚ zkoumat jen hospodaření z pohledu zákonnosti, nikoli třeba hospodárnosti.

Koaliční kompromis

Ustanovení o možnosti kontroly firem je koaličním kompromisem, který podepsal i sociální demokrat Roman Sklenák. Proti tomu, aby NKÚ mohl prověřovat společnosti, se dříve stavěla ODS a navrhovala povinné audity.

Poslanci už nehlasovali o návrhu Kateřiny Klasnové (VV), podle kterého by se mohly kontroly úřadu týkat jakékoli firmy s většinovým podílem státu, kraje nebo obce. Podobně to navrhoval výbor pro veřejnou správu a regionální rozvoj.

Klasnová žertem podotkla, že jedinou dlouhodobou většinu ve sněmovně má ČEZ, a připomněla spekulace, že tato firma financuje některé politické strany. "Kontrola této instituce je naprosto nezbytná," soudí také její stranický kolega Petr Skokan.

Zpravodaj a předseda výboru pro veřejnou správu Stanislav Polčák (TOP 09) řekl, že politickou dohodu o kontrole společností respektuje. Každá další politická reprezentace bude moci výjimku pro ČEZ zrušit, ústava tomu nebrání, poznamenal. Zdůraznil také, že úprava neznamená, že ČEZ není pod kontrolou, a zmínil finanční úřady.

Vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM) označila schválenou úpravu za dobrý kompromis. Rovněž podle Sklenáka jde o úspěch a posun.

"Do sněmovny to šlo vloni v červnu, bylo to tam rok a půl, protože se na tom koalice nemohla shodnout. Považujeme to tedy za velký úspěch. A to navzdory tomu, že v zákoně nakonec zůstala podmínka, že pravomoci NKÚ nesahají do společností kótovaných na burze, což se týká konkrétně ČEZu. Dobrá zpráva je však už jen to, že se podařilo prolobbovat protikorupční zákon," řekl Aktuálně.cz Jiří Boudal z Ekologického právního servisu, který u zrodu iniciativy za rozšíření pravomocí NKÚ od počátku stál.

Foto: Reuters

"Díky patří hlavně TOP 09 a LIDEM, kteří zákon prosazovali více méně proti vůli ODS," připomněl odpor, s jakým se proti normě od počátku stavěla největší koaliční strana.

Pro novelu jako celek hlasovalo 150 ze 161 přítomných poslanců. Proti byli tři občanští demokraté Boris Šťastný, Jan Bureš a David Vodrážka.

Vládní novela zákona uvádí, že NKÚ bude moci také kontrolovat zdravotní pojišťovny, veřejné výzkumné instituce, dobrovolné svazky obcí, příspěvkové organizace územních samosprávných celků, regionální rady regionů soudržnosti, Českou televizi, Český rozhlas, veřejné vysoké školy a Českou národní banku.

Sněmovna na návrh kontrolního výboru schválila rozšíření kontrolní pravomoci jmenovitě o Českou tiskovou kancelář.

Prověrky České národní banky by se týkaly jen dodržování právních předpisů při nákupech majetku a při výdajích na její provoz.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy