Není čas na zbrklé reakce, zní po volbách z KDU-ČSL

Martina Macková
28. 10. 2008 12:52
Ministři KDU-ČSL nenabídnou funkce
Jiří Čunek (vpravo) by zase chtěl být ministrem. Dnes o tom jednali v parlamentu lidovci na výkonném výboru - na snímku místopředsedové Roman Línek (úplně vlevo) a David Macek (uprostřed).
Jiří Čunek (vpravo) by zase chtěl být ministrem. Dnes o tom jednali v parlamentu lidovci na výkonném výboru - na snímku místopředsedové Roman Línek (úplně vlevo) a David Macek (uprostřed). | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Lidovečtí ministři své funkce k dispozici dávat nebudou. Po volebním neúspěchu stran vládní koalice strana zatím ani nebilancuje.

Lidovci zůstali i po volebním neúspěchu "klidnou silou". Není čas na zbrklé reakce, říká jejich vedení, i když zbytek strany vysílá signály nespokojenosti.

Zatímco jejich koaliční partner ODS se štěpí a ministři nabídli své funkce, KDU-ČSL sjezd v dohledné době nechystá.

Nic se neděje. Je to šok

Předseda Jiří Čunek proto se spolustraníky neanalyzuje výsledky voleb, ale pracuje. Už v pátek odcestoval s eurokomisařkou pro regionální rozvoj na služební cestu do jihoamerické Francouzské Guajány.

Dva z místopředsedů, Stanislav Juránek a Roman Línek, pro změnu vyjednávají krajské koalice s ČSSD a další dva - ministryně obrany Vlasta Parkanová a David Macek - nezvedají své mobilní telefony.

Lidovci ani nyní, ani během nadcházejících dní neplánují schůzku vedení strany, které by výsledky voleb zhodnotilo.

"Děsí mě to, je to nepřijatelné," řekl deníku Aktuálně senátor Adolf Jílek. Ten okamžitě v reakci na výsledek voleb do senátu nabídl svoji funkci. Lidovci neobhájili ani jedno ze senátorských křesel, a jihu Čech a ve Zlínském kraji.

Ministr financí Miroslav Kalousek na klubu KDU-ČSL
Ministr financí Miroslav Kalousek na klubu KDU-ČSL | Foto: Ondřej Besperát

Europoslanec Jan Březina dokonce rozeslal vedení strany nebývale ostrou reakci, která v podstatě vyzývá vedení k rezignaci. "Je to volební fiasko a červená karta. Voliči vystavili vedení KDU-ČSL červenou kartu."

"U jiných koaličních stran se už několik dní vážně probírají důvody, které vedly k debaklu a v KDU-ČSL se dosud předseda ani místopředsedové nijak jasně doposud nevyjádřili," zdůvodnil své prohlášení.

Jílek navíc míní, že lidovci nebyli schopni reagovat na kampaň velkých stran, a tím si volby prohrály.

Práce kvapná, málo platná

Místopředseda sněmovny Jan Kasal soudí, že by se vedení strany mělo k volebním výsledkům vyjádřit. "Nějaké by mělo být, alespoň v tomto týdnu. Nevím, jestli by z výsledků měli naši ministři něco vyvozovat jako ODS, která je před svým kongresem v křeči. Kdyby nebylo poplatků, opozice by si našla něco jiného, nájmy nebo důchody," řekl deníku Aktuálně.cz.

Na druhé straně by se ale podle něj měla strana začít od svých základních organizací bavit o tom, jak dál. "Nemyslím, že by se něco mělo spěchávat. O tom jsem se přesvědčili před dvěma lety, že práce kvapná je málo platná," dodal.

Místopředseda strany a dosluhující vicehejtman Roman Línek s hodnocením nespěchá. "Není čas na zbrklé reakce. Je potřeba analyzovat a hlavně přemýšlet, co by středová strana měla v dalších deseti letech voličům nabídnout," řekl Aktuálně.cz.

Jan Kasal rozkládá rukama.
Jan Kasal rozkládá rukama. | Foto: Ludvík Hradilek

Pardubický vicehejtman Línek si ale nemyslí, že krajské volby byly pro lidovce propadákem. "Například v Pardubickém kraji jsme získali o tři tisíce hlasů více než přes čtyřmi lety," říká.

O tom, že sjezd KDU-ČSL v příštím roce bude volební nepochybuje. "Dnes je ale nejdůležitější, aby trojkoaliční vládní projekt pokračoval a s lepším stylem komunikace s občany," dodal.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Hackeři zaútočili na běloruskou státní televizi, ukázali protesty

Běloruští hackeři narušili internetové vysílání běloruské státní televizní a rozhlasové společnosti BT a místo večerních zpráv umístili na její web videa natočená na protivládních protestech. Nahrávky ukazovaly bití a zatýkání demonstrantů běloruskou policií, informuje server Tut.by.

Hackeři přerušili v sobotu večer přímý přenos na webu televize BT ve chvíli, kdy její redaktoři mluvili s náměstkem ministra zdravotnictví o onemocnění covid-19 v Bělorusku. Místo toho se na stránkách objevily záběry z protivládních protestů, které na sociální síti Telegram umístil televizní kanál Current Time TV a kanály Nexta, Onliner a TUT.BY.

Ve stejnou dobu se na telegramovém kanálu skupiny s názvem Kyber-Partyzáni objevila zpráva "Pokud BT nechce lidem ukázat pravdu, ukážeme ji my". Později přestala stránka televize fungovat.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR uvedla, že pátrá po těle zabitého Jihokorejce

Severní Korea pátrá po těle jihokorejského úředníka zastřeleného severokorejskými vojáky a je ochotna ho předat, pokud bude při pátrací operaci nalezeno. Podle agentury Reuters to dnes uvedla severokorejská státní média. Zároveň přitom varovala, že operace jihokorejského námořnictva v pohraniční oblasti zvyšují napětí mezi oběma zeměmi.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se v pátek Jižní Koreji za incident omluvil. Takové gesto je ze strany vůdce KLDR něčím zcela výjimečným, poznamenaly tiskové agentury. Vojáci KLDR proti Jihokorejci zakročili začátkem týdne, údajně v rámci snah o zastavení šíření koronaviru. Úředník podle jihokorejského vyjádření kontroloval možné nepovolené rybaření v oblasti námořní hranice mezi oběma zeměmi u jihokorejského ostrova Jonpchjong. Jihokorejská armáda uvedla, že Severokorejci muže zastřelili, jeho tělo polili hořlavinou a zapálili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy