Nečas nebude stíhán kvůli podpisu prezidentské amnestie

Domácí ČTK Domácí, ČTK
26. 2. 2014 11:00
Pražský státní zástupce trestní oznámení občanské iniciativy zamítnul.
Soud zbavil Petra Nečase podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku v souvislosti s loňskou prezidentskou amnestií.
Soud zbavil Petra Nečase podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele a přijetí úplatku v souvislosti s loňskou prezidentskou amnestií. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Někdejší premiér Petr Nečas se podpisem loňské novoroční prezidentské amnestie nedopustil podle Městského státního zastupitelství v Praze žádného trestného činu, případ proto odložilo. Informaci zveřejnil ve středu server Lidovky.cz.

Trestní oznámení se týkalo podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby, přijetí úplatku a podplácení nebo zločinného spolčení. Na Nečase a další lidi podala oznámení koncem loňského roku Iniciativa Vraťte nám stát.

"Státní zástupce podání vyhodnotil tak, že nic nenasvědčovalo tomu, že by byl spáchán jakýkoli trestný čin. Věc proto bez dalšího opatření založil," řekla serveru mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová.

Podpis za podpis?

Podnětem pro podání oznámení byly pro iniciativu informace z odposlechu hovoru Nečase a někdejší šéfky jeho kabinetu Jany Nagyové (nyní Nečasové), který zveřejnila média. Podle nich Nečas Nagyové řekl, že amnestie "je strašný průšvih" a svůj podpis pod ní vyměnil za souhlas prezidenta s konsolidačním balíčkem připraveným tehdejší vládou.

Zákulisí vzniku a podpisu amnestie nebylo přes veškeré pátrání médií či nové hradní administrativy Miloše Zemana nikdy věrohodně popsáno.

Šéf politického odboru Klausovy kanceláře Ladislav Jakl, který se podle publikovaných informací na přípravě amnestie podílel, dokonce dříve řekl, že něco takového, co naznačuje v hovoru Nečas, není možné. "Takovou dohodu vylučuji," uvedl v prosinci pro Aktuálně.cz.

Ve dnech těsně po vyhlášení amnestie pak výměnný obchod - podpis amnestie za podpis konsolidačního balíčku - odmítl veřejně i Petr Nečas.

Podle Zenklové samotné trestní oznámení mělo navíc formální nedostatky, které měla iniciativa odstranit, ale neudělala to. Zástupci iniciativy Adriana Krnáčová a Václav Němec o tom prý nevěděli, budou však chtít využít případné opravné prostředky.

Sdružení se nyní ještě může obrátit na Vrchní státní zastupitelství v Praze s žádostí, aby rozhodnutí městského zastupitelství přezkoumalo, uvedly Lidovky.cz.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 23 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy