Nečas veze do Moskvy zvláštní letadlo s byznysmeny

Tereza Šídlová
24. 5. 2013 14:58
Česká delegace bude čítat osmdesát českých podnikatelů
Ohňostroj nad Kremlem.
Ohňostroj nad Kremlem. | Foto: Reuters

Praha - Česká delegace vedená premiérem Nečasem zjevně odletí v neděli do Ruska s velkými očekáváními. Vláda dokonce vypravila i druhé speciální letadlo jen pro české podnikatele.

Má jich totiž letět až skoro rekordních osmdesát.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, podle jehož informací čeští představitelé očekávají v Petrohradě a Jekatěrinburgu podpisy kontraktů v hodnotě několika miliard korun. Mluví se třeba o stavbě paroplynové elektrárny nebo petěrburského byznys centra s účastí českých firem.

Hlavním tématem - alespoň na politické úrovni - ale bude jaderná energetika, konkrétně stamiliardová zakázka na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází ruský státní obr Rosatom prostřednictvím svých dceřiných společností.

Delegaci poskládal Svaz průmyslu a dopravy s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. Na všechny zájemce se prý ani nedostalo. Z pohledu domácího dění bude lehce pikantní účast vyslance finanční skupiny PPF Petra Koláře. Ten totiž kvůli práci pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začátkem letošního roku předčasně opustil český velvyslanecký post v Moskvě, který zůstává neobsazený...

Přečtěte si podrobnou zprávu v placeném deníku Insider: Jaké firmy do Moskvy s Nečasem vyrážejí a co si od cesty slibují?

 

Právě se děje

před 29 minutami

Produkce medu loni klesla o 40 procent, vyrobilo se ho nejméně od roku 1993

Produkce medu loni klesla o 40 procent na 4997 tun, uvedl Český statistický úřad (ČSÚ). To je nejméně od vzniku Česka v roce 1993. Podle Českého svazu včelařů může jít o nejhorší rok za půl století.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Soud v Senegalu obvinil opozičního politika ze znásilnění. Zemi zaplavily protesty

Senegalský soud v pondělí obvinil opozičního politika Ousmana Sonka ze znásilnění a na kauci ho propustil. Oznámila to agentura Reuters, podle níž by mohlo Sonkovo propuštění pomoci uvolnit napětí, které v zemi panuje od minulého týdne.

Sonkovi příznivci považují obvinění za vyřizování politických účtů. Několik dní proti Sonkově uvěznění protestovali a v pondělí měl začít další třídenní protest. Senegal byl dosud považován za stabilní zemi v jinak neklidné oblasti. Současné nepokoje jsou největší za mnoho let.

Sonko vznesená obvinění odmítl a řekl, že jsou motivovaná politicky. Jeho případ obrací pozornost na prezidenta Mackyho Salla. Podle opozice se bezdůvodně zaměřuje na politické soupeře. Panuje podezření, že bude chtít své působení ve funkci prodloužit nad ústavně povolený dvojí mandát.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky čeká na ME Francie, Rusko a Chorvatsko

České basketbalistky se na červnovém mistrovství Evropy utkají v základní skupině D ve Štrasburku s domácí Francií, Ruskem a Chorvatskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Valencii, kde turnaj vyvrcholí. V případě úspěchu se tam svěřenkyně trenéra Štefana Svitka budou stěhovat na semifinále či zápasy o konečné umístění.

před 1 hodinou

Praha poskytne šest bytů Bělorusům pronásledovaným režimem

Pražský magistrát poskytne šest bytů běloruským občanům, kteří se stali obětí represí režimu prezidenta Alexandra Lukašenka. Čtyři byty jsou určeny pro rodiny a dva byty pro jednotlivce. Nájemné bude 180 korun za metr čtvereční měsíčně. Vyplývá to z dokumentu, který v pondělí schválili pražští radní. Praha v minulosti podpořila opozici v Bělorusku například vyvěšením vlajky na magistrátu a nasvícením Petřínské rozhledny. O byty město požádal odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra.

"Stojím za svobodným Běloruskem a demokratickými hodnotami a odsuzuji násilí proti tamním obyvatelům. Teď se navíc ze symbolické roviny posouváme ke konkrétním krokům," uvedl primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Ve většině případů se podle dokumentu jedná o rodiny v mladším produktivním věku. Stát běloruským občanům nabídne podporu sociálních pracovníků, tlumočníka nebo pomůže se zaplacením prvních nájmů a základním vybavením bytů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy