Nejezděte do zahraničí, píše ČSSD poslancům kvůli vládě

Martina Machová Martina Machová
16. 4. 2011 16:10
Sociální demokraté chtějí hlasování o nedůvěře, svým lidem zakázali párování
Bohuslav Sobotka chce mimo jiné omezit výdaje na předvolební kampaně.
Bohuslav Sobotka chce mimo jiné omezit výdaje na předvolební kampaně. | Foto: Petr Protivánek

Praha - Vedení sociální demokracie rozeslalo svým zákonodárcům sms zprávy, v nichž je vyzývá, aby zvážili své cesty do zahraničí v týdnu po Velikonocích.

V tu dobu totiž chce ČSSD vyvolat nedůvěru vládě a ráda by, aby klub byl jednotný.

"V prvním týdnu schůze platí zákaz párování a prosím o zrušení případných zahraničních cest," stojí ve zprávě, která přišla sociálnědemokratickým poslancům.

Rozeslání SMS potvrdil předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Je to proto, abychom byli v plném počtu," vysvětlil.

Na svržení vlády potřebuje opozice 101 hlasů. Spolu s KSČM mají socialisté 79 hlasů. Jako jediné řešení současné politické krize pak vidí socialisté co nejrychlejší nové volby.

Strop na kampaně

Sociální demokraté rovněž oficiálně oznámili, že by rádi začali jednat s ostatními politickými stranami o omezení předvolební kampaně. Poté, co záměr zmínil v rozhovoru pro Aktuálně.cz první místopředseda ČSSD Michal Hašek, po jednání ústředního výkonného výboru ČSSD záměr potvrdil i předseda strany Sobotka.

"Některá omezení by mohly být v podobě zákonů, jiná pouze v rovině dohody," předestřel.

Socialisté uvažují například o zastropování kampaně, transparentním účtu nebo omezení billboardů na 200 až 300 na celou republiku. Sobotka to odůvodnil snahou zbytečně nemrhat veřejnými prostředky.

Strany jsou totiž financovány pomocí dotací ze státního rozpočtu. Pravda ovšem je, že většina politických stran zůstala po několikerých loňských volbách a zrušeným předčasným volbám v roce 2009 v dluzích.

Výjimkou nejsou ani socialisté. Se značnými hospodářskými problémy se pak potýká ODS a VV.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy