Nečas: Uvolníme peníze na povodně bez zvyšování schodku

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 6. 2013 16:46
Vláda už vyčlenila 4 miliardy v rozpočtu a 1,3 miliardy ze státního fondu
Petr Nečas při návštěvě Ústí nad Labem.
Petr Nečas při návštěvě Ústí nad Labem. | Foto: Marek Danč

Praha - Vláda poskytne vedle již uvolněných čtyř miliard korun další prostředky na odstranění povodňových škod, a to bez zvyšování daní, mimořádných rozpočtových opatření nebo překročení schodku letošního státního rozpočtu.

V neděli to uvedl premiér Petr Nečas.

"Vláda díky dlouhodobé hospodárné politice má prostředky, které dá na podporu postižených území," řekl předseda vlády v Otázkách Václava Moravce.

Již na počátku povodní vláda vyčlenila v rozpočtu čtyři miliardy v rozpočtu a 1,3 miliardy ze Státního fondu dopravní infrastruktury.

"Samozřejmě budeme muset vyčlenit víc, ale půjde to již bez toho, že budou nějaké speciální daně a opatření," uvedl v neděli premiér. Po povodních v roce 2010 zavedla vláda tzv. povodňovou daň, kdy se snížila sleva na poplatníka na jeden rok o stokorunu měsíčně. Tehdy ale podle premiéra vláda čelila následkům povodní i nutnosti snížit schodek rozpočtu.

Povodně by neměly zásadně podle Nečase ovlivnit ani strukturu státního rozpočtu v příštím roce. "My jsme počítali s tím, že chceme zvýšit objem investic. Na druhou stranu platí, že investice do obnovy území nemohou být využity na výstavbu dálnic mimo poškozené území," uvedl Nečas. Podle něj dojde k přesunu v řádech miliard korun.

"V prvé řadě chci zdůraznit, že povodně ještě neskončily. Mysleme na ty lidi, kteří jsou a mohou být ohroženi povodněmi, než začněme sčítat povodňové škody. Až po jejich skončení vyhodnotíme výši škod a zda splňujeme kritéria pro čerpání peněz z evropského Fondu solidarity," uvedl dále Nečas.

Fotogalerie: Tak vypadala povodeň v Praze a okolí z výšky

Ministerstvo práce a sociálních věcí v neděli sdělilo, že firmám a podnikatelům zasaženým povodněmi nehrozí penále za případné zpoždění platby sociálního pojištění. "Prominout penále bude možné, když bude zcela jasné, že se platba sociálního pojištění zpozdila kvůli povodni. Nechceme ještě více zatěžovat firmy a podnikatele, kteří se musí vypořádat s následky velké vody. Chceme jim už tak složitou situaci co nejvíce ulehčit," prohlásila ministryně práce a sociálních věcí Ludmila Müllerová (TOP 09).

Fond solidarity EU poskytuje členských státům peníze právě například způsobené povodněmi. ČR by ale na peníze měla nárok, pokud škody překročí 22 miliard korun. "Primárně se budeme spoléhat na národní zdroje, protože Fond solidarity nejsou rychlé peníze," uvedl Nečas. Zároveň upozornil na slova evropského komisaře pro rozpočet EU Janusze Lewandowského, který uvedl, že ve fondu nejsou nyní dostatečné prostředky.

Podle premiéra poslední dva roky vláda zintenzivnila investice do protipovodňových opatření. Do roku 2010 prý byly v průměru 1,2 miliardy ročně. "Za poslední dva roky to bylo ale dvě miliardy korun ročně," uvedl premiér.

Schodek letošního rozpočtu vláda naplánovala na 100 miliard korun. Cílem je dostat deficit veřejných financí pod tři procenta hrubého domácího produktu. "Dodržíme svůj strategický plán mít deficit veřejných financí pod třemi procenty. Na druhou stranu pomůžeme postiženým oblastem," uvedl premiér.

 

Právě se děje

Další zprávy