Nikdo nás neoslovil, odmítl Nečas účast na akci v Libyi

Domácí ČTK Domácí, ČTK
19. 3. 2011 17:38
Česko je připraveno poskytnout Libyi humanitární pomoc
Tentokrát Sarkozy Nečase neoslovil. Nepřekvapuje nás to, říká premiér
Tentokrát Sarkozy Nečase neoslovil. Nepřekvapuje nás to, říká premiér | Foto: Reuters

Praha - Premiér Petr Nečas (ODS) a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zopakovali, že Česká republika se nezapojí do vojenských akcí v Libyi.

"Nebyli jsme kontaktováni a nejsme tím překvapeni," řekl ministerský předseda, který to zdůvodňuje tím, že ČR zaujímala střízlivý postoj k případnému zásahu.

"Za druhé samozřejmě naše vojenské kapacity nejsou toho typu, které by teď byly vhodné k nasazení," míní.

Koalice ochotných

Nečas předpokládá, že vojenské akce povede ad hoc vytvořená koalice, nikoliv mezinárodní instituce jako například NATO. A Francie se stává jakýmsi "mluvčím této koalice ochotných".

Česko je nicméně podle něj připraveno poskytnout Libyi materiální humanitární pomoc. Situace nyní nevyžaduje mimořádné zasedání české vlády. S ministry zahraničí a obrany ale prý bude dále připravovat českou pozici pro jednání v NATO a EU.

Podobně se k vývoji kolem Libye vyjádřil i šéf české diplomacie Schwarzenberg. "Nejsme středomořská země, nemáme pro tyto operace patřičnou výzbroj a myslím, že je dostatečně sil a zájemců, abychom si mohli dát ještě prozatím pohov," řekl v České televizi.

Francie se podle něj chopila iniciativy, protože se jí nabídla jedinečná možnost "konečně se prokázat jako vůdčí mocnost ve Středomoří".

Letadla nad Benghází

Spojenecké letectvo zahájilo operace nad Libyí s cílem zabránit silám vůdce Muammara Kaddáfího útočit na vzbouřence. Po jednání s představiteli arabských a evropských zemí a USA v Paříži francouzský prezident Nicolas Sarkozy upřesnil, že francouzské bojové letouny již zastavují letecké útoky Kaddáfího jednotek na baštu rebelů Benghází na východě země.

Zdůraznil, že vojenská operace podporovaná Francií, Británií, USA a Kanadou se uskutečňuje se souhlasem Ligy arabských států (LAS). K nasazení vzdušné vojenské síly v Libyi otevřela cestu čtvrteční rezoluce Rady bezpečnosti OSN, která to povolila.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Skokani Polášek a Sakala postoupili na SP ve Wisle z kvalifikace

Pouze dvojice českých reprezentantů Viktor Polášek a Filip Sakala uspěla v kvalifikaci na nedělní závod Světového poháru ve skocích na lyžích ve Wisle. Roman Koudelka a Vojtěch Štursa na postup do úvodní individuální soutěže sezony nedosáhli.

Polášek skočil v kvalifikaci 114 metrů a obsadil 38. místo, Sakala zapsal o metr a půl méně a postoupil z 42. příčky. Koudelka, který vstupuje do 14. sezony v SP, doletěl po snížení nájezdu na 101 metrů. Dlouholetou českou jedničku dělily od postupové padesátky na 54. místě necelé dva body. Štursa obsadil s výkonem 104 metrů 61. příčku.

Nejdelší skok kvalifikace 133 metrů předvedl ze sníženého nájezdu Němec Karl Geiger. Obhájce velkého křišťálového glóbu za prvenství v SP Japonec Rjoju Kobajaši postoupil jako čtvrtý.

Sezonu v Polsku zahájí sobotní závod družstev.

Zdroj: ČTK
Další zprávy