Na uprchlíky čas máte, na nás ne, zlobili se poslanci na Pelikána. Ten chybu neuznal

Mikuláš Klang Mikuláš Klang
Aktualizováno 12. 11. 2015 17:30
Cílem čtvrtečního zasedání ústavněprávního výboru bylo uklidnit situaci mezi poslanci a ministrem spravedlnosti Robertem Pelikánem. Členům výboru se nelíbilo, že na jejich jednání Pelikán nechodí a neinformuje je o tom, co se v resortu děje. Přestože bude jednání s Pelikánem pokračovat ještě odpoledne, zatím se zdá, že se spory zahladit nepodaří. "Zarazilo mě, že nepřiznal žádnou chybu a ještě doslova poplival všechny své předchůdce," sdělil redaktorovi Aktuálně.cz své pocity poslanec za TOP 09 Martin Plíšek.
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO)
Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) | Foto: Lukáš Bíba

Praha – Poprvé po osmi měsících ve funkci přišel ve čtvrtek na jednání ústavněprávního výboru ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Zejména opozičním poslancům došla trpělivost a chtěli od ministra slyšet, v jakém stavu je příprava klíčových zákonů.

"Jste mistr slova, dokážete mluvit dlouho a dlouho, přecházet od tématu k tématu, a přitom neříct nic faktického. Objel jste půlku soudů, dokonce máte čas na návštěvu tábora pro uprchlíky. Jsem rád, že jste tak akční, jen škoda, že ne ve vztahu k nám," vytkl například ministrovi v diskusi komunistický zákonodárce Zdeněk Ondráček.

"Vytvořila se představa, že na ministerstvu sedí úzký kroužek, který s veřejností komunikuje jen prostřednictvím tweetů a televize a jinak s nikým nemluví. Dokud ministerstvo nepochopí, že je zodpovědné výboru, tak do té doby spolupráce fungovat nebude," připojil se k Ondráčkovi Marek Benda z ODS.

Pelikán přitom, k očividnému překvapení některých členů výboru, při těméř čtyři a půl hodiny trvajícím "grilování" žádnou větší chybu neuznal. "Myslím, že se to zbytečně vyhrotilo. Když jsem se díval do zápisů, tak v průměru se ministři účastní jednou ročně," prohlásil ke své neúčasti.

Jednání výboru se podle něj navíc často kryje buď se zasedáním kabinetu, nebo jednáním Legislativní rady vlády. Jako určitou nevýhodu vidí i to, že není poslanec a tudíž se ve Sněmovně nevyskytuje tak často. Slíbil ale, že pokud výbor o jeho účast bude stát, bude se snažit uzpůsobit svůj program. Podotkl však, že úkolem ministra je hlavně naslouchat, nikoliv poslouchat parlament.

"Rozumím, jaký je rozdíl mezi naslouchat a poslouchat. Ale myslím, že tady chyběla mezi námi naprosto základní komunikace. A myslím, že neutrpí váš majestát, když si to přiznáte a nebudete hledat nějaká pochybení bývalých ministrů," odvětila mu Marie Benešová (ČSSD), která se tak připojila ke svým kolegům.

Zákon o státních zástupcích: není možné zalíbit se všem

Kritika od poslanců ovšem nemířila jen na slabou Pelikánovu účast, ale i zpoždění některých zásadních zákonů – evergreenem už se stal zákon o státním zastupitelství, který se současný ministr ještě jako náměstek své předchůdkyně Heleny Válkové rozhodl od základů přepracovat.

Představil ho nakonec až na konci letošního září, přestože vláda s ním v legislativním plánu počítala už loni v červnu a Válkovou za průtahy pokáral i premiér Bohuslav Sobotka.

"U zákona tohoto typu, kde není jedno dobré řešení a každé z nich má nějaká pro a proti, je nerealistická představa, že se zalíbíme všem, rozklene se velká duha míru a ve společném objetí odneseme zákon do Sbírky zákonů," poznamenal lehce sarkasticky Pelikán na jednu z Bendových námitek. Právě pokusy dohodnout se na kompromisním návrhu podle něj mohly za to, že návrh zákona nikdy neopustil ministerstvo.

Důkladnost jeho resortu je údajně i za zpožděním projektu na elektronické náramky. Část z firem, které by se chtěly zúčastnit tendru, který už se rovněž vleče několik let, podaly připomínky, kterým ministerstvo vyhovělo. "Nechceme vyloučit někoho, kdo je schopen dodat funkční zařízení, posouváme se o dva až tři měsíce," podotkl Pelikán s tím, že původní harmonogram, počítající se spuštěním okolo přelomu roku, byl příliš ambiciózní.

Nový trestní řád nebude, bylo by to jak za komunismu

Otázky ovšem mířily i na nový trestní řád. Ten slibovala už Válková, která jeho sepsáním pověřila nynějšího předsedu Nejvyššího soudu Pavla Šámala. Pelikán se nicméně od nástupu na ministerstvo netajil tím, že má úplně jinou představu - do konce období podle něj bude úspěch, když se stihne kvalitní věcný záměr. Po příchodu do čela resortu pak vyměnil Šámala za Dagmar Císařovou.

A ve čtvrtek svůj postoj pouze potvrdil. "Na kodexu musíme intenzivně pracovat. Ale nemám ambici dotáhnout je v tomto volebním období do sbírky zákonů. To by bylo jak za právnické dvouletky 1948 až 1950. Nechci, abychom tady měli 50 let špatné řešení jenom proto, že jsme to chtěli stihnout letos," prohlásil naprosto jasně Pelikán.

Jak ale poslancům řekl, několik částí sbírky už existuje. Jako první by je měl vidět již zmiňovaný Šámal, aby se zachovala kontinuita prací, poté je předloží k širší diskusi.

 

Právě se děje

Další zprávy