Nečas veze do Moskvy zvláštní letadlo s byznysmeny

Tereza Šídlová
24. 5. 2013 14:58
Česká delegace bude čítat osmdesát českých podnikatelů
Ohňostroj nad Kremlem.
Ohňostroj nad Kremlem. | Foto: Reuters

Praha - Česká delegace vedená premiérem Nečasem zjevně odletí v neděli do Ruska s velkými očekáváními. Vláda dokonce vypravila i druhé speciální letadlo jen pro české podnikatele.

Má jich totiž letět až skoro rekordních osmdesát.

Píše o tom ve svém aktuálním vydání deník Insider, podle jehož informací čeští představitelé očekávají v Petrohradě a Jekatěrinburgu podpisy kontraktů v hodnotě několika miliard korun. Mluví se třeba o stavbě paroplynové elektrárny nebo petěrburského byznys centra s účastí českých firem.

Hlavním tématem - alespoň na politické úrovni - ale bude jaderná energetika, konkrétně stamiliardová zakázka na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín, o niž se uchází ruský státní obr Rosatom prostřednictvím svých dceřiných společností.

Delegaci poskládal Svaz průmyslu a dopravy s Komorou pro hospodářské styky se zeměmi SNS. Na všechny zájemce se prý ani nedostalo. Z pohledu domácího dění bude lehce pikantní účast vyslance finanční skupiny PPF Petra Koláře. Ten totiž kvůli práci pro nejbohatšího Čecha Petra Kellnera začátkem letošního roku předčasně opustil český velvyslanecký post v Moskvě, který zůstává neobsazený...

Přečtěte si podrobnou zprávu v placeném deníku Insider: Jaké firmy do Moskvy s Nečasem vyrážejí a co si od cesty slibují?

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 6 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy